Hlavní navigace

Český rozhlas naznačil chystané změny ve své VKV síti, dotknou se i Prahy

Lukáš Polák

Změny ve VKV síti se podle Českého rozhlasu dotknou nejvíce stanice Vltava, které se o několik procent zhorší pokrytí. Dopad na posluchače bude ovšem v reálu minimální.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Český rozhlas Plus, který začne od 2. listopadu vysílat v pásmu VKV, využije v Praze s největší pravděpodobností pro šíření v pásmu FM frekvenci 92,6 MHz. Na středečním zasedání Rady ČRo to naznačil Jan Menger, náměstek generálního ředitele veřejnoprávní instituce pro regionální vysílání, který je zároveň šéfem stanice Regina i středočeského Regionu. Paralelně pracujeme na integraci Reginy a Regionu (střední Čechy, pozn. red.). Pracujeme na vytvoření nového projektu, uvedl Menger s tím, že podrobnosti chystá, bude-li zájem, pro srpnové zasedání rady.

K TÉMATU: Český rozhlas Plus od 2. listopadu změní program a vstoupí do pásma VKV

Vedení veřejnoprávní instituce předpokládá, že 2. listopadu, kdy stanice vstoupí na pásmo VKV, bude pokrývat 55 % populace České republiky. Kromě Prahy a středních Čech to má být konkrétně okolí Brna, Ostravsko, východní Čechy a některé další oblasti. V drtivé většině využijeme stávající kmitočty stanic s největším pokrytím, přiblížil na středečním zasedání Rady Českého rozhlasu René Zavoral, náměstek generálního ředitele veřejnoprávní instituce pro program a vysílání. Nejvíce se bude sahat do pokrytí Vltavy, a to u čtyř kmitočtů, v jednom má „za oběť“ padnout Dvojka, která ovšem dostane náhradu.

ROZHOVOR: DAB nutně potřebuje další rozvoj, aby získal důvěru posluchačů, míní šéf techniky Českého rozhlasu

U stanice Vltava se dá podle slov Zavorala očekávat, že se sníží její pokrytí o nějakých pět procent populace. S výjimkou Radiožurnálu ale v podstatě nikdo těch zákonných 95 % nemůže splnit, protože to prostě není možné. Kmitočtové spektrum v České republice je dnes totálně vyprázdněné a obsazené, zdůraznil náměstek generálního ředitele veřejnoprávní instituce pro program a vysílání. O takzvaném migračním marketingu se dozvěděli šéfredaktoři jednotlivých stanic od Zavorala ve čtvrtek.

tip email_nove

ČTĚTE TAKÉ: Politici už nestojí Českému rozhlasu v cestě při vstupu „Pluska“ do pásma VKV

V případě regionálních stanic půjde kromě Reginy o kmitočet Českého rozhlasu Sever v Liberci. Pro Jablonec a Liberec máme jiný kmitočet, takže zde byla duplicita, konstatoval Zavoral. Mapu pokrytí Českého rozhlasu Plus plánuje náměstek Českého rozhlasu zveřejnit podle svých slov pravděpodobně na srpnovém zasedání Rady ČRo. V případě Plusu jsme využili kmitočty za prvé nové, za druhé regionů, za třetí celoplošných stanic sdělil DigiZone.cz mluvčí veřejnoprávního média Jiří Hošna a doplnil: Nové kmitočty se našly u vysílačů Karlovy Vary, Příbram a Cheb, v případě regionů se změny dotkly Reginy, Ostravy a stanice Sever. Z výše uvedeného je zřejmé, že nejvíce se změny dotkly stanice Vltava. Úprava nicméně nijak výrazně neovlivní její dostupnost pro posluchače.