Hlavní navigace

Čeští CDN77 budou doručovat data pro populární distribuce Linuxu

20. 4. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: CDN77
Začíná se s Gentoo a CentOS, firma ale jedná i s dalšími. Česká CDN síť chce využít open source inovací.

Česká společnost CDN77 Zdeňka Cendry začíná doručovat data pro populární linuxové distribuce (respektive osmou a pátou nejpopulárnější, záleží na průzkumech) CentOS a Gentoo. Do spolupráce se zapojuje zdarma jako sponzor, firma tyto open source projekty oslovila sama.

CDN77 svůj krok zdůvodňuje tím, že chce technologicky inovovat a k tomu je třeba i širší komunity. „Proto nám přijde jako vhodný krok podporovat open source projekty. Každou dobrou technologickou inovaci, která v rámci open source vznikne, můžeme zase implementovat a umožnit její aktivní užití našim klientům. Je to win-win situace,“ říká pro Lupu Veronika Miňovská z CDN77.

Gentoo a CentOS budou prostřednictvím české content delivery sítě (CDN) doručovat statické soubory koncovým uživatelům z celého světa. Mimo to se má rovněž zrychlit doručování souborů v rámci vývojářské infrastruktury, například v případě CentOS jde především o ISO a RPM balíčky. Podrobnosti už jsou popsány na vývojářském webu CentOS.

To, jaké objemy dat bude CDN77 měsíčně pro Linuxy odbavovat, firma nechce veřejně komentovat, jde nicméně o dost zajímavá čísla – jak z pohledu trafficu, tak nákladů. Jedná se totiž i s dalšími open source hráči a CDN77 chce mít určitý prostor.

CDN77 má společně s další firmou 10Gbps.io (dedikované 10Gb servery) téměř 50 zaměstnanců a odbavují celkově 370 Gb/s. Meziroční nárůst obratu byl v loňském roce podle údajů společnosti 100 procent. CDN77 původně vznikla v podstatě jako „white label“ na technologii dodávané týmem z Asie, později ale došlo k předělání už v českých kancelářích.

KL22 hlasovani

Česká „cdnka“ se snaží rychle implementovat nové funkce, i když jsou například ještě v beta verzi. Jako první podnik svého druhu tak třeba do ostrého provozu nasadil HTTP/2 nebo Let`s Encrypt. Nedávno přibylo i Brotli.

Mezi zajímavé klienty firmy patří i European Southern Observatory, která CDN77 využívá pro šíření dat z Hubbleova teleskopu. Jde o objemné pořízené snímky.

Autor článku

Reportér serveru Lupa.cz, dříve redaktor deníku E15, týdeníku Euro a webu Connect.cz. O technologiích píše také do zahraničních médií.