Hlavní navigace

Co nabízejí moderní realitní servery

9. 4. 2010
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Autor: 29
Jak má vypadat moderní realitní server? Jaké funkce dnes nabízejí zahraniční realitní servery, aby posloužily uživatelům? Pojďte, provedeme vás. Je toho dost, v čem zaostáváme.

V nedávném článku věnovaném změnám na realitním serveru Seznamu Sreality.cz jsme si povzdechli, že tento server ani po šesti letech od posledního update nepřináší nic revolučního, nic, čím by srovnal krok s dobou. A jedním dechem jsme konstatovali, že u jiných českých serverů není situace o mnoho lepší. Což nás nutně dovedlo ke článku o tom, jaké funkce jsou dnes „in“ na zahraničních realitních serverech, u kterých bychom si mohli přát, aby je Seznam uznal průmyslovým standardem a implementoval je.

Hodně dat není všechno

Samozřejmě server s nabídkou bydlení je poněkud obtížně použitelný, když je v něm málo nabídek. Jenže plná databáze není všechno. Důležitá je také její struktura, tedy přehledně rozškatulkované přináležitosti nemovitosti, jako je datum výstavby, počty pokojů, zda je součástí garáž a řada dalších parametrů, podle kterých lze následně vyhledávat a především podle nichž poté může server nabídnout podobné nemovitosti, které by se vám mohly líbit. To už české realitní servery povětšinou ze značné části splňují.

Když už máme databázi, je potřeba, aby se v ní dalo jednoduše vyhledávat. Moderní je vyhledávání v lokalitě, kdy zadáte adresu nebo PSČ (v USA ZIP kód) a zobrazí se vám nabídky v okolí. Nabídky si můžete eliminovat, zpřesnit tím, že dodefinujete parametry, které vaše nemovitost má, k čemuž se v zahraničí už běžně používá fasetová navigace. Ta umožní přehledně a průběžně editovat zvolené parametry a přitom se zároveň opravuje výpis nabídek.

Například server Roost umožňuje uživatelům kdykoliv vyvolat vyhledávací okénko, jímž je možné ihned zpřesnit vyhledávací kritéria a nabídky, které jim nevyhovují, zmizí z právě procházeného seznamu nebo mapy.

Roost

Konkurenční Cyberhomes nemá tak sexy plovoucí okno, ale v boku každé stránky je okénko pro zpřesnění zadaných dat a po jejich odkliknutí se upřesnění aplikuje na presentovaná data.

Cyberhomes

I v tomto se nám podařilo se již inspirovat a řada českých serverů (včetně Srealit) umožňuje relativně pohodlnou editaci zadaných údajů a případně jejich zpřesnění, najdeme ale i takové, kde žádná úprava vyhledávacího dotazu později není možná a je nutné dotaz zadat znovu. O intuitivnosti si můžeme nechat jen zdát. Příkladem zoufalosti v tomto případě mohou být jinak příkladné Bezrealitky.cz, kde vyhledávací dotaz později nelze změnit, jen znovu zadat.

Samozřejmostí dnes je vyhledávání v okolí zadané adresy. Nejsou tedy nalezeny jen nemovitosti v zadané adrese, ale jsou také zobrazeny i nabídky v okolí, přičemž okolí lze většinou více či méně přesně definovat. Standardem je dnes vykreslení nabídek do mapových podkladů Google Maps, v USA pak častěji do Microsoft Virtual Earth s tím, že mapa obsahuje všechny nabídky, které jsou dostupné a při posunu mapy se do mapy doplňují další nabídky relevantní ke zvolené ploše. To je v Česku doménou výhradně serveru Bezrealitky.cz, v zahraničí je to přirozená součást, bez které by server nemohl fungovat.

A kam budou děti chodit do školy

Je běžným standardem, že realitní server je schopen dát informace o tom, kde jsou v okolí nemovitosti základní součásti občanské vybavenosti, především školy, obchody a restaurace. V Česku, pokud tato data jsou k dispozici, jsou zapsána prodávajícím, zhusta neúplně, na zahraničních serverech jsou automaticky generována z databáze, takže se dozvíte vzdálenost od školy, obchodů, nebo si tyto služby můžete zobrazit přímo v mapě a přemýšlet o jejich dopravní dostupnosti, protože v aglomeracích vzdálenost nemusí mnoho znamenat. Příkladem může být server Trulia.

Trulia skoly

Kde je nejbližší škola, obchod nebo restaurace…

Jenže jaká ta škola bude? Dobrá, špatná? I na to mají databáze odpovědi, například server Redfin nabízí takovéhle informace o školách v okolí včetně výsledků podle amerických standardizova­ných testů.

skoly hodnocení

Některé servery umí podat i řadu dalších statistických údajů o zvolené lokalitě, kdy vám mohou prozradit, jaké je zde složení obyvatelstva, přičemž nabídnou podrobnou demografii. V tomto případě už jde o propojení se státními informačními systémy a data z nich. Na obrázku vidíte detail takové statistiky ze serveru Cyberhomes.com – pro vyhledanou oblast.

Sousedi Cyberhomes demografie

Miláčku, kdopak budou naši sousedi?

Koupit nebo nekoupit

Půjde cena nahoru nebo dolů? Vědí ti, co prodávají, něco, co my nevíme? Bude se za rohem stavět spalovna, nebo tu řádí gang a je lepší se odstěhovat? To jsou otázky, na jaké dneska odpověď ví jen nejlepší realitní makléři a spíš ji použijí pro sebe, než pro vás. Moderní americký realitní server by to už dnes měl těžké, kdyby vám s otázkou, zda koupit či nekoupit, nepomohl. A to důkladně. Řada serverů importuje statistiky o cenách prodeje okolních domů, které jsou dostupné z hypotéčních listů nebo předchozích prodejů, sestavuje cenové mapy a dokonce i prognózy, jak se cenově bude která nemovitost vyvíjet.

Na následujícím obrázku je vidět, jakou statistiku nám nabízí ke zvolené oblasti Cyberhomes. Průměrná cena nemovitosti, její medián a vývoj v čase by vám mohly napovědět, že cena nemovitostí v této oblasti ještě půjde dolů a s nákupem není třeba úplně spěchat.

Cyberhomes ceny

Pro jistotu si můžete mapu přepnout na zobrazení cen domů, takže uvidíte, jaká je jejich odhadovaná nebo prodejní (pokud je známa) cena. A můžete znovu rozmýšlet.

Cyberhomes ceny okolni

Kdyby vám to bylo málo, teplotní mapa barevně napoví, kde se jak ceny mění – zda v oblasti rostou, jsou stálé nebo padají. Jak vidíte, v této oblasti je pořád dost času.

Cyberhomes ceny mapa

Dalším příkladem souhrnu informací, které pomohou rozhodnout, může být server Hotpads.com. I zde se dozvíte, zda je nabídka spíše cenově výhodná nebo ne.

Hotpads.com

Podobně vyčerpávající informaci o vývoji cen nemovitostí v oblasti nabízí i Trulio, to připomínáme jen proto, aby to nevypadalo jako výjimečná funkce. Naopak, dnes je to základní informace, kterou realitní server nabízí. Na obrázku je souhrnná informace, můžete si rozkliknout detail s mnoha podrobnostmi. Podívejte se také, jaké informace o pohybu cen má Redfin.

Konference WebTop100 2024 Digitální marketing

trulia vyvoj cen

Půjčte si, spočítejte si

Důležitou součástí realitních serverů jsou kalkulačky hypoték, smlouvy, články o tom, jak kupovat a vybírat, to všechno pečlivě a srozumitelně připravené proto, aby se uživatel nakonec dal zlákat a hypotéku ideálně vyřídil přímo přes server, ovšemže s tím, že provize půjde do kapsy provozovateli serveru. Servery umožňují porovnat a uzavřít pojištění nemovitosti, spočítat náklady na provoz domu, případně se podívat po dodavateli telekomunikačních služeb nebo třeba elektřiny. K dispozici jsou podrobně zpracované materiály k jednotlivým důležitým oblastem a diskusní koutky, podívejte se třeba, jak a co má Trulia k oblasti Potrero Hill v San Franciscu, to je ta, jejíž příklady jsou tu tak často použity. Nu a když už máte nakoupeno, je vám decentně nabídnut kontakt na stěhovací firmu, která vás přestěhuje sakumprásk. I to přinese nějaké penízky provozovateli serveru, je krize a je třeba se ohnout pro každý dolar.

Dlouhá cesta…

K podobnému komfortu nejenom navigace a ovládání, ale především obsahu informací, nás v Česku čeká ještě dlouhá cesta. Určitou nadějí jsou projekty jako Bezrealitky, které umí generovat cenové mapy, ale přesnější statistické podklady, než jsou barevné skvrny generované z vlastní malé databáze, dát ani tento server neumí. Některé další projekty se snaží pracovat s databází Srealit a z ní generovat určité úvahy, ty ale závisí na blahovůli Seznamu a také je ohrožuje rapidní propad množství inzerátů v Srealitách. Takže nakonec vám nezbude nic jiného, než otrocky proklikávat jeden inzerát za druhým a mučit svou paměť nebo excelovou tabulku. Škoda, snad se jednou dočkáme i my…

Vyhovují služby současných realitních serverů v ČR vašim potřebám?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor byl v letech 2008 – 2012 šéfredaktorem serveru Lupa.cz. Stál u zrodu řady projektů. Je spoluzakladatelem Energomonitoru, v CZ.NIC vedl projekt Turris. Je předsedou místní organizace Pirátské strany v Brandýse – Staré Boleslav.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).