Hlavní navigace

Cesta Windows 7 na netbooky nebude úplně růžová

2. 7. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Není tajemstvím, že při vývoji Windows 7 bylo jedním z hlavních cílů učinit z nich systém vhodný pro netbooky. Windows Vista se pro tento poměrně nový segment ukázala jako nevhodná a tak musel Microsoft prodloužit dostupnost hardwarově méně náročných Windows XP, aby odvrátil potenciální hrozbu většího rozmachu Linuxu. Ohlasy uživatelů netbooků na testovací verze Windows 7 jsou převážně pozitivní, ovšem Microsoft ještě musí vyřešit jeden problém: jak dostat Windows 7 k současným majitelům…

Není tajemstvím, že při vývoji Windows 7 bylo jedním z hlavních cílů učinit z nich systém vhodný pro netbooky. Windows Vista se pro tento poměrně nový segment ukázala jako nevhodná a tak musel Microsoft prodloužit dostupnost hardwarově méně náročných Windows XP, aby odvrátil potenciální hrozbu většího rozmachu Linuxu. Ohlasy uživatelů netbooků na testovací verze Windows 7 jsou převážně pozitivní, ovšem Microsoft ještě musí vyřešit jeden problém: jak dostat Windows 7 k současným majitelům netbooků.

Netbooky totiž nejsou jen trochu menší notebooky, jak se mnozí uživatelé mylně domnívají. Oproti klasickým notebookům až na pár modelů nejsou netbooky vybaveny optickou jednotkou, takže distribuce na DVD nemusí být efektivní. Ne každý majitel netbooku má dnes potřebu kupovat externí CD/DVD mechaniku. Microsoft proto zvažuje využití jiného nosiče. Logicky by se nabízela online distribuce, ale ve hře je podle informací serveru CNET News i využití flash pamětí.

KL24

Další problém může představovat skutečnost, že z Windows XP půjde na Windows 7 přejít výhradně novou čistou instalací. Pro řadu uživatelů to může být natolik nepříjemná záležitost, že raději s přechodem z Windows XP počkají až do koupě nového netbooku někdy v budoucnu. Ostatně stejný problém by mohl v Evropě nastat i u Windows Vista, protože evropská verze Windows 7 bez Internet Exploreru by podle dostupných informací rovněž neměla umožňovat jednoduché povýšení systému bez nutnosti nové čisté instalace.

Tip: přečtěte si náš aktualizovaný redakční speciál o Windows 7

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).