Hlavní navigace

Čína reaguje na přesun vyhledávače Google do Hongkongu

Jiří Macich ml.

Zdá se, že Čína dlouho nepřemýšlela, jak se postavit ke skutečnosti, že Google kvůli cenzuře přesunul svůj vyhledávač ve zjednodušené čínštině do Hongkongu. Pro čínské uživatele to podle posledních zpráv neznamená plný přístup k necenzurovaným výsledkům vyhledávání. Čína zatím hongkongskou mutaci vyhledávače Google neblokuje všeobecně, ale problémy s přístupem z čínského území jsou hlášeny při zadání některých vyhledávacích dotazů a na pro komunistické zřízení citlivé stránky se nelze z…

Zdá se, že Čína dlouho nepřemýšlela, jak se postavit ke skutečnosti, že Google kvůli cenzuře přesunul svůj vyhledávač ve zjednodušené čínštině do Hongkongu. Pro čínské uživatele to podle posledních zpráv neznamená plný přístup k necenzurovaným výsledkům vyhledávání. Čína zatím hongkongskou mutaci vyhledávače Google neblokuje všeobecně, ale problémy s přístupem z čínského území jsou hlášeny při zadání některých vyhledávacích dotazů a na pro komunistické zřízení citlivé stránky se nelze z výsledků vyhledávání dostat, protože jsou už z dřívějška blokovány.

Provládní tisk obvinil Google ze spiknutí a spolupráce s americkými tajnými službami. Vynořily se i informace, že čínské úřady vyvíjejí tlak na místní partnery Googlu. Ti již dříve byli upozornění, že se mají připravit na možný (nucený) odchod Googlu z Číny. Nyní má být dle informací amerického tisku pod tlakem mobilní operátor China Mobile, aby zrušil dohodu s Googlem, který zajišťuje vyhledávání pro uživatele jeho mobilního portálu. (The Register)

Našli jste v článku chybu?
24. 3. 2010 15:21
Fousman (neregistrovaný)
Google si u mně šplhnul. Bez ohledu na to, že za vším jsou prachy je to stejně super. Na rozdíl od MS a Yahoo totiž má alespoň kus charakteru. Je totiž jasné že právě on se stává tím leaderem který nejviditelněji hájí otevřený a svobodný internet. Ať už ho blokuje Čína, Irán nebo civilizované země a nebo se na to teprve chystají. Pro mně o důvod víc používat jejich služby, které jsou beztak fajn a teď to bude ještě o to radostnější :-) .
25. 3. 2010 7:06
uživatel si přál zůstat v anonymitě
Jak malo staci malemu ceskemu clovickovi, aby juchal nad tim, jak google, ktery peknych par mesicu kolaboroval s cinskou vladou, stale drzi vlajku svobodneho Internetu.