Hlavní navigace

Český Telecom má nového předsedu představenstva

9. 6. 2000
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Včerejší poměrně poklidná valná hromada Českého Telecomu přeci jen přinesla jedno zajímavé překvapení: novým předsedou představenstva se stal pan Ivan Pilný, dřívější šéf českého Microsoftu a prezident SPISu. Změnám se ve svém článku věnuje Jiří Peterka.

Včera (ve čtvrtek), proběhla na pražském Žofíně řádná valná hromada Českého Telecomu (její program lze najít zde). Nedávné rozruchy a boje kolem telekomunikačního zákona, které se Českého Telecomu velmi významným způsobem týkaly, na žofínský ostrov vůbec nedolehly, a tak zdejší valná hromada probíhala bezkonfliktně – alespoň podle tvrzení představitelů samotného Telecomu na tiskovce bezprostředně po skončení valné hromady. Například generální ředitel Přemysl Klíma si zde pochvaloval, jak akcionáři bez problémů schválili všechny předložené návrhy představenstva, a tím vlastně vyjádřili i svou spokojenost s činností společnosti a s jejím vedením. Z konkrétních informací, které zde zazněly, stojí za zmínku snad jen to, že akcionáři se již tradičně rozhodli nevyplácet si žádné dividendy z loňského zisku, ale veškerý zisk reinvestovat. Valná hromada také schválila účetní závěrku a návrh na rozdělení zisku a stanovení tantiém za rok 1999.

Personální změny

Jelikož v červnu končí tříleté funkční období dozorčí rady, valná hromada odvolala všechny její členy (kromě těch kteří byli zvoleni zaměstnanci společnosti) a zvolila nové. Fakticky ale došlo jen ke dvěma změnám, novými členy se stali pánové Jiří Havel (FNM) a Zdeněk Hrubý (MF ČR).

Významnější změny se odehrály v představenstvu společnosti. V jeho čele totiž až do 9. února 2000 stál jako předseda pan Karel Zeman z FNM, který ale k uvedenému dni rezignoval. Jeho pravomoci předsedy představenstva převzal 1. místopředseda Bessel Kok (viz zde). O měsíc později, 8. března, pak byl do představenstva kooptován Jan Juchelka, člen výkonného výboru Fondu národního majetku ČR a vedoucí sekce majetkových účastí FNM ČR (viz zde). Jeho řádné zvolení za člena představenstva proběhlo až na včerejší valné hromadě.

Nový předseda

V březnu kooptovaný a nyní potvrzený Jan Juchelka se ale nestal novým předsedou představenstva. Došlo totiž k jedné další personální změně – valná hromada odvolala z funkce členky představenstva mgr. Markétu Gabrielovou, a místo ní zvolila za člena představenstva pana Ivana Pilného – na návrh Fondu národního majetku coby reprezentanta majoritního akcionáře. Pan Pilný pak byl na mimořádném zasedání představenstva ihned po skončení valné hromady zvolen předsedou jejího představenstva.

Kdo je Ivan Pilný?

Ivan Pilný určitě není pro odbornou veřejnost postavou neznámou. Byl prvním generálním ředitelem české pobočky Microsoftu, a posléze se stal prvním prezidentem SPISu (Sdružení pro informační společnost). Podle informací zveřejněných v tisku (např. zde) měl kandidovat v senátních volbách v Praze 11 na kandidátce čtyřkoalice, ale do seznamu kandidátů nakonec zapsán nebyl.

Přímo na tiskové konferenci pan Pilný o svých konkrétních plánech v Českém Telecomu mluvil jen ve velmi obecné rovině – jako předseda představenstva má hájit zájmy akcionářů (a majoritním akcionářem je náš stát skrze FNM, které také pana Pilného do představenstva nominovalo).

cif 24 - early cena - média

Vzhledem k tomu, že Český Telecom čeká dokončení privatizace a vnitřní restrukturalizace (a samozřejmě také příprava na liberalizovaný telekomunikační trh), se lze domnívat že role pana Pilného bude bezprostředně souviset právě s těmito významnými procesy a s jejich řízením.

Jiří Peterka

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor byl dlouho nezávislým konzultantem a publicistou, od 8.6.2015 je členem Rady ČTÚ. 35 let působil také jako pedagog na MFF UK v Praze.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).