Hlavní navigace

Český switch-off? Podle Radiokomunikací opravdu až rok 2012

14. 3. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 322915
14. 3. 2008

Jsou České Radiokomunikace (ČRa) schopné stihnout vypínání analogového a zapínání digitálního vysílání podle Technického plánu přechodu (TPP)? Přijde analogová tma opravdu do 11. listopadu 2011? To byly některé z otázek, které zajímaly nejen nás, ale především naše čtenáře. Proto jsme se obrátili přímo na ČRa, aby nám na ně daly odpovědi.

Podle nich je zapotřebí si uvědomit, že nutným předpokladem pro plánování a realizaci sítě, a to zejména ve vztahu k potenciálním dodavatelům technologií, je právě TPP, který však stále ještě není zfinalizován a platný. Analýzy našich technických expertů ukazují, že reálným termínem ukončení digitalizace, který je současně v souladu s doporučením Evropské unie, je rok 2012, zněla jedna z odpovědí.

České Radiokomunikace navrhly jako nejrychlejší možnou variantu spuštění posledního vysílače na listopad 2011. Návrh však byl zkrácen a dobudování sítí ČRa bylo stanoveno na červen téhož roku. Jak dále uvedla pro DigiZone.cz Marie Fianová ze společnosti Madison PA, která poskytuje ČRa tiskový servis, je třeba zdůraznit, že TPP i související zákony kladou největší nároky na rozsah digitální sítě právě na síť Českých Radiokomunikací, tedy síť číslo 2.

TPP stanoví, že síť 2 musí být ve stejném časovém horizontu vybudována v rozsahu současné sítě TV Nova, což znamená téměř absolutní pokrytí obyvatel ČR na rozdíl od sítí 3 a 4, na něž jsou kladeny diametrálně nižší požadavky reprezentující pokrytí pouze mezi 70 až 86 % obyvatel. Je známo, že právě poslední procenta pokrytí blížící se 100% hodnotě jsou ekonomicky a zejména časově nejnáročnější etapou procesu, konstatovala Fianová.

BRAND23 Workshop

ČRa počítají s tím, že v roce 2011 by mělo dojit zhruba k 95% pokrytí obyvatel České republiky digitálním signálem. Po dokončení posledního základního vysílače navrhujeme vypnutí zbytkového analogového vysílání na území republiky v červnu 2012, dodala Fianová. K vypínání velkých vysílačů bude docházet postupně a ke konci roku 2011 bude analogový signál nedostupný pro velkou většinu obyvatel České republiky. Posun termínu z listopadu 2011 na červen 2012 zajistí podle Českých Radiokomunikací maximálně plynulý a pohodlný přechod na digitální vysílání.

A které oblasti považují ČRa během zapínaní digitálního multiplexu 2 (dříve multiplex A) za problematické? Především půjde o Zlín v květnu 2011 a Jeseník v červnu téhož roku. Podle Fianové totiž nedává zapínání v těchto termínech Českým Radiokomunikacím dostatečný prostor na to, aby v daných oblastech garantovaly kontinuitu příjmu televizního signálu pro televizní diváky. A jaké by byly tedy optimální termíny vyhovující ČRa? Pro Jeseník říjen 2011 a pro Zlínsko listopad téhož roku.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).