Hlavní navigace

Co nabízí klientům Cyfrowy Polsat, největší polská satelitní platforma

29. 3. 2021
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Cyfrowy Polsat
V jednom z předchozích článků jsme si představili nabídku polského operátora Canal+ Polska. Nyní se zaměříme na jeho konkurenta, Cyfrowy Polsat.

Cyfrowy Polsat je největší polská satelitní platforma. Její vlastník, akciová společnost stejného názvu, je podle počtu abonentů pátým největším satelitním operátorem celé Evropy a jednoznačně největším satelitním operátorem ve střední a východní Evropě. Kromě satelitní distribuce nabízí i možnost distribuce IPTV nebo OTT. Dále poskytuje i mobilní a internetové služby. Kontrolní podíl akcií vlastní druhý nejbohatší (2019) Polák Zygmunt Solorz-Żak.

Zatímco na polský Canal+ je nahlíženo jako na „prémiového“ operátora, Cyfrowy Polsat (dále jen „CP“) je brán jako „lidový“ poskytovatel. Ve vlastnictví skupiny CP je také závod na spotřební elektroniku s názvem InterPhone Service Sp. z o.o a sídlem ve speciální ekonomické zóně města Mielec (tzv. Euro-Park Mielec SEZ), který na zakázku CP vyrábí klientská zařízení – set-top boxy. Kromě CP je ve vlastnictví skupiny také služba streamované TV Ipla, mobilní operátor Plus a několik dodavatelů videoobsahu. 99,9 % podíl má skupina i v polské součásti ELEVEN Sports.                     


Autor: InterPhone Service

Závod InterPhone Service

Přístroje řady EVOBOX z produkce IPS si zde představíme. V této části půjde o modely satelitního příjmu, v příštím článku o streamery, neboli set-top boxy pro internetovou distribuci.


Autor: Cyfrowy Polsat

První je model s označením EVOBOX PVR (2016). Disponuje dvěma satelitními vstupy (F-type), podporuje DVB-S i DVB-S2, konvertory DiSEqC 2.0 i Unicable. Dále je osazen následujícími rozhraními: HDMI 1.4b (max. rozlišení 1080p), S/PDIF (TOSLINK), Audio Out (3,5mm jack) a LAN RJ-45 (až 1 Gb).

Na zadním panelu ještě najdete konektor síťového zdroje, šachta pro kartu podmíněného přístupu je umístěna na pravém boku. Na předním panelu naleznete vlevo USB port, překrytý krytkou. Uprostřed je umístěn displej, který zobrazuje buď hodiny, číslo pozice, nebo běžící čas záznamu. Na pravé straně panelu jsou dotyková tlačítka základního ovládání, dva páry – vpravo/vlevo, nahoru/dolů a sólo tlačítko se stavovou diodou – vypínač přístroje. Přístroj má integrovanou dvoupásmovou Wi-Fi (802.11 b/g/n/ac, 2,4/5 GHz, 2×2 MIMO.

Tento model má vestavěný HDD s kapacitou 500 GB, na který lze zaznamenávat až tři programy souběžně.                      


Autor: Cyfrowy Polsat

O dva roky později byla na trh uvedena dvojice novinek, modely EVOBOX HD a EVOBOX Lite. EVOBOX HD je postaven na bázi prvního modelu EVOBOX PVR. Je určen jako sekundární přístroj při zapojení Multiroom, neobsahuje HDD.

Na zadním panelu naleznete následující rozhraní (zleva doprava): satelitní vstup (F-type), S/PDIF, LAN (RJ-45 standard Ethernet), HDMI 1.4b s HDCP (max. rozlišení 1080p), čtečka karet MicroSD, konektor síťového zdroje. Na předním panelu vlevo USB port pod krytkou, displej uprostřed, vpravo stavová dioda. 

U tohoto modelu byla vypuštěna dotyková tlačítka a audiovýstup v podobě 3,5mm jacku, má také mírně odlišný design a postrádá druhý satelitní vstup, Ethernet pouze 10/100 na rozdíl od 1 Gb u modelu PVR.

Rovněž i zde je integrovaná dvoupásmová Wi-Fi (802.11 b/g/n pro 2,4 GHz, 802.11 n/ac pro 5GHz, 2×2 MIMO). Jak model PVR, tak model HD mají podporu standardů MPEG-2 / MPEG-4 / H.264 (video) a MPEG-1/2 Layer I/II, Dolby Digital, Dolby Digital Plus, MP3 (audio).

EVOBOX Lite
Autor: Cyfrowy Polsat

EVOBOX Lite

Druhou z představených novinek byl model s označením „Lite“. Jde o jednoduchý základní přijímač, který může sloužit jako primární přístroj nenáročnému uživateli, nebo jako sekundární zařízení připojené k domácí síti v rámci služby Multiroom HD. Na těle přístroje se nenalézají obslužné prvky, postrádá vypínač i displej. Jediným indikátorem je stavová dioda na předním panelu.

Možnosti zapojení (pouze zadní panel) jsou rovněž základní: satelitní vstup (podpora DiSEqC 1.0 / Unicable), HDMI výstup a ethernetový port RJ-45. Zachováno zůstalo i bezdrátové připojení, přijímač má integrovaný Wi-Fi modul, ovšem pouze jednopásmový (2,4 GHz, 802.11 b/g/n, 1×1 SISO).

Vzhledem k tomu, že operátor spojuje právě tento model se službou Multiroom HD, je zde ideální prostor pro krátké představení. S pomocí této služby lze do domácí sítě zapojit až 4 libovolné přístroje s podporou Multiroom HD (+ 4 zobrazovače). Jeden z přístrojů bude vždy sloužit jako primární, další až tři jako sekundární.

Služba vyžaduje Wi-Fi připojení u všech zařízení a router, rovněž také cyklickou aktivaci sekundárních zařízení. Ta je v případě, že je sekundárním zařízením EVOBOX Lite a primárním libovolný přístroj řady EVOBOX, prováděna automaticky. Pokud je sekundárním přístrojem některý z přístrojů předchozích generací (označeno jako HD xxxx), provádí se tato aktivace pomocí přístupové karty primárního přijímače (přístupové karty CP podporují CAS Nagra Media Access). Všechny přístroje (primární/sekundární) musí být zapojeny v rámci jedné domácí sítě, což je podmínkou bezchybného fungování Multiroom HD.

Uživatelé modelu PVR mohou také využívat funkcí časovače a nahrávání na pevný disk (jednoduché/souběžné/dávkové). Uživatelé všech satelitních přijímačů řady EVOBOX mohou využívat funkce připomenutí začátku, CatchUP (7 dní nazpět), reStart, Play/Pause (tyto dvě funkce jsou omezeny lhůtou 3 hodiny). Některé funkce jsou vázány jen na vybrané programy, kde jsou v EPG označeny příslušným piktogramem.

Služba Multiroom HD
Autor: Cyfrowy Polsat

Služba Multiroom HD

Zatímco model PVR je osazen zčásti komponentami od Broadcomu, zbylé dva modely staví na komponentách společnosti MediaTek. Například zmiňuji procesor (BCM 7250 / MStar K6 Lite) nebo Wi-Fi moduly (BCM 43566 – model PVR, MT 7612 u modelu HD a jednopásmový MT 7601 u modelu Lite. Shodně všechny tři modely disponují 1024 MB paměti RAM (DDR3), paměť Flash je kapacity 512 MB u modelů HD a Lite, 256 MB u modelu PVR.   


Autor: Petr Faistauer

Graphyne

Všechny tři modely satelitního příjmu používají uživatelské rozhraní „Graphyne“ švýcarské společnosti ADB (Advanced Digital Broadcast), nejnověji byl na něj upgradován i základní model s označením „Lite“.

Řada EVOBOX zahrnuje i dva modely pro sledování nabídky operátora prostřednictvím internetových protokolů, tedy tzv. streamery. Jde o přístroje s označením EVOBOX Stream a EVOBOX IP, které si představíme v další části článku.   

Ovladač TiVo Peanut Remote, čili Burák
Autor: Cyfrowy Polsat

Ovladač TiVo Peanut Remote, čili Burák

Ke všem přístrojům modelové řady EVOBOX operátor přikládá dálkový ovladač, tvarem připomínající ikonický „burák“ (TiVo Peanut Remote).

Přiblížíme si nyní programovou nabídku CP v satelitní distribuci. Máme zde tři základní tarify, označené S/M/L, a devět dodatkových balíčků (3× sportovní, 3× filmový, po jednom dětský a pro dospělé, devátým je prémiový balíček „VOD“).

Začínáme na 49 programech (základní+tématické Polsat) tarifu S v ceně 20 PLN, pokračujeme přes 71 programů v tarifu M (obsah tarifu S + programy Discovery, TVN, TVP HD a TVP Seriale) v ceně 30 PLN až po 123 programů tarifu L (obsah tarifu M + další tématické programy) v ceně 60 PLN.

První měsíc je „na zkoušku“, za 0 PLN, klient obdrží kompletní programovou nabídku, tedy tarif L včetně dodatkových balíčků. Všechny tarify jsou se smluvním závazkem na 24 měsíců. Seznam dodatkových balíčků a programovou nabídku naleznete ve fotogalerii níže.

MMF24

V nabídce CP jsou i kombinované tarify s internetovým připojením a/nebo mobilními službami. Lze rovněž objednat zařízení za zvýhodněné ceny nebo na splátky, jako u jiných operátorů. Ukázky jsou rovněž ve fotogalerii výše.  

V příštím článku si představíme přístroje a programovou nabídku v internetové distribuci. 

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Příznivec a znalec IPTV technologie, externí spolupracovník redakce.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).