Hlavní navigace

Co očekávají od roku 2007 osobnosti českého Internetu?

11. 1. 2007
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

 Autor: 29
Rok 2006 byl nejen pro český Internet obdobím velkých změn, názorů i nových trendů. Co můžeme očekávat od roku nového? Na to jsme se zeptali několika odborníků, ale především "kapitánů průmyslu", protože ti svá očekávání do značné míry promítají do následných reálných kroků svých společností, a budoucnost trhu tak sami ovlivňují.

Stejně jako loni, i tentokrát byla otázka na pohled jednoduchá: „Jakou nejdůležitější událost na českém Internetu očekáváte pro rok 2007?“ (Loňské předpovědi samy o sobě ostatně nabízí zajímavé čtení, můžeme-li je konečně porovnat se skutečností). Výběr osobností rovnoměrně pokrýval nejvýznamnější subjekty trhu, avšak ne všichni dotázaní nám také do určeného termínu odpověděli. Níže tedy následují získané odpovědi (řazené podle jmen autorů abecedně):

Václav Bartoň, generální ředitel UPC/Karneval:
Jednou z nejdůležitějších událostí bude zcela určitě výrazné uvolňování limitů, či lépe řečeno rozšiřování doporučeného objemu přenášených dat. A my u toho nebudeme chybět.

Jakub Ditrich, konzultant:
„Doporučuji každému na počkání posílit připojení alespoň na jeden megabit, protože cokoli pomalejšího nepřinese ty správné "internetové“ multimediání zážitky. Naproti tomu nevím, jestli nový DVB-T set-top-box byla ta nejlepší investice poté, co jsem viděl piloty Zennströmova Venice Projectu, Zandlova Stream.cz nebo přehled televizních stanic na ‚českém YouTube‘…

Po loňské explozi trapně politicky-píárových projektů ‚WiFi Internetů zadarmo‘ se v centru Prahy koncem letošního roku dočkáme první opravdové WiFi zóny, a tak práce i zábava out-of-home dostane zajímavé médium.

Na webu ještě přibude několik srovnávačů cen a parametrů všemožných výrobků a opravdu nezávidím obchodníkům. Mimo jídlo mě nenapadá, pro co by měl ekonomicky uvažující člověk ještě chodit do kamenného obchodu a podílet se tak na financování provozovny.

Zbožně si přeji, aby všichni obchodní zástupci, prohánějící se denně ‚foktáfce fmetle‘ (řečeno klasikem dfens-cz.com) po tuzemských dálnicích, objevili kouzlo telefonu, sdílené pracovní plochy, chatu, videohovoru přes IP atd. a ušetřený čas cesty za zákazníky věnovali péči o ně(ty dárečky, co jste vezli, můžete přece poslat poštou!). Myslíte si také, že by online komunikace mohla přispět proti oteplování Země…? "

David Duroň, generální ředitel Atlas.cz:
Předpokládám, že se bude hodně mluvit o projektu měření výše internetových výdajů do reklamy, ještě více se bude mluvit o dlouho očekávaných operačních systémech – od Microsoftu o Windows Vistě a od Apple o systému Leopard. Zvětší se obecně konkurence a osobně očekávám rozčeření stabilních vod internetových portálů většími aktivitami menších subjektů. 

Ondřej Filip, výkonný ředitel CZ.NIC:
„Ani v roce 2007 nelze očekávat zpomalení růstu odvětví. Rok bude stejně dynamický jako ten předchozí. V centru pozornosti uživatelů budou rozličné formy videa či televize po Internetu, což vyvolá další tlak na zrychlení připojení.

Jak nárůst počtu a datové náročnosti služeb stejně jako nárůst rychlostí a počtu připojek by se měly projevit i v tocích v samotném centru českého Internetu, v uzlu NIX.CZ. Domnívám se, že ke konci roku 2007 bude atakována hranice 40 Gbit/s.

Počet poskytovatelů připojení nás nenechává na pochybách, že i v roce 2007 bude docházet ke konsolidaci trhu a k zajímavým nákupům. Naopak někteří ISP poskytující VoIP volání začnou být viditelní i pro klasické telekomunikační hráče. Významnou roli v rozšiřování VoIP sehraje i ENUM, jehož provoz v lednu vstoupí do komerční fáze.

Událostí zásadního významu bude změna registračního systému pro české domény. Tento systém přinese několik novinek a změn oproti současnému stavu. Pro koncové uživatele bude asi nejpříjemnější zprávou, že cena domény klesne na polovinu.“

Ondřej Fryc, ředitel Mall.cz:
Pokud otázku vztáhnu na firmy, jejichž podnikání se hlavně týká Internetu, tak si myslím, že Atlas a/nebo Centrum změní majitele a majetkové přesuny lze čekat i u dalších firem ‚z Internetu‘. A pokud vezmu otázku obecněji, tak si myslím, že za rok již Internet nebude komunitou, ale ‚jen‘ komunikačním prostředkem. Otázka po ‚události na Internetu‘ pak možná ztratí smysl.

Jiří Hlavenka, podnikatel a novinář:
„Spíše než přelomové události lze očekávat pokračování rychlého rozvoje internetového podnikání i dalších aktivit. Internet – pomineme-li jeho technologickou stránku, infrastrukturu – už dávno není samostatným oborem, činnosti využívající Internet mocně ovlivňují hospodářská odvětví u nás i ve světě. Dojde k dalšímu posilování internetového reklamního trhu a internetových médií, především v tom (pro nás) žádaném směru, ve kterém si internetová média postupně získávají u zadavatelů reklamy pověst, kterou si vzhledem ke svému vlivu a čtenosti už dávno zaslouží. Podobný růst – odhaduji 30–40 procent meziročně – lze očekávat v obchodování přes Internet; všimněme si, že u obou těchto (obecně velmi pomalu rostoucích) oborů je to právě jejich internetová větev, která obstarává prakticky celý růst odvětví. Přesto si ale nemyslím, že by vedoucí společnosti v maloobchodu už letos v tomto směru aktivně zareagovaly.

Neočekávám pronikavé změny v internetové infrastruktuře a dostupnosti, samozřejmě postupné posilování dostupnosti broadbandu je jasné. Určitě bude posilovat telefonování přes Internet – jsme svědky, že se pomalu stává "normální“ formou hlasové komunikace a nikoli technologií, k jejímuž zvládnutí musíte mít absolvovánu fakultu informatiky. Podnikatelsky zatím téměř nevýznamné, ale o to více vzrušující dění se odehrává na Internetu v ‚sociálně-interaktivní‘ (promiňte tuto náhradní nálepku) oblasti – mám na mysli služby jako je YouTube či Flickr, socioware sítě, fenomén blogování apod. Zde se dějí a budou i v příštích letech dít ty nejzajímavější věci na Internetu vůbec."

Kateřina Hrubešová, výkonná ředitelka SPIR:
„Letošní rok považuji v oblasti branže internetové reklamy za další stupeň v budování standardního reklamního prostředí. SPIR začne poskytovat kromě kvalitativních a kvantitativních dat návštěvníků internetu (projekt NetMonitor, realizátor Mediaresearch) i informace o objemu investovaných peněz do reklamy (projekt AdMonitor, realizátor PrimeTime). Již dnes registrujeme poměrně dost potenciálních odběratelů těchto dat i mimo členskou základnu SPIR.

Druhým prvkem, který jsem již zaregistrovala v závěru minulého roku, je stoupající zájem o členství ve SPIR i z jiných oblastí než jen z internetových médií a zástupců zadavatelů reklamy. Zájem mají i provozovatelé elektronické komerce (e-shopy) a firmy spadající do oblasti mobilní reklamy. Jasně to souvisí s novým jevem, který nás na Internetu čeká: prorůstání jednotlivých internetových branží, jehož společným jmenovatelem je ROI (Return of Investment). Jinak řečeno, hledání cest, jak zefektivnit investice do internetového projektu.

Třetím počinem, který předznamenává posun v internetovém vnímání, je projekt Stream.cz. Nehodnotím jej z hlediska technického a obchodního. Nicméně médium je již dnes zapojeno v NetMonitoru a podle mého názoru znamená krok do jiného segmentu mediálního trhu – televizního. Nastává skutečně to, o čem se již nějakou dobu hovoří – Internet jako médium bojuje o reklamní investice s jinými médiatypy – ten televizní už nevyjímaje. Nepochybuji o tom, že další projekty typu stream.cz budou následovat.“

Ivo Lukačovič, předseda představenstva Seznam.cz:
„Pro letošní rok bych si moc přál, aby v oblasti měřitelnosti internetových médií konečně nastal systém měření na denní, maximálně týdenní bázi. Současné měsíční statistiky jsou naprosto irelevantní a neodpovídají skutečnosti.

Ze všech dosavadních zkušeností s Internetem pak mohu předpovědět to, že uživatelé netouží po všeobjímajících portálech a univerzálních službách, ale po jednoduchých a snadno zapamatovatelných adresách, které jim splní jejich potřeby. Proto nechceme na Seznamu dělat všechno za každou cenu, ale jenom to, co přináší uživatelům dobrou přidanou hodnotu. Chceme být ryze českou technologickou firmou, nikoliv mediální společností, která tvoří příliš drahý obsah. To přenecháme našim partnerům.

Navíc i historicky je zřejmé, že slovo ‚portál‘ je uměle vytvořené slovo pro něco, co se lidé měli naučit používat, ale co vlastně moc nechtěli. Proto bude dobře, když se i český Internet vyhne těmto umělým věcem a nabídne služby, které uživatelé opravdu chtějí.“

Tomáš Maršálek, ředitel sdružení NIX.CZ a předseda představenstva CZ.NIC:
„Z mého pohledu bude nejdůležitější událostí roku 2007 přechod od outsourcingu technické správy TLD.CZ na inhouse (vlastní zaměstnanci) jako finále dlouhodobého procesu změn v CZ.NIC. Následovat bude postupné snížení poplatků za registraci domény .cz.

NIX.CZ nadále ‚poroste‘ podobným tempem jako za poslední 2 roky a stane se stále významnější internetovou křižovatkou. Co se týče celkového objemu provozu, řadí se NIX.CZ dnes na sedmé místo v Evropě. Vetší operátoři postupně upgradují NIX přípojku na 10 Gbit/s a pro rok 2007 se očekává zdvojnásobení počtu přípojek 10 Gbit/s v NIXu (oproti 2006).

Uživatelé Internetu budou těžit z konkurenčního boje poskytovatelů. Tj. budou připojeni vyšší rychlostí přípojek a dále mít možnost využívat nově nabízené služby.

Jak se ale jinak říká: Internet je život psa, tj. jeden rok v Internetu ~ 7let normálního života. Může se nenadále objevit něco geniálního-významného nebo naopak něco, s čím se počítalo jako s favoritem, skončí ve slepé uličce a propadlišti. Co bude přesně za jeden rok nejvýznamnějšího v Internetu, je tak trošku otázka, na kterou jasnou odpověď těžko najít aneb návrat k době kartářek, papoušků a věštkyň… tj. jeden známý český film :-).“

Ondřej Tomek, generální ředitel Centrum.cz:
Nejdůležitějších událostí pro český Internet bude několik. Z hlediska obsahu to bude určitě nástup videa a televize na Internetu ve všech možných variantách. V tomto ohledu bude určitě více než dosud slyšet také o Centru. Video a další na připojení náročnější technologie budou mít lepší půdu mezi uživateli díky dalšímu rozšiřování vysokorychlostního připojení. Bude se zvyšovat i reálná rychlost připojení. Lidé tak budou mít větší možnosti a díky novému obsahu i motivaci na Internetu video sledovat. Rok 2007 bude také ve znamení dalšího významného přílivu nových lidí na síť. Odhaduji, že do konce roku bude na tuzemském Internetu více než 4,5 miliónu Čechů.

cif - debata 2

Clemens Wohlmuth, generální ředitel Volný:
„Loňský rok byl rokem konsolidace, rebrandingu a akvizicí. Očekávám, že v roce 2007 bude konsolidace českého telekomunikačního a internetového trhu pokračovat.

Kromě konsolidace bude rok 2007 také rokem konvergence, a to v několika případech – mobilní operátoři nabídnou služby na bázi pevných linek a naopak pevní telekomunikační operátoři proniknou do oblasti mobilních komunikací a technologií. Konvergence bude pokračovat i z hlediska pevných linek ve spojení s televizí – nabídka IPTV se v letošním roce bude masivně rozšiřovat. Zde je však důležité podotknout, že IPTV není pouze televize, je to interaktivní služba, která uživateli poskytuje další možnosti a služby, přesně tak, jak on požaduje. Jde tedy o rozvoj interaktivních a multimediálních služeb.

V roce 2007 rovněž předpokládáme další růst broadbandu a internetového přístupu v českých domácnostech. Napomůže tomu jistě i další zvyšování rychlostí a stálé drobné snižování cen internetového připojení.

Doufám také ve vývoj v oblasti regulací, který je nezbytný k vytvoření skutečného konkurenčního prostředí. Jde zejména o rozhodnutí, která umožní ostatním operátorům unbundlovat neaktivní linky, dále v oblasti velkoobchodních cen u přeprodávaných služeb a v neposlední řadě také rozhodnutí ohledně konvergence pevných a mobilních sítí.

Jednoduše řečeno, věřím, že rok 2007 bude dalším dobrým rokem v rozvoji českého Internetu.“

A jaké velké události předvídáte českému Internetu vy, čtenáři Lupy?

Dožene český Internet v roce 2007 ten "světový?"

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).