Hlavní navigace

Výroba routeru Turris Omnia nabrala zpoždění, CZ.NIC chystá i nový model [AKTUALIZOVÁNO]

30. 3. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Jan Sedlák
Od ukončení kampaně se na Indiegogo prodaly routery za více než 144 tisíc dolarů. Dodání prvních zařízení se oproti plánům opozdí.

15:15 – přidány podrobnosti o zpoždění, výrobě a novém modelu

Mezinárodní úspěch routeru Turris Omnia pokračuje. CZ.NIC hlásí, že ze serveru Indiegogo získal už více než 1 milion dolarů (cca 24 milionů Kč).

K 856 tisícům dolarů, které projekt vybral v původní dvouměsíční crowdfundingové kampani, se tak za další dva a půl měsíce přidalo přes 144 tisíc dolarů z pokračujících prodejů.

Nejvíce zájemců o router přitom podle CZ.NIC pochází z Česka. „Vedou Češi s více než čtvrtinovým podílem (28 %). Za nimi se potom seřadili Američané (16 %), Němci (14 %) a obyvatelé Spojeného království (4 %),“ uvádí sdružení v tiskové zprávě (podíly jsou z celkové částky na Indiegogo). 

Zpožděné dodávky

Pokud si dnes router na Indiegogo objednáte, slibuje CZ.NIC dodání letos v červnu. Zákazníci, kteří objednávali v původní kampani, měli podle původních příslibů routery dostat už v dubnu, nakonec si ale budou muset počkat.

„Bohužel, v průběhu nákupu se protáhly dodací lhůty některých součástek a je možné, že se termín výroby posune. O tom jsme i informovali účastníky kampaně,“ vysvětluje šéf CZ.NIC Ondřej Filip.

Datum předání prvního kusu ze sériové výroby podle něj zatím stanoveno není. „Podle dosud známých informací o dodacích termínech součástek by to mohlo být v květnu nebo až v červnu, ale intenzivně se snažíme tento proces urychlit. Bohužel deska Omnie obsahuje něco kolem 800 součástek a jejich nákup je logisticky velmi náročný,“ dodává Filip.

Nový model

Jisté zůstává, že základní desky routeru bude pro CZ.NIC kompletovat česká firma. „Desky bude osazovat společnost Wendell electronics, a.s. z Lanškrouna,“ říká Filip.

CIF - osobnosti

CZ.NIC také dále jedná s distributory, kteří by měli router v budoucnu prodávat. Cena ve volném prodeji by měla být podle dřívějších vyjádření asi o 20 % vyšší než je ta současná na Indiegogo.

„Zatím s distributory vyjednáváme. [Prodej na] Indiegogo plánujeme uzavřít po podpisu finální dohody, což by se mělo stát v řádu týdnů. Nicméně na základě velkého zájmu uživatelů plánujeme představit ještě jednu variantu – NAS model, což bude speciální krabička včetně kabeláže, která umožní přípojení dvou 3½“ HDD," potvrzuje Filip.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).