Hlavní navigace

Čínské školy odmítají zapojení do hackerských útoků

22. 2. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

List The New York Times s odvoláním na své zdroje tvrdí, že stopy hackerských útoků proti údajně asi třem desítkám západních IT firem v čele s Googlem, vedou na dvě čínské školy. Jde o Shanghai Jiaotong University a Lanxiang Vocational School. První zmíněná vzdělávací instituce byla spojována již s útokem na web Bílého domu v roce 2001. Lanxiang Vocational School má prý úzké vazby na čínskou armádu. Podle informací listu The New York Times stopy vedou na počítač ve třídě, kde vyučuje ukrajinský…

List The New York Times s odvoláním na své zdroje tvrdí, že stopy hackerských útoků proti údajně asi třem desítkám západních IT firem v čele s Googlem, vedou na dvě čínské školy. Jde o Shanghai Jiaotong University a Lanxiang Vocational School. První zmíněná vzdělávací instituce byla spojována již s útokem na web Bílého domu v roce 2001. Lanxiang Vocational School má prý úzké vazby na čínskou armádu. Podle informací listu The New York Times stopy vedou na počítač ve třídě, kde vyučuje ukrajinský profesor, což otevírá prostor pro další teorie a spekulace.

Čínské školy se ale skrze agenturu Nová Čína ostře ohradily proti informacím z amerických novin. Obvinění jsou prý nepodložená a vlastní šetření škol údajně nenašlo žádné důkazy o nekalé činnosti. Úředník komunistické strany v Lanxiang Vocational School popřel údajné vazby na armádu a zároveň odmítl, že by na škole vyučoval cizinec. Čínská vláda se od útoků distancovala už před několika týdny a Čínu označila za jednu z jeho vůbec největších obětí. (TechWorld.com, SFGate.com)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.