Hlavní navigace

CME je velmi zadlužená. Vlastníka Novy nečekají dobré časy

12. 1. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
12. 1. 2012

Analytici americké investiční skupiny Goldman Sachs snížili očekávanou hodnotu akcií společnosti CME, vlastníka Novy, za jakou se budou prodávat v příštím roce. Dnes o tom informuje deník Hospodářské noviny. Za tuto skutečnost může především to, že CME je velmi zadlužena a na českém trhu z důvodu vývoje ekonomické situace nelze očekávat zlepšení.

K TÉMATU: Deník E15: Čistý zisk vlastníka Novy v roce 2010 byl 198 milionů korun

Hodnota akcií byla podle Hospodářských novin snížena na 127,20 korun a klesla tak o 28 %. V souvislosti s poklesem klesla i jejich reálná, tedy aktuální cena. Akcie CME zareagovaly na pražské burze poklesem o 1,1 % na 127,30 korun. Zatímco dříve analytici Goldmanů předpokládali, že tuzemský reklamní trh letos poroste o 10,3 procenta, ve středu svůj výhled prudce zhoršili na 1,8 procenta, upozornil deník. Analytici, které Hospodářské noviny oslovili, jsou však ještě větší pesimisté.

ČTĚTE TAKÉ: Dluh televize Nova dosáhl ke konci roku 2010 částky 11,7 miliardy ko­run

Náš odhad vývoje českého reklamního trhu pro tento rok je ještě skeptičtější. Očekáváme, že poklesne o dvě procenta, řekl deníku analytik J&T Banky Pavel Ryska a dodal: Poslední měsíce ukazují, že spotřeba bude omezená a inzerenti na to reagují velice citlivě. Když chybí ochota spotřebitelů utrácet, roste váhavost a zdrženlivost při zadávání reklamy. Jak je možné si jednoduše představit velikost dluhu vlastníka Novy? Společnost by teoreticky potřebovala sedm let provozního zisku, aby poplatila veškeré dluhy, které má, konstatoval analytik J&T Banky.

ebf - tip do článku - debata

NEPŘEHLÉDNĚTE: Šéf CME Sarbu skutečně dotuje prodejem akcií své další podnikatelské aktivity

Hospodářské noviny připomínají také výrazný pokles hodnoty akcií CME. Od počátku roku 2011 poklesla jejich hodnota v hlavním městě o 68 %. Za touto skutečností stojí především fakt, že vlastník Novy mohutně expandoval v zemích, ve kterých působí a na trhu nedošlo k tak rychlému oživení, jak se očekávalo. Ekonomický deník E15 už v úterý přinesl informaci, že čistý zisk CME v roce 2010 byl pouze 198 milionů korun a připomněl, že ekonomická krize a zadlužení zasáhly vlastníka TV Nova více, než se očekávalo.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).