Ilustrace: Nenad Vitas
Neuvěřitelných 4,2 milionů kamer sleduje podle BBC obyvatele a návštěvníky Londýna. Pěkné číslo, ovšem miliony kamer jsou prý v boji proti kriminalitě ne tak účinnou zbraní, jak bychom si mohli myslet. O infrastrukturu je potřeba pečovat a hlavně záběry a záznamy monitorovat. Samotné sledování a monitorování je asi dost náročné a není v silách policie či jiných státních úřadů.
I když je kamerami pokryt skoro každý kout Londýna, často se stává, že zrovna některý z důležitých záznamů není k dispozici, třeba proto, že je kamera zrovna mimo provoz. Navíc se ztrácejí data a vůbec celý systém nepracuje tak, jak by měl.
Na vyřešení jednoho policejního případu je podle důstojníka Metropolitní Policie Micka Nevilla třeba 1000 kamer. Čísla jsou vztažená na jeden rok. A divme se, že i sám Neville systém CCTV kamer označuje za fiasko. Inspektor Julian Worker z téže instituce naopak tvrdí, že v použití CCTV systému je londýnská policie na špičce. Pravdu mají nejspíše oba pánové. Do hry vstoupil londýnský obchodník Tony Morgan, a to s nápadem, který připomíná řešení na pomoc ostraze hranic mezi USA a Mexikem (více v glose Jak se hlídají hranice mezi USA a Mexikem?. Řešení je prý jednoduché, najmou se dobrovolníci, kteří budou ve volných chvílích sledovat přenosy z kamer za účelem objevení něčeho podezřelého. Dobrovolníků by mělo být opravdu hodně a samozřejmě by za svou činnost měli mít šanci dostat i nějaké ty peníze.
Dobrovolníci se budou dívat na možná dost nudné záběry policejních kamer a až objeví něco podezřelého, zkontaktují policii. I když jsou technologie opravdu hodně daleko, zatím nemůže nic nahradit lidské oko v propojení s inteligencí. Co se týče možnosti získat peníze – bude se soutěžit o nejlepšího lovce měsíce. Ten dostane cenu 1000 liber. Nábor dobrovolníků již probíhá, zatím se jich přihlásilo přes deset tisíc.
Když se nápad na zapojením dobrovolníků do policejní práce v této podobě může někomu zdát jako špatný vtip, stačí se podívat do historie. Existovaly jakési pomocné policejní hlídky (a to za nejrůznějších režimů a období), v nichž policii pomáhali obyčejní lidé. Nyní jde o podobný princip, jenom za využití moderní technologie. Jde podle vás o dobrý nápad a dokázali byste si jeho realizaci představit v našich podmínkách? V úvahách prosím neberte ohled na případné problémy s ochranou soukromí a spíše se zaměřte na technickou realizovatelnost a přínosy podobných projektů…