Hlavní navigace

Čím se po prodeji LMC zabývá Libor Malý? Buduje lepší svět bez peněz

30. 4. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Když koncem loňského roku zakladatel serverů Jobs.cz a Práce.cz zprostředkovávajících pracovní příležitosti prodal jejich mateřskou firmu LMC finskému Alma Media za necelou miliardu korun, mysleli jsme si, že se bude nadále věnovat především buddhistické meditaci. To sice činí, zároveň ale rozjíždí nový internetový projekt.

O názorech, plánech a aktivitách Libora Malého po úspěšném prodeji firmy, kterou vizionářsky založil již v roce 1995, informuje dnešní vydání týdeníku Respekt (článek je v placené sekci).

Podle něj pracuje Libor Malý se svým týmem na pozoruhodném systému výměnného obchodu. „[…] netají se ambicí převrátit vzhůru nohama panující společenské paradigma. Teď pracujeme proto, abychom vydělali peníze a mohli za ně co nejvíc konzumovat. Malý chce, abychom pracovali proto, že nás to baví, a výsledky své práce obdarovávali ostatní,“ píše autor článku Adam Šůra.

Libor Malý s Milošem Čermákem před třemi lety v NetClubu

Malého prý tato myšlenka napadla během meditace. „Najednou jsem to viděl – svět, kde lidé pracují, ale ne kvůli penězům. Těžko se to sděluje ve slovech,“ říká Libor Malý. První verze aplikace, kterou nyní vyvíjí v občanském sdružení Adato Paradigma.

Aplikace nese pracovní název Stream3 a má jít o „online komunitní platformu pro seberealizaci jedince a podporu lidské sounáležitosti“. Na první pohled se jedná o systém podobný různým výměnným online tržištím zboží i služeb. Ve Stream3 bude ovšem pomoc ostatním zcela nezištná. Každý uživatel si v profilu vyplní, čím může pomoci (například pečení buchet, posekání trávníku nebo vyplnění daňového přiznání) a co by sám potřeboval. Systém potom poptávku s nabídkou spáruje, při poskytnutí služby však nebude vyžadováno žádné protiplnění.

Cloud23

„Někdo vám pomůže nasekat dříví a nečeká od toho hned nějakou protislužbu,“ vysvětluje v citovaném článku Libor Malý. „Spoléhá na to, že mu to nějak někdy vrátíte. A když ne vy, tak někdo jiný.“

První verze Stream3 by měla být spuštěna letos na podzim.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).