Hlavní navigace

Český rozhlas naznačil chystané změny ve své VKV síti, dotknou se i Prahy

30. 7. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Změny ve VKV síti se podle Českého rozhlasu dotknou nejvíce stanice Vltava, které se o několik procent zhorší pokrytí. Dopad na posluchače bude ovšem v reálu minimální.

Český rozhlas Plus, který začne od 2. listopadu vysílat v pásmu VKV, využije v Praze s největší pravděpodobností pro šíření v pásmu FM frekvenci 92,6 MHz. Na středečním zasedání Rady ČRo to naznačil Jan Menger, náměstek generálního ředitele veřejnoprávní instituce pro regionální vysílání, který je zároveň šéfem stanice Regina i středočeského Regionu. Paralelně pracujeme na integraci Reginy a Regionu (střední Čechy, pozn. red.). Pracujeme na vytvoření nového projektu, uvedl Menger s tím, že podrobnosti chystá, bude-li zájem, pro srpnové zasedání rady.

K TÉMATU: Český rozhlas Plus od 2. listopadu změní program a vstoupí do pásma VKV

Vedení veřejnoprávní instituce předpokládá, že 2. listopadu, kdy stanice vstoupí na pásmo VKV, bude pokrývat 55 % populace České republiky. Kromě Prahy a středních Čech to má být konkrétně okolí Brna, Ostravsko, východní Čechy a některé další oblasti. V drtivé většině využijeme stávající kmitočty stanic s největším pokrytím, přiblížil na středečním zasedání Rady Českého rozhlasu René Zavoral, náměstek generálního ředitele veřejnoprávní instituce pro program a vysílání. Nejvíce se bude sahat do pokrytí Vltavy, a to u čtyř kmitočtů, v jednom má „za oběť“ padnout Dvojka, která ovšem dostane náhradu.

ROZHOVOR: DAB nutně potřebuje další rozvoj, aby získal důvěru posluchačů, míní šéf techniky Českého rozhlasu

U stanice Vltava se dá podle slov Zavorala očekávat, že se sníží její pokrytí o nějakých pět procent populace. S výjimkou Radiožurnálu ale v podstatě nikdo těch zákonných 95 % nemůže splnit, protože to prostě není možné. Kmitočtové spektrum v České republice je dnes totálně vyprázdněné a obsazené, zdůraznil náměstek generálního ředitele veřejnoprávní instituce pro program a vysílání. O takzvaném migračním marketingu se dozvěděli šéfredaktoři jednotlivých stanic od Zavorala ve čtvrtek.

ICTZ23

ČTĚTE TAKÉ: Politici už nestojí Českému rozhlasu v cestě při vstupu „Pluska“ do pásma VKV

V případě regionálních stanic půjde kromě Reginy o kmitočet Českého rozhlasu Sever v Liberci. Pro Jablonec a Liberec máme jiný kmitočet, takže zde byla duplicita, konstatoval Zavoral. Mapu pokrytí Českého rozhlasu Plus plánuje náměstek Českého rozhlasu zveřejnit podle svých slov pravděpodobně na srpnovém zasedání Rady ČRo. V případě Plusu jsme využili kmitočty za prvé nové, za druhé regionů, za třetí celoplošných stanic sdělil DigiZone.cz mluvčí veřejnoprávního média Jiří Hošna a doplnil: Nové kmitočty se našly u vysílačů Karlovy Vary, Příbram a Cheb, v případě regionů se změny dotkly Reginy, Ostravy a stanice Sever. Z výše uvedeného je zřejmé, že nejvíce se změny dotkly stanice Vltava. Úprava nicméně nijak výrazně neovlivní její dostupnost pro posluchače.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.