Hlavní navigace

Čeští vývojáři o iOS 8: Máme kontrolu nad většinou funkcí telefonu

18. 9. 2014
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Apple
Po loňské revoluci přichází pomalá evoluce. Vývojáři oceňují především práci s notifikacemi a lepší propojení aplikací s telefonem.

Apple včera vypustil do světa novou verzi svého operačního systému – iOS 8. Na povrchu zůstává v podstatě stejný jako předchozí verze, výrazně se však proměnily „vnitřnosti“. Přibyly například nástroje pro Touch ID, které se už bude dát využít i pro jiné aktivity než jen pro odemykání telefonu. 

Součástí balíku iOS 8, se kterým se budou od zítřka prodávat nové telefony iPhone 6 a iPhone Plus, je i aplikace Health. Ta sbírá data z různých měřících aplikací a zařízení a zpracovává je v jedné přehledné grafice. Kvůli na poslední chvíli objevené chybě ji ale nakonec Apple do první verze iOS 8 nezahrnul a má přijít o něco později – zřejmě na konci září.

Jak se na iOS 8 dívají zástupci českých mobilních vývojářských studií? 

Jiří Ibl, September Projects

V čem vidíte největší výhodu a nevýhodu nové verze?

Výhodou je jednoznačně App Store. Všechny změny, které tam iOS 8 přináší, jsou neskutečné pro vývojáře a velmi příjemné pro uživatele. Objevování aplikací je teď mnohem osobnější a hlavně: nevnucuje se vám, ale nabídka vhodné funkce/aplikace je vždycky po ruce ve správném kontextu.

Co je nejzásadnější změna z pohledu vývojářů?

Dostali jsme kontrolu nad většinou funkcí telefonu. Hlavně hlubší prolinkování aplikací mezi sebou a pevnější napojení na hardware pro nás znamená, že už nemusíme dělat některé komplikované obkličky a jít přímo. Pro vývojáře je iOS 8 velká příležitost.

Má nový update něco, na co jste dlouho čekali, nebo naopak?

Vážně bych se rád dočkal verze, ve které nemusím jako první věc naházet polovinu systémových aplikací do složky Extras a nechat je tam na mě smutně koukat.

Je tam něco, co by se dalo označit za promarněnou šanci?

Nepřijde mi. iOS 8 je opravdu solidní update.

Martin Šťáva, STRV

V čem vidíte největší výhodu a nevýhodu nové verze?

Velkou výhodou jsou rozšíření pro notifikační centrum, kde iOS zaostával za Androidem. Velmi slibně vypadá také tzv. Storage provider – poprvé od uvedení iOS vzniká sdílená „složka“ dokumentu, ke které může uživatel přistupovat z různých aplikací podobně jako nyní přistupuje ke knihovně fotek. Nějakou výraznou nevýhodu jsem nezaznamenal.

Co je nejzásadnější změna z pohledu vývojářů?

Nejvíce diskutovanou změnou je patrně Swift (nový a modernější programovací jazyk). Pro mě je ale výraznější změnou to, jakým způsobem se bude programovat uživatelské rozhraní pro různé velikosti zařízení. Zatímco doposud šlo v podstatě o rozlišení dle typu zařízení na iPhone / iPad, nyní bude určujícím faktorem spíše reálná velikost obrazovky. Apple proto zavedl nové API, které rozlišuje tzv. regulérní a kompaktní velikost. Principiálně se to velmi blíží responzivnímu webu.

Má nový update něco, na co jste dlouho čekali, nebo naopak?

Čekal jsem, ze dojde k nějakému sjednocení a zjednodušení různých typů background módu. Na rozdíl od Androidu iOS nenabízí vývojářům možnost ponechat na pozadí běžet jakoukoliv službu. Místo toho poskytuje několik background módů sloužících pro konkrétní případ užití (například tracking lokace na pozadí apod.). Protože těchto módů je vícero, pro vývojáře je občas obtížné správně porozumět tomu, jaké chovaní aplikace na pozadí je pro daný mód možné a jaké ne.

Je tam něco, co by se dalo označit za promarněnou šanci?

Dlouhodobě považuji za promarněnou příležitost iCloud. Apple se v nové verzi snaží poskytnout vývojářům v rámci iCloudu i BaaS (backend as a service), celá služba ale zaostává za konkurencí (Dropbox z uživatelského pohledu, z hlediska vývojáře např. Parse nebo Firebase).

Tomáš Čermák, eMan

V čem vidíte největší výhodu a nevýhodu nové verze?

iOS přinesl celou řadu novinek a vylepšení, jako jsou například vylepšené notifikace, chytřejší klávesnice, možnost pohodlné práce napříč různými zařízeními od Applu díky funkci Continuity, HealthKit aj. Z byznysového pohledu je jednou z nejzajímavějších novinek zavedení NFC platebního systému Apple Pay pro uživatele přístrojů iPhone 6.

Co je nejzásadnější změna z pohledu vývojářů?

Velmi vítanou novinkou z pohledu vývojářů je možnost sdílení dat mezi aplikacemi, využití senzoru TouchID nebo plný přístup k API fotoaparátu.

Má nový update něco, na co jste dlouho čekali, nebo naopak?

Stále chybí možnost personalizace home screen, zobrazování widgetů je omezeno na notifikační centrum, nedočkali jsme se třeba ani zavedení uživatelských účtů.

Je tam něco, co by se dalo označit za promarněnou šanci?

Přestože se Apple ohledně iOS velmi snažil, celkový pozitivní dojem mohou nakonec zkazit “maličkosti”, jako je například nutnost mít při upgradu na iOS 8 v mobilním zařízení k dispozici téměř 5 GB volného místa. Mazat aplikace nebo fotky dětí z poslední dovolené uživatelé kvůli upgradu nechtějí. 

Lukáš Stibor, Cleevio

V čem vidíte největší výhodu a nevýhodu nové verze?

Největší výhodu vidím v možnostech, které iOS 8 nabízí vývojářům. Dříve byla mobilní aplikace taková samostatná věc, kterou si člověk nainstaloval do smartphonu, ale byla tak trochu mimo telefon. iOS 8 přináší spoustu možností, jak můžeme integrovat aplikace více do iPhonu tak, aby byly součástí telefonu. Nevýhoda je, že to ještě není všechno odladěné a nefunguje všechno perfektně.

Co je nejzásadnější změna z pohledu vývojářů?

Největší změna je z našeho pohledu možnost vzájemné komunikace mezi aplikacemi, widgety a nové notifikace.  

Má nový update něco, na co jste dlouho čekali, nebo naopak?

Některé věci se nám nelíbí graficky. Například spodní navigační menu a další detaily nám nepřijdou úplně dodělané. Každopádně iOS 8 není revoluce jako tomu bylo u iOS 7. Je to evoluce zaměřená na konkrétní situace, které řeší uživatele – jako třeba samospoušť u selfie. Myslím si, že tahle verze má spoustu nových užitečných funkcí, a to především pro vývojáře. 

ebf - témata 1

Je tam něco, co by se dalo označit za promarněnou šanci?

Určitě je tam spousta věcí, které by se daly udělat lépe. Mě osobně nejvíc mrzí, že se nepracuje na Siri. Ta už by se měla učit přízvuk uživatele, pamatovat si časté otázky, měla by se umět propojovat s aplikacemi. Prostě by se měla zdokonalovat její inteligence. Nápad ovládat všechno hlasem je super, ale Siri je v současné době v podstatě nepoužitelná. Myslím, že by na tom měli zapracovat, protože hlasové ovládání u Googlu už Applu utíká.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).