Hlavní navigace

Čestný předseda Věcí veřejných o vinících současného marasmu Bez cenzury

17. 2. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
Radek John se chystá dovršit svoji roli politického kašpárka moderováním investigativního pořadu, v němž se bude prohrabovat vlastním špinavým prádlem

Ještě sedmnáctkrát se vyspíme a svět bude jiný než dřív. Bez cenzury nám ho ukáže Radek John ve svém zbrusu novém investigativním pořadu na televizi Barrandov. Bez pardonu a beze strachu, ale s poslaneckým mandátem a čestným předsednictvím Věcí veřejných se John pustí do přehrabování špinavého prádla české politiky. Představí nám viníky současného marasmu, což může být rok před parlamentními volbami, do nichž půjdou Věci veřejné z pozice opoziční strany, docela lákavým způsobem, jak nahnat body.

Ale teď beze srandy. Radek John se rozhodl porušit veškerá dosavadní tabu. Jako aktivní politik a poslanec, který se nehodlá do konce volebního období vzdát mandátu, chce ve svém pořadu kádrovat jiné politiky. Už loni na podzim, když se o jeho novém angažmá pro mediální skupinu Jaromíra Soukupa dozvěděli ostatní poslanci, Johna vyloučili z vedení sněmovního výboru. Čistě proto, aby nevynášel informace. John má ale dozajista dost zajímavých materiálů z doby, kdy ještě jako předseda koaliční strany krátce vedl ministerstvo vnitra (tedy byl ministrem, abych byl přesný).

Teď nám tedy John začne vytahovat na světlo boží věci, které měly zůstat pokud možno skryty. S velkou ochotou spustí dělostřeleckou palbu proti vládě Petra Nečase, z níž musely Věci veřejné odejít a jako opoziční strana už fakticky o ničem nerozhodují. Johna prý přestala politika bavit a vrací se k tomu, co mu šlo vždycky nejlíp – novinařině. To bychom mu mohli věřit, kdyby se věnoval třeba sociálním problémům v pohraničí nebo odhalování nekalých praktik některých obchodních řetězců.

Vracet se k novinařině jenom proto, že chce zneužít svých dřívějších výhod coby člena vlády a předsedy koaliční politické strany, je od Johna hodně krátkozraké. Za prvé může jen těžko počítat s tím, že mu to budou diváci ve velkém baštit a přikládat jeho pořadu „Bez cenzury“ nějakou důležitost. Za druhé jen těžko obhájí, že jako poslanec Věcí veřejných bude obviňovat z marasmu zástupce všech jiných politických stran, jen ne svoje mateřské Věci veřejné, jimž od soboty dělá čestného předsedu (jako by tomu nikdy nebylo jinak, že).

ICTZ23

No a za třetí: už na Nově nebyl Radek John žádným novinářem, byť rok co rok dostával zakřivené zrcadlo TýTý pro nejlepšího televizního publicistu. Investigativní reportáž netočil už léta předtím, než odešel z Novy, natáčel pouze spojováky mezi jednotlivými příspěvky a byl tváří či obalem pořadu Na vlastní oči. Mimochodem toho pořadu, který Nova loni na podzim obnovila a Johnovi bývalí kolegové Janek Kroupa a Josef Klíma v něm dnes točí reportáže o zákulisí Věcí veřejných. Pustí se snad John ve svém pořadu do Novy?

Možná by to mohl udělat, aby se ukázalo, jak je dnešní spojenectví TV Barrandov a Novy silné, když jím neotřáslo ani rozhodnutí Barrandova jít do společného prodeje reklamních časů s Primou. Nějaké mantinely ale musí existovat a John by nám je mohl nepřímo přiblížit. Škoda jen, že jeho snažení příliš mnoho lidí neuvidí, protože v úterý večer od osmi vládnou dálkovým ovladačem většiny českých domácností „hospodyně“, jak odborná hantýrka měřičů televizní sledovanosti oficiálně říká věrným divačkám Ordinace v růžové zahradě 2.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.