Hlavní navigace

Čína chce přitvrdit v cenzuře Internetu

Jiří Macich ml.

Čínskému komunistickému režimu zřejmě nestačí pro tvrdou cenzuru Internetu pověstný „velký firewall“ nebo třeba regulace internetových kaváren. Od 1. července se má na všech nově prodaných počítačích nacházet obsahový filtr, jenž se má starat o blokování přístupu na některé webové stránky, které režim považuje za škodlivé. Uvedl to list The Wall Street Journal s tím, že hlavním cílem je blokování přístupu k internetovému pornu.

Čínskému komunistickému režimu zřejmě nestačí pro tvrdou cenzuru Internetu pověstný „velký firewall“ nebo třeba regulace internetových kaváren. Od 1. července se má na všech nově prodaných počítačích nacházet obsahový filtr, jenž se má starat o blokování přístupu na některé webové stránky, které režim považuje za škodlivé. Uvedl to list The Wall Street Journal s tím, že hlavním cílem je blokování přístupu k internetové­mu pornu.

Content

Čína se však rozhodně neomezuje jen na XXX servery. Před nedávným dvacátým výročím studentských protestů na náměstí Nebeského klidu v Pekingu, které bylo potlačeno za použití hrubé vojenské síly, čínské úřady zablokovaly přístup třeba na Twitter, Flickr, Hotmail nebo i nový vyhledávač Bing.

Zatím se nezdá, že by světoví výrobci počítačů, kteří působí na čínském trhu, měli nějaký problém s instalací zmíněného softwaru na prodávané počítače. Dost možná se tak zařadí na seznam západních firem, které jsou dlouhodobě kritizovány za spolupráci s čínským režimem na cenzuře přístupu k Internetu. Zatím na něm figurují třeba Google, Microsoft a hlavně Yahoo. Kritici poukazují na blokovací software jako na velkou bezpečnostní hrozbu. Může být vstupní branou pro malware a zároveň přes něj mohou unikat osobní data.

Našli jste v článku chybu?
8. 6. 2009 19:15
uživatel si přál zůstat v anonymitě
Nemůžete přece psát na Lupu každou novinářskou ptákovinu. To, že nějaký novinář nebo přihlouplý čínský disident neslyšel nic o PHP-čku, ještě neznamená, že i všichni ostatní lidé za vrchol informační vzdělanosti pokládají přepsání URL odkazu z propašovaného letáku.
9. 6. 2009 0:20
:-) (neregistrovaný)
Teda, Vy jste ale lakomec! Takové kvalitní hulení máte a ani se rozdělíte :-DDD -- Naštěstí stačí v nastávajících volbách dát hlas KSČSSD a kam se na nás bude hrabat nějaká Čína - Rudá bude u nás nejen nějaká červená, ale pěkně tmavě krvavá červeň. Místo velkého čínského firewallu nechá KSČSSD vzít páteřní linky bagrem - zaručeně pak nikdo protivládní mail nepošle :-) A ano, Internet se musí změnit - REPUBLIKU SI ROZVRACET NEDAME!! :-DDDDDDD