Hlavní navigace

Chystá se další veřejný seminář o budoucnosti pozemní televize v Česku

15. 10. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

„Pokud by došlo k výraznému ohrožení terestrické platformy, zhorší se pochopitelně i informovanost veřejnosti o případných krizových řešeních,“ apeloval generální ředitel ČT Petr Dvořák.

Pravděpodobně v prosinci by měl na půdě Poslanecké sněmovny proběhnout seminář týkající se budoucnosti pozemního vysílání v České republice. Na včerejším setkání volebního výboru to sdělil jeho předseda Martin Komárek. Na dotaz redakce serveru DigiZone.cz dále uvedl, že setkání by bylo určeno pro širokou veřejnost, ale zúčastnit by se ho měli například i členové vlády, kteří budou o budoucnosti pozemního vysílání a přechodu na standard DVB-T2 v České republice rozhodovat. Komárek dále řekl, že akci chce uspořádat po dohodě s Asociací televizních organizací (ATO), kterou včera zastupovala jednatelka Vlasta Roškotová.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Budování sítí DVB-T2 v Česku začne v roce 2016, dokončeny mají být do roku 2021

Česká televize dlouhodobě upozorňuje na situaci, že terestrická platforma je velmi důležitou televizní platformou pro Českou republiku. Je zde přibližně 50 % obyvatelstva, které přijímá televizi pozemně. Pokud by došlo k výraznému ohrožení terestrické platformy, zhorší se pochopitelně i informovanost veřejnosti o případných krizových řešeních, apeloval včera na půdě Poslanecké sněmovny generální ředitel veřejnoprávní televize Petr Dvořák, který zároveň doplnil, že tento problém řeší prakticky všechny veřejnoprávní televize v Evropě, i když například v Rakousku nebo na Slovensku je penetrace pozemním signálem výrazně nižší.

BRANDstorming tip2

RECENZE: TeleSystem TS6800 T2 HEVC: jeden z prvních opravdu fungujících přijímačů pro DVB-T2 HEVC

Ponechání pásma 700 MHz je rozhodnutím politickým. Politici by měli mít informace o tom, co to může do budoucna znamenat. Jsme schopni politikům být v tomto směru k dispozici, konstatoval Dvořák. Právě členové vlády by měli ve vlastním zájmu navštívit chystaný seminář, který se uskuteční na půdě Poslanecké sněmovny do konce roku. V minulosti bohužel zájem politiků o tuto problematiku příliš velký nebyl. Standard DVB-T2 nepřináší divákovi žádnou přidanou hodnotu, ale pouze dodatečný náklad. V případě změny kódování by se musela výměna přijímačů opět opakovat. Snažíme se být věci velmi blízko, ale nemůžeme ji nijak ovlivnit, sdělil přítomným poslancům Dvořák.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).