Hlavní navigace

Co dělají ceny Internetu přes ISDN? Padají, padají...

8. 7. 1998
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Je otázkou, nakolik je připojení k Internetu přes ISDN výhodnou záležitostí. Někteří však na tento způsob nedají dopustit. Řady těchto nadšenců nepochybně rozšíří poslední cenový úprk směrem k zemi, podle mého názoru je řada firem, kterým se ISDN ve srovnání s pevnou linkou výrazně vyplatí.

Dříve, než se pustím do vlastního komentáře, rád bych vás upozornil na velmi zajímavý článek, který před týdnem zveřejnil ISDN server pod názvem Kolik by měla stát pevná linka. Nemohu souhlasit se vším, co v něm Luboš Veselý píše, ale jeho článek obsahuje celou řadu zajímavých postřehů. Vřele doporučuji.

Vraťme se ale k vlastnímu tématu. Připojení prostřednictvím ISDN je zvláště na první pohled značně lákavé. Nemusíte si pořizovat pevnou linku, která je z principu značně nepružným institutem (jak trefně říká zmiňovaný Luboš Veselý, je „skoro nadoživotí“ – překládání k jinému poskytovateli je obtížné), a přesto můžete dosahovat oběma směry rychlosti 64 kb/s. Atraktivitu tohoto způsobu spojení navíc významně podporují poskytovatelé připojení svými cenami. Zatímco ještě před rokem byly ceníkové ceny za ISDN u jednotlivých poskytovatelů nad hranici dvaceti tisíc, již na počátku tohoto roku spadly pod tisíc deset a dnes se pohybují mezi třemi a pěti tisíci. Srovnatelně rychlá pevná linka, tedy 64 kb/s, stojí minimálně mezi 23 a 28 000, jak u koho.

Připojení přes ISDN má však své mouchy, to nelze přehlédnout. Především je to fakt, že zatímco u pevné linky zaplatíte Telecomu řádově dva nebo tři tisíce měsíčně a už o něm neuslyšíte, za ISDN zaplatíte nejprve poměrně mastný zřizovací poplatek (cca 16 000 Kč)a k tomu každý měsíc dva tisíce paušálu, ovšem nevyhnou se vám ani poplatky za strávené minuty. A co víc, oproti běžnému telefonu je platíte dokonce dvakrát – za každý kanál jednou. Jedna minuta v Internetu za silného provozu (od sedmi ráno do sedmi večer) vás tak přijde na sladkou korunu šedesát, hodina bezmála na stokorunu.

Počítejte se mnou. Mějme takovou normálni firminku, pracovní doba je tam dejme tomu deset hodin denně, pochopitelně v oblasti silného provozu. Není-li zatím před bankrotem, stěží můžeme předpokládat, že zaměstnanci nedělají celý den nic jiného, než že běhají po širých lánech Internetu. Na druhou stranu jich je tam třeba více, takže se prostřídají – počítejme proto s tím, že po 75 % pracovní doby je spojení s Internetem potřeba (osobně bych tipoval i méně). Hodina stojí 96 korun, takže 96 * 10 * 0,75 = 720 korun denně, což máme zhruba 15 000 měsíčně. K tomu je třeba připočíst paušál za ISDN (1600) a naopak odečíst cenu pevné linky, která tvoří alternativu (tato cena kolísá podle počtu ústředen, přes které linka vede, takže dejme tomu 2600, ať to pěkně vyjde). Výsledná cena je tady 14 000. Abychom zjistili, kdy se toto připojení vyplatí, odečteme ji od běžných paušálů poskytovatelů připojení za pevné linky, dejme tomu těch 24 000. Jako maximální výše poplatků, které můžeme měsíčně zaplatit poskytovateli připojení za přístup přes ISDN, aniž bychom na tom tratili, je tak pro daný případ 10 000 Kč.

A jak to s cenami vypadá? Pod deset tisíc se vejdete skoro všude. Obrátit se můžete přímo k Telecomu, kde vás toto připojení vyjde na 4 799, nebo můžete jít ke konkurenci, která je levnější – Video On Line nabízí neomezený přístup za 2 900 Kč (a kdybyste chtěli počítat minuty, mohlo by to být i levnější), nejnovější zpráva přišla z Bohemia Netu, které nově nabízí neomezený přístup přes ISDN za 2 400 Kč (nenechte se zmást informacemi na jejich webu, kde je ještě starý údaj o 9 850). Jak vidíte, nejenže by modelová firma na tomto způsobu připojení neprodělala, ale dokonce by vydělala. Je pochopitelné, že „menší otesánci“, tedy ti, kteří stráví na Internetu méně času než 7 a půl hodiny čistého času denně, by vydělali ještě více.

Nejen chlebem živ je člověk, nejen peníze hrají v připojení do Internetu roli; je samozřejmě třeba se ptát i po kvalitě. Moje obvyklá poznámka o reálně propustnosti v tomto případě není na stole, protože není rozdíl mezi tím, zda přistupujete pevnou linkou či ISDN – je-li poskytovatel pomalý, projeví se to v obou případech. Mnohem zajímavější je jiná věc. Zatímco u pevné linky máte jistotu, že s výjimkou případu, kdy nějaký šikovný bagr vynese vzhůru s kilogramy hlíny i váš drát, spojení do Internetu je nepřetržité a váš poskytovatel má pro vás vyhrazný port. U ISDN tomu tak není, dostáváte se naopak do pozice obdobné zákazníkovi, který je připojen komutovanou linkou, a musíte tedy spoléhat na to, že se dovoláte. Poskytovatelé připojení se sice halí do mnoha slov, která říkají, že jejich kapacity pro přístup jsou „dostatečné“, ale to většinou tvrdí i o svých modemových centrálách pro dial-up a praxe často mluví o něčem jiném. Toto riziko je třeba si uvědomovat, jeho výše je samozřejmě poskytovatel od poskytovatele jiná a je třeba to vyzkoušet.

Přístup přes ISDN se dnes podle mého názoru vyplatí; ne všem, samozřejmě jsou firmy a aplikace, které potřebují přístup skutečně nepřetržitý a pak nemá pevná linka náhradu, stejně jako v případech, kdy bažíte po vyšších rychlostech. Celá řada firem však může po ISDN sáhnout jako po vhodném řešení jejich připojení do Internetu.

MMF24

Marek Antoš


Související odkazy:

* ISDN server

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).