Hlavní navigace

Český rozhlas testuje ve svém multiplexu vysílání obrázků a lokální diakritiku

Lukáš Polák

Digitální rozhlasové vysílání ze Žižkova odstartovalo před čtrnácti dny. Veřejnoprávní médium tak symbolicky za účasti svého šéfa Petra Duhana symbolicky zahájilo celý proces digitalizace rádia.

Doba čtení: 2 minuty

Český rozhlas v uplynulých dnech v rámci digitálního vysílání ze Žižkova na testovacích pozicích CRo-Test 0 až CRo-Test 4 zkušebně nasadil slideshow ve formátu PNG. Na všech ostatních pozicích používá formát JPG. Výsledky ale nejsou vždy ideální, což však v případě experimentálního vysílání, které si klade za cíl podobné neduhy eliminovat, rozhodně nevadí. Problém se vyskytl například u log stanic, která mají ostré přechody barev. Formát PNG poskytuje vizuálně lepší výsledky, navíc při ještě menší datové velikosti, než jaké lze dosáhnout u JPG.

KL2018 Tip nominace

K TÉMATU: Český rozhlas spouští digitální vysílání ze Žižkova, jeho devizou bude zvuková kvalita

Druhým testem, který probíhá paralelně v multiplexu na kanálu 12C ze Žižkovského vysílače, je zkouška radiotextu s českými diakritickými znaménky a speciálními znaky. Oddělení Nových médií Českého rozhlasu spolupracuje kvůli experimentům s redakcí DigiZone.cz a své postřehy zapisuje právě do diskusního fóra. To může dobře fungovat jako zpětná vazba pro obě strany. K zamyšlení by proto nebylo, kdyby podobně postupovaly případně i některé další subjekty. Rozhlasový multiplex na kanálu 12C funguje výkonem 20 kW a zajišťuje kvalitní pokrytí především Prahy a velké části středních Čech.

Znaky, které se v rámci multiplexu Českého rozhlasu testují:

  • áéěíóúůý čďňřšťž ÁÉĚÍÓÚŮÝ ČĎŇŘŠŤŽ '()+´.,–:/?°&–@!#*=ß$%€£;§~"¡¿
  • äãàâāåąăâ èêëēęẽ îïī øõöôőơõ üùûūűư ÿ çć đ ģğ ķ ļłĺľ ņńñ ŕ śșş ț źż
  • ÄÃÀÂĀÅĄĂÂ ÈÊËĒĘẼ ÎÏĪ ØÕÖÔŐƠÕ ÜÙÛŪŰƯ Ÿ ÇĆ Đ ĢĞ Ķ ĻŁĹĽ ŅŃÑ Ŕ ŚȘŞ Ț ŹŻ
Našli jste v článku chybu?