Hlavní navigace

Co by přinesl Internet 99?!

22. 11. 1998
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Po dvojnásobné číselné „suchořeči“ je čas na slibovaný komentář. Co tedy přinese nový tarif Internet 99? Je dostatečným naplněním tužeb protestujících? Je výhodnější než dosavadní tarif, je výhodnější než ten budoucí?

Po dvojnásobné číselné „suchořeči“ je čas na slibovaný komentář. Co tedy přinese nový tarif Internet 99? Je dostatečným naplněním tužeb protestujících? Je výhodnější než dosavadní tarif, je výhodnější než ten budoucí?

Dnes už podruhé si dovolím poznámku na úvod. Pokud ještě přesně neznáte nový tarif, přečtěte si raději nejdříve sobotní článek Za kolik budeme telefonovat do Internetu?, který jej popisuje. Podrobnější analýzu najdete v dnešním článku Tarif Internet 99 je zdražení o 225 % a zlevnění o 43 %, ale to už není povinná, jen doporučená četba. :-)

Nejprve tedy shrnutí, co nový tarif Internet 99 přinese. Vlastně zpět – na místě je kondicionál, protože návrh Telecomu zdaleka není definitivní a kdo ví, co se z něj ještě vyvine. Tedy znovu a správněji: co by nový tarif Internet 99 přinesl.

Nejméně pozitivní zprávou je, že by nejméně na dvojnásobek zdražil krátká spojení. Jinak řečeno, pokud máte ve zvyku se mnohokrát za den připojit, stáhnout si novou poštu, odeslat napsanou dávku a zase se honem odpojit, budete buď muset přejít na jiný styl práce nebo zaplatíte za minutu hovoru dvojnásobek oproti současnosti – tak jako tak samozřejmě zaplatíte více než dvakrát tolik, ale alespoň si za své peníze více „užijete“, něco si v Internetu přečtete a podobně.

Druhá skupina uživatelů, které tento nový tarif způsobí vrásky na čele, jsou lidé s nekvalitní telefonní linkou. Je sice hezké, že někomu vydrží spojení pět hodin v kuse, ale jiní jsou rádi, když jim nespadne aspon deset minut. Navíc se často stává, že první pokus o spojení není úspěšný, modemy se prostě nedomluví – u mne osobně jde tak o třetinu případů, což není málo. Lidé s nekvalitní telefonní linkou by tak paradoxně byli Telecomem znevýhodněni za jeho vlastní chybu. Pokud Telecom přichází s něčím takovým, jako je úvodní poplatek za každé volání, měl by garantovat, že spojení nespadne po pěti minutách, jak tomu občas je.

Poznámka na okraj: instaloval jsem kdysi připojení k Internetu jednomu známemu, bytem na Malé Straně, který měl telefon na velmi pravěké ústředně. Do té doby jsem nevěřil, že je něco takového možné – spojení bylo úspěšně navázáno vždy tak na dvacátý pokus. V devatenácti zbylých případech na sebe modemy jen chvíli chrchlaly a pak tu ztracenou věc vzdaly. Když to hypoteticky spočítám, pouhé zahájení spojení by tohoto člověka stálo s Internetem 99 bez pár desetníků rovnou stovku! Tomu tedy podpora Internetu neříkám.

Pokud jde o spojení s větší délkou a přes den, zdražil by je Internet 99 zhruba o čtvrtinu oproti dnešku. To upřímně řečeno není málo – ale zase ne tak moc, jako původně strašících 62,5 procenta. Není tedy velký důvod k jásotu, ale zaplatpříroda za tu čtvrtinu. Jak už to mnohokrát řekli mí „kolegové ve zbrani“ – katastrofa je odvrácena, ale impuls dalšímu rozvoji Internetu se nekoná. Označil bych to za udržovací návrh.

Pokud pominu některá „překryvná“ zlevnění, která vyplývají z toho, že narozdíl od normálních dvou pásem počítá Internet 99 s pásmy třemi, vidím podstatnou slevu už jen u dlouhých nočních spojení. Od deváté hodiny večerní do sedmé hodiny ranní tak možná nastane ráj domácích uživatelů, kterým náklady za telefon klesnou zhruba o jednu třetinu oproti současnosti, což je skutečně podstatný rozdíl. Je samozřejmé, že i SPT TELECOM si tu hřeje svojí polívčičku – tento tarif podporuje alespoň mírně rovnoměrnější rozložení provozu v telefonní síti během dne a noci. Tomuto tarifu také vycházejí vstříc některé cenové modely poskytovatelů připojení (a mimo jine i Internet OnLine), které nabízejí především těmto domácím uživatelům možnost brouzdání v Internetu za poloviční – nebo ještě nižší – ceny.

Tedy pomalu spějme k závěru. Pokud by byl nový tarif uplatněn v nezměněné podobě, podpořil by asi domácí uživatele. Spíše než nárůst jejich počtu by zřejmě způsobil, že stávájící uživatelé by se nebáli v něm strávit o něco delší dobu, což je dobré. Na druhou stranu by výrazně zdražil připojení uživatelům, kteří používají především elektronickou poštu a připojují se na krátkou dobu v průběhu celého dne; to jsou samozřejmě zejména firemní zákazníci. To je ale velká chyba – český Internet potřebuje v tuto chvíli posílení zejména tohoto segmentu uživatelů a nikoliv právě naopak. Počítačoví nadšenci s krhavýma očima samozřejmě mohou brouzdat v Internetu po nocích (a dělají to už dnes), ale ti ostatní, které by bylo dobré pro Internet získat, pracují obvykle ve dne.

Podle mého názoru, který jsem vyslovil už v sobotu, je tedy nový tarif Internet 99 pro samotný Internet nedostatečný a k záporům patří i to, že hlasovou telefonni nechává úplně být – to podle mne není dobře, už jen kvůli podpoře, kterou lidé mimo Internet iniciativě „Internet proti monopolu“ vyjadřovali. Navíc zcela opomíjí požadavky poskytovatelů připojení, tedy neřeší jednotné telefonní číslo s tím, že to Telecom dnes neumí technicky zrealizovat. Na to se dá ovšem účinně namítnout, že již před dvěma lety tuto službu Telecom poskytoval Firstnetu (a také svému pilotnímu projektu Internet OnLine) a funguje to i na Slovensku, které v úrovni telefonní sítě jistě nebude o tolik napřed; domnívám se proto, že poskytovatelé připojeni se na toto téma ještě budou pokoušet s Telecomem jednat. Zcela nepřijatelný je podle mého soudu navrhovaný úvodní poplatek za navázání spojení.

O tom všem je zřejmě ještě potřeba jednat – ale pozor, Nový rok se kalupem blíží, zbývají už vlastně jen dva tři týdny na konečné rozhodnutí (SPT TELECOM na jeho realizaci taky bude potřebovat určitý čas). Všechny úvahy jsou však v tuto chvíli trochu předběžné – je sice jasné, kam se asi budou další návrhy Telecomu i druhé strany ubírat, ale definitivní řešení na stole není.

Marek Antoš

KL22 hlasovani


Starší, související články:

* Tarif Internet 99 je zdražení o 225 % a zlevnění o 43 %
* Za kolik budeme telefonovat do Internetu?

* Ještě jedno zamyšlení na téma paušály
* Bojkot v číslech
* Časově neomezený paušál za telefon možná je dobrá cesta
* Časově neomezený paušál za telefon? Je to dobrá cesta?!

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.