Hlavní navigace

Čína spouští vlastní operační systém, v partnerství s Canonical

25. 3. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

„Národní operační systém“ je založený na Ubuntu a pro čínskou vládu je zásadním v boji proti tomu, že stovky milionů uživatelů používají produkty Microsoftu

Nový operační systém, Ubuntu Kylin, by měl být dostupný od dubna a vzniká ve spolupráci Ubuntu s čínskou organizací CSIP (China Software and Integrated Chip Promotions Centre), podřízenou přímo čínskému ministerstvu průmyslu.

Mark Shuttleworth, šéf Canonicalu, si Kylin pochvaluje. „Ubuntu Kylin přivádí čínskou open source komunitu do globální komunity Ubuntu. S Ubuntu Kylin má Čína nyní vlastní bezpečný a stabilní desktopový operační systém, vytvářený spolu s globální komunitou“.  Ani slovo samozřejmě nepadlo o tom, jaký způsobem je (a bude) „čínské“ Ubuntu upraveno, tak aby vyhovovalo cenzorským praktikám a dalším požadavkům.

Z pohledu rozšíření Ubuntu jde samozřejmě o velmi zajímavou spolupráci. Stovky milionů uživatelů v Číně a k tomu Ubuntu upravené pro jejich potřeby – od lepší podpory čínštiny, až po změny v distribucí týkající se zahrnutých programů, které lépe vyhovují tomu, co čínští uživatelé používají – je něco, co dává smysl.

KL22 hlasovani

Ubuntu Kylin není prvním pokusem o „národní operační systém“. Jedním z předchozích (a pravděpodobně nejznámějších) byl Red Flag Linux vyvíjený Red Flag Software. Poprvé se objevil v roce 1999 a v roce 2000 se měl stát náhradou Windows 2000 ve vládních institucích.

Zdroj: Canonical and Chinese standards body announce Ubuntu collaboration

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.