Hlavní navigace

HD-DVD poraženo, a není to moc dobrá zpráva

Autor: 74287
Jiří Hlavenka

Pětileté soupeření mezi formátem Blu-Ray a HD-DVD znamenalo ztracený čas, ztracené investice a ztracenou důvěru. Že je souboj o nástupnictví trůnu DVD rozhodnut, je tedy jistě dobrá zpráva. Přesto je vlastně možné se na vítězství technicky lepšího produktu dívat jako na prohru pro uživatele a zákazníky.

Boj je nyní ukončen: Toshiba hází ručník do ringu, ukončuje výrobu zařízení pro HD-DVD a přenechává tak svému konkurentovi volné pole působnosti. Vítězem a oficiálním nástupcem DVD se tak stává Blu-Ray. A to už tak dobrá zpráva není – zvítězil ten nepravý.

Jaký je, ve zkratce, rozdíl mezi oběma formáty? HD-DVD je v parametrech o něco horší: má něco menší kapacitu, o něco pomalejší čtení, zřejmě také o něco slabší ochranu proti kopírování autorsky chráněných děl. Blu-Ray má v těchto parametrech naopak o něco navrch, ale je poměrně výrazně dražší – jak mechaniky, ale zejména náklady na média, a to jak na průmyslově replikovaná, tak na zapisovatelná a přepisovatelná. HD-DVD je zpětně kompatibilní, tj. HD-DVD přehrávač umí pracovat s předchozími formáty, tj. DVD a CD – Blu-Ray nikoli. Filmové HD-DVD nemá omezení na regiony, zatímco Blu-Ray ano.

Pokud tedy tvrdím, že místo Blu-Ray mělo raději zvítězit HD-DVD – tedy že by to bylo lepší pro zákazníky a uživatele –, zní to značně zpátečnicky: proč kývnout na menší pokrok, když je k dispozici větší?

DVD přehrávač

Místo DVD budeme v budoucnu nejspíše potkávat značku Blu-ray. Zdroj: sxc.hu

Blu-Ray zvítězilo zejména díky tomu, že se za tento standard (nakonec, po dlouhém váhání a přešlapování) postavili největší filmoví vydavatelé. Je to v jejich komerčním zájmu: na Blu-Ray vydělají výrazně víc, a to rozhodlo. Vzhledem k nekompatibilitě s DVD filmoví producenti časem přinutí zákazníky k pořízení Blu-ray přehrávačů, na kterých si už nepřehrají stará DVD, a tím pádem si budou postupem času aktualizovat svou filmotéku na Blu-Ray (to by u HD-DVD nebylo nutné).

Zákazníkům se to moc líbit nebude, ale co nadělají – filmoví vydavatelé si najdou cestu, jak je k tomu přinutit: i když formát DVD ještě nebude zcela vyřazen, filmy se brzy začnou vydávat nejdříve na Blu-Ray a se zpožděním dalších měsíců na DVD; na Blu-Ray budou různé director´s cuty a dárková vydání, na DVD nikoli, a tak dále. Zákazníci povolí, a časem si i zvyknou na zvýšenou cenu: jestli je dnes list price u nových DVD obvykle na 30 dolarech, u Blu-Ray je to 40 USD.

Filmovým studiím se samozřejmě líbí i rozdělení na regiony: budou moci prodávat disky s odlišnými cenami v Americe, Evropě a Asii, přičemž zákazníci si nebudou moci přehrávat „americké“ disky na „evropských“ přehrávačích. Toto vytváření umělé nekompatibility je – dnes, v éře zcela volného obchodu mezi vyspělými státy světa – samozřejmě naprostou zhůvěřilostí, ale není jaksi síly, která by proti němu mohla zakročit.

Blu-Ray samozřejmě zvedne náklady i pro počítačový byznys: kdo bude chtít pracovat s oběma formáty, bude si muset kupovat počítače se dvěma mechanikami, jednou pro DVD a jednou pro Blu-Ray – u HD-DVD by stačila samozřejmě jedna.

Budiž, můžete namítnout, že jsou to všechno celkem nepodstatné rozdíly, ceny se časem srovnají, formát jako formát. Jenomže to hlavní ještě nebylo řečeno: ukazuje se, že vlastně žádný zcela nový formát optického disku s vysokou kapacitou není a především nebude potřeba – že tedy nejde o to, kdo vyrobí lepší stříbrný kotouček, ale že možná v ne moc daleké budoucnosti vůbec žádné stříbrné kotoučky nebudou. Důvody jsou dva:

  1. Pokud zákazníci volají po videích s vysokým rozlišením (a nejsem si jistý, zda vůbec tak moc volají, ale to ponechme stranou), pak jejich nároky plně uspokojí naprosto běžná a standardní technologie dneška, tedy dvouvrstvé DVD (9 GB) s využitím komprese MPEG-4.
  2. Vzhledem ke stále se zlepšujícím parametrům vysokorychlostního Internetu a k blížící se tzv. internetové televizi přestane být naprosto nutné si pořizovat filmy v konzervě, když si jakýkoli film budeme moci jednoduše z Internetu „pustit“.

Zaslouží si to trošku rozebrat. Argument, že takové rychlosti Internetu, kterými by bylo možné bezproblémově „napouštět“ film ve vysokém rozlišení (tj. cca 20 GB na dvouhodinový film), u nás ještě nejsou k dispozici, nebo jsou příliš drahé, je samozřejmě platný. Ale hovoříme zde o době za tři až pět let – mimochodem Blu-Ray stejně nenahradí v domácnostech běžná DVD dříve. Vysoké rychlosti v downloadu jsou ale už dnes zcela v technických možnostech poskytovatelů a přenosová soustava má už i dnes dostatečnou kapacitu, aby toto umožnila. Poskytovatel nenabízí velmi vysoké rychlosti, protože to nedává obchodní smysl – jakmile někdo rozjede internetovou televizi v HDTV (a on ji rozjede), budou se zvedat rychlostní stropy v downloadu.

Pro mezičas je právě ideální řešení dvouvrstvých DVD (která jsou schopny přehrát snad všechny přehrávače a mechaniky vyráběné v posledních zhruba dvou letech). Přitom to nijak nekoliduje s HD-DVD: kdo by jej chtěl a pořídil si příslušnou mechaniku nebo přehrávač, stejně by na nich mohl přehrávat DVD, jedno- i dvouvrstvá. A standard MPEG-4 (byť rozšířený zejména mezi filmovými „piráty“ ve variantě XviD) nabízí tak výkonnou kompresi, že hravě smáčkne film ve vysokém rozlišení na 9 GB bez ztráty kytičky. Jistě, přechod na kompresi MPEG-4 není bezproblémový, ale uvědomme si, že oba nové optické formáty, tj. jak zanikající HD-DVD, tak Blu-Ray, už s tak jako tak MPEG-4 počítají.

Marcom

Válka mezi HD-DVD a Blu-Ray nakonec skončila tak, jak probíhala. Už od začátku byl zákazník, ten „civilista“, zcela mimo zorné pole obou válčících skupin; v prvních letech šlo především o mocenský souboj, o vyřizování si účtů mezi skupinami firem ve spotřební elektronice, a svým způsobem také o to, zdali je silnější „svět počítačů“ než „svět spotřební elektroniky“. Ve druhé fázi do toho vstoupila filmová studia se svými vlastními zájmy, která se zhlédla v představě, že přimějí zákazníky ke třetímu generálnímu úklidu, k třetímu vyhození staré filmotéky na smetiště a náhradě novou (první byla u střídání VHS – DVD). Zákazník, který má filmy rád, na to přistoupí a potřetí si koupí, potřetí zaplatí za svá oblíbená filmová díla, aby je měl doma v co největší kvalitě.

Je se tedy proč divit, když se filmy po Internetu kradou čím dál víc?

Anketa

Plánujete v budoucnu nákup Blu Ray techniky?

Našli jste v článku chybu?
20. 2. 2008 8:44
uživatel si přál zůstat v anonymitě
"a par let, jakmile odezni prechodova faze, se dost mozna na DVD vykaslou, a v tomhle ma autor pravdu." To bych takhle nevidel. Nebo snad dneska mate vyhradne DVD mechaniky? Naopak, pokud se bude DVD porad jeste pouzivat (a zrejme bude, protoze pokud uz nekdo kupoval filmy, tak zrejme na DVD), tak bude chtit koupit DVD/BR mechaniku. Pak leda, ze se vsichni vyrobci domluvi a prestanou DVD podporovat, ale to by si spis kopali vetev pod sebou - vyhodu bude mit ten, kdo bude podporovat vi…
20. 2. 2008 22:17
Za par let, jestli to pak nekdo bude cist, tak se bude smat a smat. Jste jen dva(+) kohouti, kteri lpi na svych nazorech, aniz by nektery mel opravdu padny argument. BTW priklanim se spise k nazoru, ze BR bude DVD a CD vzdy podporovat. Kdyby CD/DVD mechaniky mohly prehravat gramofonove desky, urcite by se nasli vyrobci, kteri by to implementovali, samozrejme za predpokladu, ze by se to vyplatilo. Stejne to bude s DVD u BR. A nasly by se dalsi argumenty, napriklad hudebni CD, co pak s nima? ...…