Hlavní navigace

Windows 7

  • Microsoft na konferenci PDC 2008 představil nová Windows 7, který by už letos měl nahradit kontroverzní Windows Vista. Slíbena je minimalizace problémů se zpětnou kompatibilitou, hospodárnější využití výpočetního výkonu i výrazná vylepšení v uživatelském rozhraní. Změní se i koncepce jednotlivých edic, kterých ale bude opět šest.

Sdílet

Obsah stránky:


Očekávaná Windows Vista nezaujala

Na přelomu roku 2006 a 2007 společnost Microsoft uvedla na trh operační systém Windows Vista, nástupce populárního systému Windows XP, na kterém se pracovalo několik dlouhých let. Česká verze přišla na náš maloobchodní trh v březnu 2007.

Zájem uživatelů o nový operační systém však nebyl tak velký, jak se očekávalo. Windows Vista od začátku čelila kritice všeho možného. Kritici poukazovali například na:

… a výčet kritiky by mohl pokračovat. Microsoft reagoval avizováním brzkého vydání servisního balíku, kterému předcházelo několik menších opravných balíčků. Ovšem ani po vydání servisního balíku na jaře roku 2008 navzdory očekávání Microsoftu se tržní podíl Windows Vista nezačal nikterak razantně zvyšovat.

Většina uživatelů z řad domácností, firem i jiných organizací byla stále spokojena s Windows XP, které si vybírali i zákazníci kupující nové počítače. Zklamání z Windows Vista byli i výrobci hardwaru, kterým nový systém nepřinesl očekávané žně. Zástupci Aceru otevřeně přiznali, že Windows Vista jsou zklamáním a konkurenční Dell raději zařadil zpět do své nabídky i Windows XP.

Windows 7 se objevují na scéně

Jelikož ani uvolněné opravy příliš nenapravily pošramocenou pověst Windows Vista a tento systém ani přes masivní marketingovou podporu a ukončení prodeje Windows XP stále nedokázal výrazněji akcelerovat růst svého podílu na trhu, Microsoft zareagoval avizováním jejich nástupce. Už v únoru 2007 přišly první oficiální zmínky o systému s kódovým označením Windows Vienna , ze kterého se později vyklubala právě Windows 7.

Windows 7 jsou Vista, ale mnohem lepší, řekl na adresu rodícího se systému koncem roku 2008 Steve Ballmer, šéf Microsoftu. Doplnil tak předešlé zprávy z Microsoftu, že Windows 7 budou mít obdobné jádro jako Windows Vista, což by mělo odbourat další masivní vlnu problémů se zpětnou kompatibilitou.

Windows

V závěru roku 2008 byl Microsoft o Windows 7 již sdílnější a slíbil novinky, které připravovaný systém mají učinit uživatelsky pohodlnějším a akceptovatelnějším a odmítl řeči o nějakém druhém vydání Windows Vista. Mike Nash, jeden z viceprezidentů Microsoftu, jasně vzkázal světu, že Windows 7 se jmenují Windows 7 jednoduše proto, že jde o sedmou verzi Windows.


O Windows 7 po PDC 2008, pohled na pre-beta verzi

Na konci října na konferenci Microsoft PDC 2008 byla odborné veřejnosti poprvé oficiálně představena Windows 7 ve fázi pre-beta verze. Po předchozích kusých, nejednoznačných a často i protichůdných informacích tak široká veřejnost získala jistou představu, co lze od nového systému Microsoftu očekávat.

Vyšší výkon, optimalizace využití hardwaru

Windows Vista si nadělala řadu nepřátel a odpůrců kvůli systémovým nárokům. Ty se sice spolu s vývojem na poli hardwaru pro mainstream staly akceptovatelnými, ale stále řada uživatelů stolních počítačů má do jisté míry oprávněný pocit, že systém mrhá s výkonem jejich počítače. Windows Vista také narazila na problém u rodícího se segmentu trhu: tzv. netbooků. Aby Microsoft odrazil atak Linuxu, prodloužil dodávání méně náročných Windows XP.

Microsoft slíbil u Windows 7 optimalizaci využití systémových prostředků spočívající v rychlejším načítání systému, nižším zatížení grafické karty, menším obsazením operační paměti i menším spotřebovaným místem na pevném disku.

Ovládání a uživatelské rozhraní

Windows Vista měla přinést v tomto ohledu zatím největší inovaci od dob Windows 95, ovšem ne vše nové musí být dobré a tak na PDC 2008 Microsoft slíbil uživatelům ve Windows 7 změny a to například u hlavní panelu, kde inspiraci u konkurenčního Mac OS X může Microsoft zapřít jen těžko. Podlouhlá tlačítka s textovým popiskem a titěrnou ikonou, která reprezentující otevřená okna již od Windows 95, v připravovaných Windows 7 mají nahradit čtvercová tlačítka s ikonami. Přes jejich kontextové nabídky bude možné přímo přistupovat k funkcím jednotlivých programů, aniž by jejich okno muselo být zobrazeno v popředí. Plovoucí náhledy zůstávají zachovány.

Windows 7 - plocha
Nový hlavní panel.

Plochu opustí postranní panel známý z Windows Vista. Podpora gadgetů (miniaplikací) ovšem zůstane zachována. Budou existovat zcela volně v rámci plochy a nebudou přivazovány k žádnému okraji obrazovky. Pro jejich snazší dostupnost se počítá s funkcí pro okamžité zprůhlednění všech oken tak, aby uživatel viděl gadgety na ploše jakoby skrz otevřená okna.

Windows 7 - okna Windows 7 - průhledná okna
Pohled na plochu s gadgety přes zprůhledněná okna.

Do uživatelského rozhraní vestavěných aplikací hodlá Microsoft zapracovat koncept Ribbon, který veřejnosti představil už v aktuální kancelářské sadě Office 2007 a počítá s ním i v nové generaci balíčku programů Windows Live a webové verzi kancelářských aplikací. Ve Windows 7 bude Ribbon využívat třeba WordPad či Malování.

Windows 7 - WordPad s Ribbon Windows 7 - Malování s Ribbon
WordPad a Malování s rozhraním Ribbon.

Windows 7 také přinesou nové dotykové ovládání. To mají již Windows Vista, ale Windows 7 budou podporovat tzv. multidotykové ovládání, takže je bude možné ovládat třeba i oběma rukama současně. To neznamená, že by odzvonilo myším, protože ovládání stolního počítače dotykem by bylo jistě nepohodlné, ale třeba u netbooků by takový způsob ovládání mohl být zajímavý. Asus už prezentoval, že u nové generace svých Asus EEE s dotykovým displejem počítá příští rok na podzim právě s Windows 7 (a Windows Vista již přeskočí).

Bezpečnost, správa a oprava systému

Hlavním bodem na seznamu bezpečnostních novinek je ve Windows 7 vylepšení funkce User Account Control (UAC), od které si Microsoft sliboval výrazné posílení bezpečnosti už ve Windows Vista. Uživatel by měl běžně pracovat bez administrátorských práv a tím výrazně omezit možnost úspěšného útoku záškodnického programu. K zvýšení uživatelských práv dochází jen na dotaz, když je to potřeba.

Bohužel ve Windows Vista jsou vyšší uživatelská práva nutná i pro řadu zcela banálních činností, které uživatelé často dělají i několikrát denně. Není tedy divu, že obtěžující dotazy na povolení prováděné činnosti časem dovedou řadu uživatelů k vypnutí funkce UAC, což má samozřejmě za následek větší potenciální zranitelnost systému.

Windows 7 - UAC
Nastavení citlivosti UAC ve Windows 7.

Microsoft ústy svého viceprezidenta Bena Fathiho přiznal, že si uvědomuje ne zrovna šťastného řešení UAC ve Windows Vista a proto tato funkce dozná ve Windows 7 řady změn tak, aby uživatele zbytečně neobtěžovala a pokud od něj vyžaduje spolupráci, aby mu poskytla více srozumitelných informací pro zodpovědné rozhodnutí. Počítá se s nastavením citlivosti, kdy si uživatelé budou moci sami nastavit, na které úkony systém potřebuje jejich výslovný souhlas.

Windows 7 - firewall
Nastavení Windows Firewallu ve Windows 7.

V plánu jsou i další změny jako třeba vylepšení vestavěného firewallu se samostatným nastavením zabezpečení pro různé sítě, ke kterým se počítač připojuje. To je u kvalitnějších firewallů třetích stran zcela samozřejmá funkce a zejména u notebooků je velmi důležitá.

Počítá se, že by Windows 7 měla uživateli pomoci i s řešením vlastních problémů. Už ve Windows XP či Windows Seven jsou jisté funkce pro hledání řešení vzniklých problémů prostřednictvím Internetu. Windows XP třeba po pádu systému poskytnou rady (byť často naprosto zcestné) prostřednictvím webu Microsoft Support. Windows Vista dokonce umí sama najít a nainstalovat potřebné aktualizace či opravy (tedy v tom ideálním případě).

Windows 7 - reliability monitor
Centrum řešení problémů ve Windows 7.

Tímto směrem se mají ubírat i Windows 7. Centrum pro řešení problémů bude zároveň shromažďovat informace o vzniklých problémech a nabídne eventuálně i další informace přímo z webu technické podpory Microsoftu. Systém bude hodnotit závažnost problémů.

Windows 7 - backup centerWindows 7 - reinstalace
Záloha dat a obnova systému ve Windows 7.

Windows 7 stejně jako předešlé verze nabídnou funkci pro obnovu systému a automatizovanou zálohu uživatelem vybraných dat. Pro méně technicky zdatné uživatele je přichystána oprava systému z instalačního média z grafického rozhraní. Mnoho uživatelů totiž ani neví, že si Windows XP nebo Windows Vista mohou jednoduše opravit nabootováním z instalačního CD resp. DVD.

Vyhledávání, vypalování a práce se soubory

Plánované změny se dotknou i Průzkumníka a práce se soubory. Zajímavě vypadají tzv. knihovny pro sdružování příbuzných souborů. Na rozdíl od složek budou moci obsahovat soubory s různým fyzickým umístěním napříč složkami či disky. Knihovny budou podle představ Microsoftu hrát velkou roli ve vestavěním prohledávání dat uložených v počítači. Jejich prostřednictvím půjde vyhledávání lépe omezit na určité soubory, které nemusí nutně být ve shodných složkách.

Windows 7 - knihovny
Práce s knihovnami souborů ve Windows 7.

Stejně jako ve Windows Vista SP2, tak i ve Windows 7 se počítá s nativní podporou vypalování na Blu-ray média. Uživatelé by tedy pro základní vypalování na nová velkokapacitní média nemuseli instalovat žádný speciální software. Ve Windows Vista ještě Microsoft lehce prosazoval formát HD-DVD, se kterým sympatizoval, ale ten byl poražen právě Blu-ray. O tom více v článku HD-DVD poraženo, a není to moc dobrá zpráva.

V Průzkumníkovi chce Microsoft klást větší důraz na náhledy souborů od obrázků po dokumenty. Náhledy se budou zobrazovat v postranním panelu, který ve srovnání s Průzkumníkem ve Windows Vista půjde velmi jednoduše zobrazit či skrýt.

Windows 7 - náhledy
Průzkumník se sidebarem pro náhledy.

Microsoft avizoval i další plánovaná vylepšení související s pohodlnějším sdílením souborů např. v rámci domácí sítě, podporou pro připojení virtuálních disků VHD doposud podporovaných jen přes VirtualPC apod.

Windows 7 - backup centerWindows 7 - WiFi
Nastavení sdílení dat v síti.

Internet Explorer 8 a další nový software

S novou verzí systému Windows přijdou i nové programy, které už delší dobu k systému Microsoftu neodmyslitelně patří. Počítá se například s webovým prohlížečem Internet Explorer 8, jehož druhá veřejná betaverze vyšla letos v létě a blíže se jsme se jí věnovali v článku Internet Explorer 8 – noční můra web designérů skončila. Osmá verze nejrozšířenějšího prohlížeče současnosti přináší některé nové funkce jako je režim anonymního surfování, obnova otevřených panelů po pádu prohlížeče, filtr chránící před přístupem na známé záškodnické weby, vyhledávač s našeptávačem a­pod.

Některé programy známé z Windows Vista, jako je například Windows Mail, Windows Movie Maker či Windows Photo Gallery, nahradí jejich vylepšené verze, které dnes Microsoft vyvíjí odděleně v rámci balíčku programů Windows Live. Na testovací verzi třetí generace Windows Live aplikací jsme se blíže podívali v článku Třetí vlna Windows Live vyplavila nové programy.

Windows Live Photo Gallery
Windows Live Photo Gallery „Wave 3“ Beta.

Další programy doznají vylepšení. Například Malování nebo WordPad se představí ve zcela nové podobě s rozhraním Ribbon známým z Office 2007. Uživatelé mohou počítat i s novou verzí Windows Media Center i přehrávače Windows Media Player, kde Microsoft slibuje kompletní přepracování koncepce včetně kompaktního režimu, kdy uživatelé budou moci pracovat jen se základními funkcemi.

Windows 7 Beta 1 z CES 2009

Během konání CES 2009 byla veřejnosti představena betaverze Windows 7. Šlo o stejný build, který utekl do výměnných sítí o několik dní dříve. Nejdříve měli k betaverzi tradičně přístup IT odborníci, partneři Microsoftu a odborní novináři. Dne 10. ledna 2009 oficiálně vyšla betaverze i pro širokou veřejnost. Přístupná však byla již o den dříve.

Z první betaverze Windows 7 pochází naše následující galerie screenshotů:

Windows 7 Beta 1 - instalace Windows 7 Beta 1 - instalace Windows 7 Beta 1 - instalace Windows 7 Beta 1 - instalace Windows 7 Beta 1 - instalace Windows 7 Beta 1 - instalace Windows 7 Beta 1 - instalace Windows 7 Beta 1 - přihlášení Windows 7 Beta 1 - plocha Windows 7 Beta 1 - menu Windows 7 Beta 1 - dock Windows 7 Beta 1 - MSIE 8 Windows 7 Beta 1 - MSIE 8 Windows 7 Beta 1 - Průzkumník Windows 7 Beta 1 - Photo Viewer Windows 7 Beta 1 - Malování Windows 7 Beta 1 - WordPad, kalkulačka Windows 7 Beta 1 - Fax and Scans Windows 7 Beta 1 - gadgety Windows 7 Beta 1 - hry Windows 7 Beta 1 - PowerShell Windows 7 Beta 1 - čištění disku Windows 7 Beta 1 - Backup and Restore Windows 7 Beta 1 - Windows Firewall Windows 7 Beta 1 - Backup and Restore Windows 7 Beta 1 - Windows Update Windows 7 Beta 1 - Action Center, Windows Defender

Oficiální dostupnost betaverze byla poměrně krátká. Už začátkem února Microsoft ukončil možnost jejího stažení. Přesto nebo právě proto byl zájem o vyzkoušení Windows 7 značný a první betaverze byla širší i odbornou veřejností přijata relativně kladně a zřejmě i proto se Microsoft rozhodl, že další betaverze již nebude.

Jeden závažný vroubek se však u betaverze přece jen objevil. Funkce pro řízení a správu uživatelských práv User Account Control (UAC) neměla ve Windows 7 (na rozdíl od implementace ve Windows Vista) uživatele obtěžovat při běžné práci s počítačem. Nakonec se však ukázala jako příliš letargická. Potenciální útočník jí v betaverzi mohl velmi snadno deaktivovat, aniž by o tom uživatel věděl. Microsoft i přes počáteční váhání kritiku vyslyšel a rozhodl se funkci předělat.


Windows 7 RC s podporou funkce Windows XP Mode

Dne 5. května 2009 společnost Microsoft oficiálně zpřístupnila Windows 7 RC široké veřejnosti. Začala tak další fáze veřejného testování. Tato verze by již podle Microsoftu měla mít veškeré funkce, se kterými se do Windows 7 počítá. Uživatelé si tak například mohou vyzkoušet vedle upraveného řízení uživatelských účtů i různé drobnosti typu vylepšeného vypalování dat (s podporou vypalování ISO obrazů) nebo přepracovaného automatického spouštění obsahu z paměťových médií.

S RC verzí Microsoft zároveň představil funkci Windows XP Mode, která by uživatelům vyšších edic Windows 7 měla poskytnout bezproblémový přechod z Windows XP díky virtualizaci tohoto populárního systému pro zachování zpětné kompatibility. Je zřejmé, že Windows XP Mode je určen hlavně pro firmy, které se například do přechodu na Windows Vista příliš nehrnuly. Jedním z důvodů byly právě obavy o zpětnou kompatibilitu.

Windows XP Mode bude k dispozici pro edice Professional a Ultimate. Uživatelé edic Home Basic a Home Premium tedy budou mít smůlu. Windows XP Mode vyžaduje také procesor podporující Intel Virtualization Technology nebo AMD-V, což nesplňují zdaleka všechny.

Pokud si chcete Windows 7 RC vyzkoušet, pamatujte, že oficiální možnost stažení končí 15. srpna.


Šest edic Windows 7, žádné Extras

Microsoft se navzdory kritice rozhodl nevrátit k menšímu a přehlednějšímu počtu edic. Windows 7 vyjdou v šesti edicích: objeví se tedy edice Starter (pro netbooky), levnější Home Basic (jen pro rozvojové trhy), dražší Home Premium, Professional pro firmy (nahradí Business) a náročnější uživatele, Ultimate pro nejnáročnější koncové uživatele a Enterprise např. pro velké korporace.Novinkou ve srovnání s Windows Vista je skutečnost, že vyšší edice vždy bude mít všechny funkce edice nižší, takže třeba Windows 7 Professional nebudou chybět multimediální funkce (na rozdíl od Windows Vista Business).

Nebudou už existovat tzv. Extras, tedy program jakési přidané hodnoty, v jehož rámci chtěl Microsoft uvolňovat exkluzivní doplňky právě jen pro uživatele edice Ultimate (v případě Windows Vista), ovšem od začátku celý koncept čelí kritice, protože těch exkluzivních doplňků zase tolik nevyšlo a jejich reálná hodnota je diskutabilní. Šlo třeba o animované pozadí DreamScene nebo karetní hru Texas Hold 'Em Poker. Windows 7 Ultimate se již žádných Extras nedočkají, Microsoft se chce soustředit na vývoj samotného systému.


V Evropě nebudou Windows 7 bez Internet Exploreru

V Evropě resp. v Evropské unii plánoval Microsoft prodávat výhradně upravené verze Windows 7 bez prohlížeče Internet Explorer. Chtěl tím předejít sankcím ze strany Evropské komise, která se domnívá, že integrací vlastního prohlížeče do operačního systému Microsoft poškozuje konkurenci. Upravené edice měly být označeny písmenem E.

Jenže Evropské komisi a společnosti Opera Software, která si na údajné zneužívání monopolního postavení stěžovala, takové řešení nestačilo. Microsoft tak byl pod hrozbou vysokých pokut dotlačen k řešení, kterému se od samého začátku sporu vyhýbal: nabízet svým zákazníkům i konkurenční prohlížeče. Řešením bude tzv. ballot screen.

Ballot screen

Uživatelé se tak nemusí bát, že by do rukou mohli teoreticky dostat Windows 7 zcela bez prohlížeče. Naopak by si podle posledního návrhu Microsoftu měli vybrat ze všech prohlížečů, které v Evropské unii mají tržní podíl alespoň 0,5 %.


Windows 7 vycházejí 22. října

Microsoft dlouho trval na tom, že Windows 7 vyjdou tři roky po Windows Vista, což by znamenalo masovou dostupnost až začátkem roku 2010. Jenže vývoj pokračuje relativně bez komplikací a odezvy na uvolněné testovací verze jsou spíše pozitivní, takže nebylo velkým překvapením, když Microsoft v květnu 2009 oficiálně oznámil, že Windows 7 budou určitě na předvánočním trhu. Konkrétně 22. října.


Bezplatný přechod z Windows Vista

Kromě cenově zvýhodněného upgradu pro již dřívější uživatele Windows Vista bude k dispozici bezplatný přechod pro zákazníky, kteří si licenci zakoupí od 26. června do 31. října 2009. Ti budou moci přejít na adekvátní edici Windows 7. Samotný nárok na přechod na Windows 7 je nutné uplatnit do 28. února 2010. S přechody na vyšší edici za nějaký eventuální doplatek v rámci tohoto programu Microsoft nepočítá. V praxi to tedy bude vypadat následovně:

  • Windows Vista Home Basic → bez možnosti bezplatného přechodu
  • Windows Vista Home Premium → Windows 7 Home Premium
  • Windows Vista Business → Windows 7 Professional
  • Windows Vista Ultimate → Windows 7 Ultimate

Přechod se bude týkat OEM licencí i krabicových balení. V prvním případě dostanou OEM zákazníci s novým počítačem i kupón k pozdějšímu přechodu. Zákazníci, kteří si koupi krabicovou verzi, se pak obrátí přímo na Microsoft, kterému pošlou vyplněný formulář s kopií kupního dokladu. V obou případech se počítá s distribucí na fyzických médiích, zákaznici budou muset zaplatit náklady spojené s přepravou, nicméně u OEM licencí je účtování těchto nákladů čistě na rozhodnutí dané firmy.

Kamenem úrazu (nejen bezplatného) upgradu hlavně ze stále velmi oblíbených Windows XP může být nutnost čisté instalace. Uvidíme ale, jaký vliv to na úspěch Windows 7 bude mít v praxi.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).