Hlavní navigace

Kritika Chovancova státního IT podniku sílí: nemá koncepci a bude plýtvat

Autor: Isifa
Jan Sedlák

Dosavadní smlouvy mezi ministerstvem vnitra a Odštěpným závodem ICT služeb ukazují na výrazné navyšování cen oproti tržnímu prostředí.

Vládou schválený plán ministerstva vnitra na vytvoření Národní agentury pro komunikační a informační technologie (NAKIT) naráží na odpor několika ministerstev, Národního kontrolního úřadu (NKÚ), Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) i Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Důvodů je několik, jednou z největších obav je každopádně podezření na další obcházení zákona o veřejných zakázkách.

Obcházení tohoto zákona není v případě vnitra žádnou výjimkou. Zpráva NKÚ z konce loňského roku říká, že Odštěpný závod ICT služby (OZ ICT), který se s NAKITem spojuje, zneužíval takzvanou in-house výjimku. „Některé veřejné zakázky související s realizací kontrolovaných projektů nebyly podle názoru NKÚ zadány v souladu se zákonem (…) Mezi nejzávažnější nedostatek patří nesprávné použití (…) tzv. in-house výjimka.“

„Odštěpák“ podle závěrů NKÚ získal od ministerstva vnitra přes 390 milionů korun neoprávněně. Dokumenty a smlouvy, které má nyní Lupa k dispozici, navíc ukazují, že IT projekty realizované na základě smlouvy mezi vnitrem a OC ICT nebyly hospodárné a nereflektovaly ceny v rámci běžného tržního prostředí.

Dvacet tisíc za manday

Odštěpný závod si například v rámci projektu podpory provozu a rozvoje systému EKIS účtoval 20 tisíc korun za manday (den práce jednoho člověka). Podle oslovených lidí z trhu se nicméně za takovou práci běžně účtuje zhruba polovina, někdy i kolem šesti tisíc korun. Jen položka „drobný rozvoj SAP“ tak v rámci projektu EKIS počítá se 126 miliony korun, celá zakázka pak vyjde na více než 611 milionů. Vedle vysokých cen jsou problémy také s plněním termínů a kvalitním řízením projektů.

Ukázka dodatku ke smlouvě mezi ministerstvem vnitra a Odštěpného závody ICT služby k systému EKIS.
Autor: Jan Sedlák

Ukázka dodatku ke smlouvě mezi ministerstvem vnitra a Odštěpným závodem ICT služby k systému EKIS. Celý dodatek je ke stažení na webu MVČR (PDF).

Ministerstvo vnitra v rámci tlaku na vytvoření NAKITu a jeho spojení s OZ ICT argumentovalo tím, že dojde k zefektivnění a zprůhlednění procesů a odvolává se i na samotné fungování Odštěpného závodu. Výše popsané (a náš dřívější článek) ale ukazuje, že minimálně v případě OZ ICT nic takového nebyla pravda. Stejné závěry předložilo i NKÚ.

Vnitro zároveň v několika případech nedostatečně a špatně informovalo vládu o tom, co vytvoření NAKITu vlastně znamená. Ještě před publikováním zprávy NKÚ například úřad v dokumentu pro vládu uvedl, že je „postup v souladu se závěry NKÚ z provedeného auditu realizovaného na OZ ICT v roce 2015“.

„Již vydaný souhlas vlády byl skutečně vydán bez potřebných komplexních podkladů a na základě zavádějících a nepřesných údajů předkladatele,“ píše se v kritických dokumentech s připomínkami ministerstev a subjektů z trhu, které má Lupa k dispozici.

Content 2017 - tip Footshop

Mezi kritiky patří například ministerstvo financí a ministerstvo pro místní rozvoj. Babišův úřad třeba říká, že NAKITu zcela chybí koncepce či podnikatelský plán. Na absenci ekonomické analýzy poukazují i další úřady. Není ani jasné, jak proběhne (ne)integrace do běžného tržního prostředí, co vlastně bude předmětem činnosti nového státního podniku a jak bude vše financováno.

NAKIT má vzniknout začátkem tohoto roku. Po završeném spojení s Odštěpným závodem má mít více než 350 zaměstnanců a půlmiliardový majetek.

Našli jste v článku chybu?
21. 1. 2016 15:30
Tom (neregistrovaný)

osobne to nechapu ze u "kseftu" kde mam zaruceny dlouhodoby stabilni prijem jsou ceny mnohem vyssi nez u jednorazovych ukonu v soukromem sektoru ....

tahle nelogika ohledne divneho nastavovani cen za statni zakazky nejen v IT proste smrdi tzv udelame vam to za 1 mld ...mmt to je statni zakazka tak 2.5 mld a neco si prerozdelime ;)

21. 1. 2016 10:57
Ne321 (neregistrovaný)

Jste uplne mimo. Nakupuji tisice mandays rocne v nadnarodni firme. Uvedene ceny platily pred krizi, dnes je situace uplne jina, konkretne tak polovicni. Senior programator je kolem sedmi tisic za manday bez DPH, architekt za 9500 Kc, pres deset tisic uz jdou jenom nekteri velmi vybrani specialiste, pripadne tam kde je nejaky vendor lock in. Pres dvacet tisic ma par lidi na trhu, napriklad Oracle stale prodava sve lidi za tricet bez DPH, ale ti se typicky kupuji na jednotky mandays. Dokonce i Acc…