Hlavní navigace

ENUM

Ředitel CZ.NIC: technologie ENUM je jednoznačně neúspěšná

O technologii ENUM nebylo dlouho slyšet, přestože svého času šlo o poměrně zajímavé téma. Jak si tedy vede? Technologie ENUM je jednoznačně neúspěšná, hodnotí Ondřej Filip, ředitel sdružení CZ.NIC. Snažíme se obecně podporovat nové technologie, jako podporujeme DNSSEC, IPv6 a další. Pustili jsme se i do ENUM, ale ukázalo se, že ta myšlenka nebyla správná a že si ji lidé neosvojili. Dnes se o ENUM staráme jen okrajově, samozřejmě registr dál poběží, ale už jej nebudeme rozvíjet uvedl Ondřej…

Jiří Macich ml.

18. 8. 2010 6:55
Doba čtení: 1 minuta

V Praze začalo 60. setkání RIPE, hovořit se bude nejen o DNSSEC nebo IPv6

V Praze dnes začalo jubilejní 60. setkání RIPE, jehož hostitelem je sdružení CZ.NIC, správce české národní top-level domény. RIPE (Réseaux IP Européens) představuje kolaborativní platformu otevřenou všem subjektům, jejichž činnost se nějak týká problematiky IP sítí. Konferenční centrum Marriott bude od dnešního dne do pátku 7. května nabízet přednášky, diskuse, workshopy, veřejná setkání i uzavřené meetingy týkající se IPv4 a IPv6, DNS nebo ENUM.

Jiří Macich ml.

3. 5. 2010 12:33
Doba čtení: 1 minuta

ENUM Day 3 nejen o VoIP na mobilních telefonech

Ve čtvrtek 15. října pořádá sdružení CZ.NIC již třetí ročník konference ENUM Day, která má přiblížit a představit aktuální dění okolo VoIP a ENUM. Hlavním tahákem konference bude přednáška kolegy Petra Hrušky, který krok po kroku provede účastníky postupem zavádění VoIP ve středně velké organizaci. Petr Hruška zájemcům ukáže, co vše je k zavedení VoIP potřeba, jaké problémy se mohou vyskytnout, jak tyto problémy vyřešit, říká Pavel Tůma ze sdružení CZ.NIC.

Jiří Macich ml.

22. 9. 2009 7:07
Doba čtení: 1 minuta

Enumdroid otevírá cestu k least cost routingu

Britský Nominet vytvořil a uvolnil open source program Enumdroid určený komunikátorům s otevřenou platformou Android. Enumdroid při každém vytočení čísla pošle dotaz do DNS na ENUM záznamy a pokud nějaké najde (což bohužel není zrovna častý případ), zobrazí možnosti jak volat přes Internet. Uživatel si potom může vybrat cestu, kterou chce zvolit, popisuje novinku Pavel Tůma, projektový manažer technologie ENUM ze sdružení CZ.NIC. Podle něj je Enomdroid pěknou ukázkou technologie ENUM a její…

Jiří Macich ml.

7. 7. 2009 10:09
Doba čtení: 1 minuta

ENUM Federation sídlící v Praze chce propagovat ENUM

Nedávno vzniklé zájmové sdružení právnických osob ENUM Federation chce přispět propagaci a podpoře rozvoje systému ENUM. U jeho zrodu stojí zástupci největších ENUM registrů v Evropě z Rakouska, Německa, Holandska, Velké Británie a České republiky. ENUM Federation má sídlo v Praze. Naší společnou vizí je svět, ve kterém lidé mohou a budou běžně telefonovat přes Internet. Protože ENUM je technologie, která běžného uživatele nemusí zajímat, chceme v ENUM Federation spojit síly na mezinárodní…

Jiří Macich ml.

9. 4. 2009 7:35
Doba čtení: 1 minuta

ENUM míří také do Velké Británie

Technologie ENUM se nově zavádí i ve Velké Británii. V České republice letos v lednu ENUM domény oslavily již druhý rok komerční dostupnosti. Podle sdružení CZ.NIC je ale stále velký problém v nízké či nulové informovanosti širší veřejnosti. Každá další země, která ENUM zavedla, je tak z tohoto pohledu dobrá v tom, že vygeneruje nové uživatele, více možností volání pomocí ENUM pro všechny stávající uživatele, větší publicitu, atd. komentuje CZ.NIC na svém blogu.

Jiří Macich ml.

30. 3. 2009 18:17
Doba čtení: do minuty

Domény ENUM slaví v Česku dva roky v komerčním provozu

Už to jsou dva roky, co sdružení CZ.NIC spustilo do komerčního provozu systém ENUM. Aktuálně CZ.NIC eviduje 4 834 ENUM domén, jejich počet se tak oproti loňskému roku zvýšil o 55 procent.Přestože ENUM a volání přes Internet nabízí oproti klasické telefonii mnoho výhod, je IP telefonie stále ještě pořád doménou technicky zdatných uživatelů či firem. Situace a podmínky na trhu se ale postupně mění v její prospěch, a to nejen proto, že firmy i domácnosti uvažují nad tím, jak nejvíce ušetřit. Právě…

Jiří Macich ml.

22. 1. 2009 20:17
Doba čtení: 1 minuta

Půl miliónu registrovaných domén s koncovkou .cz

Nedávno jsme vás informovali, že registr CZ.NIC obsahuje přes půl milionu domén, jenže tehdy šlo o součet domén druhého řádu s koncovkou .cz a ENUM domén. Ovšem dosažení hranice pěti set tisíc domén s českou národní koncovkou .cz bylo na spadnutí a v pondělí 22. prosince ve 20:33 se tak skutečně stalo.

Jiří Macich ml.

23. 12. 2008 15:34
Doba čtení: 1 minuta

Registr CZ.NIC obsahuje přes půl milionu domén

V registru sdružení CZ.NIC je již přes půl milionu domén. Jde ovšem o součet domén druhého řádu s českou národní koncovkou .cz a domén ENUM, jejichž nabídka byla uvedena do plného provozu v lednu 2007. Rekapitulaci prvního roku ENUM domén v Česku naleznete v článku Pavel Tůma: firmy se zatím ENUM nenaučily využívat.

Jiří Macich ml.

11. 12. 2008 13:00
Doba čtení: 1 minuta

Co všechno si chcete platit v ceně české domény

Platba za registraci a vedení domény .cz nepokrývá jen samotné náklady, sdružení CZ.NIC pravidelně vytváří zisk. Ten je investován do vybraných projektů. Je lepší podporovat vybrané projekty nebo snížit cenu za registraci domény?

Zbyněk Pospíchal

26. 11. 2008 6:30
Doba čtení: 4 minuty

Ondřej Filip: zavedením DNSSEC chceme celý trh povzbudit

Systém doménových jmen (DNS) vznikl v době, kdy bylo k Internetu připojeno malé množství uzlů a jejich provozovatelé se vzájemně znali. Tím, jak Internet rostl co do počtu připojených lidí a počítačů, bylo nutné začít řešit otázku bezpečnosti. Proč by měl být řešením zrovna DNSSEC, z jakého důvodu nezavedl CZ.NIC hned NSEC3, jak probíhalo podepisování domény .CZ a co si od toho CZ.NIC slibuje, na to odpovídá Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení.

Karel Wolf

1. 10. 2008 6:25
Doba čtení: 8 minut

CZ.NIC stojí u vzniku mezinárodní ENUM Federation

Sdružení CZ.NIC tento týden podepsalo se zástupci registrátorů národních domén Holandska, Německa a Rakouska zakládající listinu organizace ENUM Federation, jejímž hlavním cílem je společný postup při posilování povědomí o technologii ENUM. Prvním cílem ENUM Federation je vytvořit značku, kterou by mohly nést všechny produkty a služby podporující ENUM. Smyslem této značky je přiblížit zákazníkům výrobky, které umožňují volání přes ENUM, podobně, jako je to například u technologií Bluetooth nebo…

Jiří Macich ml.

19. 9. 2008 16:28
Doba čtení: 1 minuta

Angola nasadí pro správu svých domén český systém FRED

Angolské národní domény .co.ao a .it.ao bude spravovat český registrační systém FRED (Free Registry of ENUM and Domains) z dílny sdružení CZ.NIC. Zástupci západoafrické země to oznámili na nedávném setkání organizace ICANN v Paříži. Open source systém FRED od loňského října slouží ke správě české národní domény .cz a CZ.NIC jej používá také ke správě domén ENUM. O tom více v článku Co přinese nový systém správy domén .cz.

Jiří Macich ml.

10. 7. 2008 13:04
Doba čtení: 1 minuta

Kdo navrhuje zpoplatnění příchozích hovorů?

Měli by naši uživatelé mobilů platit nejen za odchozí, ale i za příchozí hovory, tak jako například v USA? Znamenalo by to zdražení, nebo naopak celkové zlevnění a zprůhlednění vztahů mezi operátory? A kdo vlastně s touto představou přišel? Vymyslela si to Evropská komise, nebo nás tím straší sami mobilní operátoři?

Jiří Peterka

20. 6. 2008 6:30
Doba čtení: 10 minut

Týdenní revize: propojení sociálních sítí a webu

T-Mobile drží prvenství v počtu aktivních SIM karet, Telefónica O2 má ale vyšší výnosy. Jak probíhá proces převzetí české portálové trojky? Některé projekty Atlasu jsou nyní přesměrovány na adresu „centrum.cz“. Google přišel s návrhem na propojení sociálních sítí se zbytkem webu, máme se bát o naše data? Minoritní akcionáři mohou přispět k opětovnému jednání o prodeji Yahoo do rukou Microsoftu.

Redakce

17. 5. 2008 6:25
Doba čtení: 6 minut

Spolupráce VoIP operátorů se rozbíhá

Pro celosvětovou spolupráci operátorů VoIP by byl ideálním řešením veřejný infrastrukturní ENUM. V současnosti jsou kroky k jeho dosažení privátní ENUM a VoIP peering. Ve světě je to běžná, u nás slibně se rozvíjející oblast.

Jan Rudinský

15. 5. 2008 6:25
Doba čtení: 7 minut

Týdenní revize: zaostřeno na internetové diskuse

V České republice je už méně než 2 miliony pevných telefonních linek. O Seznam má údajně zájem i Microsoft. Kdo koupil internetovou agenturu Invia.cz? Po vyslechnutí komerčního sdělení můžete volat minutu zdarma. České weby se učí moderovat diskuse, je to ale velmi pomalý a bolestný proces. Dana Bérová se kvůli Peprnetu v noci nebudí. Trestní oznámení za kritické příspěvky na diskusním fóru.

Redakce

3. 5. 2008 6:25
Doba čtení: 6 minut

Telefonní sítě a VoIP sblíží I-ENUM

O internetové telefonii se obvykle píše v souvislosti s levným voláním koncových uživatelů, snižování nákladů pomocí IP telefonie je však důležité i pro operátory. V tom jim může pomoci tzv. veřejný infrastrukturní ENUM. Jaký je vývoj v této oblasti a jaká je situace s jeho zaváděním v Evropě a v České republice?

Jan Rudinský

29. 4. 2008 6:25
Doba čtení: 6 minut

Týdenní revize: na Internetu platíme nejčastěji dobírkou

Český Vodafone možná koupí alternativního operátora. Postupovala policie v případu publicisty Jana Urbana správně? Proti phishingu existuje poměrně účinná obrana, stačí dodržovat základní opatření. Regulace internetového televizního vysílání se blíží. Doménové spory se budou nově rozhodovat také v Praze. Proč Češi v e-shopech příliš nepoužívají platební karty?

Redakce

29. 3. 2008 6:25
Doba čtení: 6 minut

České domény budou bezpečnější

DNSSEC je rozšíření doménového systému DNS, které umožní ověřit pravost informací získaných z DNS a předcházet tak např. phishingu či spamu. Hodně se kolem něj mluví, do praxe se ale prosazuje jen pomalu. V letošním roce má ta velká chvíle nastat v ČR - CZ.NIC chystá zavedení DNSSEC do domén .cz a 0.2.4.e164.arpa.

Pavel Satrapa

27. 3. 2008 6:25
Doba čtení: 6 minut

CZ.NIC zvýší bezpečnost systému DNS

Sdružení CZ.NIC, správce české národní domény .cz, oznámilo zavedení technologie DNS Security Extensions (DNSSEC). Tato technologie rozšiřuje DNS a zvyšuje jeho bezpečnost a bude užitečná především pro firmy, které pracují s citlivými informacemi a daty. Spuštění testovací verze pro ENUM doménu je plánováno na letošní duben, pro doménu .cz na srpen. Uvedení ostrého provozu přijde na řadu v září tohoto roku. Sdružení CZ.NIC v těchto dnech seznamuje se zavedením technologie DNSSEC registrátory,…

Jiří Macich ml.

4. 3. 2008 20:43
Doba čtení: 1 minuta

Týdenní revize: video mění Internet i jeho uživatele

Obliba video obsahu u uživatelů i provozovatelů webů nepolevuje. Místní video služby se snaží stát druhým YouTube či něčím víc, video využívají reklamní agentury pro virální kampaně a díky videu se můžete také snadno dostat k soudu - to když jde o kinorip, nasdílený před RapidShare. Dějí se však i další zajímavé věci: Google zápasí s EU o právo na výzkum osobních dat uživatelů, českým školám chybí podpora IT a síť NewLinx má nového majitele.

Redakce

26. 1. 2008 6:30
Doba čtení: 5 minut

Pavel Tůma: firmy se zatím ENUM nenaučily využívat

Sdružení CZ.NIC tento týden oslaví první rok fungování systému ENUM pro levné internetové volání. Zatímco akademická sféra již nové telekomunikační možnosti využívá, firmy i internetoví operátoři se s novým konceptem stále seznamují. Podle Pavla Tůmy, projektového manažera ENUM, je však problém i v omezené nabídce přístrojů, které nativně zvládají internetovou telefonii.

Karel Wolf

22. 1. 2008 6:25
Doba čtení: 6 minut

Nový systém pro správu české domény běží hladce

Sdružení CZ.NIC hlásí, že nový systém pro správu domén s českou národní koncovkou .cz byl spuštěn úspěšně. Migrace dat mezi doposud používaným registračním systémem a systémem novým proběhla během třídenní odstávky registrací domén. Převod doménových dat mezi starým a novým systémem jsme pečlivě naplánovali a několikrát odzkoušeli, také proto proběhlo spuštění nového registračního systému přesně podle plánu a bez komplikací, řekl Martin Peterka, provozní ředitel sdružení CZ.NIC.

Jiří Macich ml.

3. 10. 2007 10:18
Doba čtení: 1 minuta

Týdenní revize: stát a Internet, jde to dohromady?

Čerstvě znovu otevřená kauza státního selhání při zavádění informačních technologií do škol (vč. projektu "Indoš") vrátila do diskusí otázku, zda stát může a má rozvoji IT efektivně napomáhat. Podle ministra Martina Římana není nutné regulovat ani trh s ADSL, je prý dostatečně konkurenční. Opravdu? GTS Novera nenavýší rychlost ADSL všem zákazníkům. Blíží se nový Firefox, co přinese? iDnes koupil jízdní řády.

Redakce

15. 9. 2007 6:30
Doba čtení: 5 minut

Jak se daří ENUMu v Česku?

Včera proběhl první český ENUM Day, pořádaný sdružením CZ.NIC. Byl příležitostí k posouzení rozvoje a nasazení této technologie u nás i v okolních státech, i k zamyšlení nad perspektivami a možnostmi jak na straně registrátorů, tak i na straně operátorů, výrobců a uživatelů. Pravděpodobně jde o začátek nové tradice a takovéto ENUM dny se budou pravidelně opakovat.

Jiří Peterka

13. 9. 2007 6:30
Doba čtení: 8 minut

První český ENUM Day již tuto středu

Sdružení CZ.NIC pořádá tuto středu (tedy 12. září) od 9 do 16 hodin v Café Louvre na pražské Národní třídě první českou konferenci ENUM Day. Jak je zřejmé již z názvu akce, řeč bude o technologii ENUM a jejích možnostech, které představí odborníci z České republiky i ze zahraničí. Vstupenka stojí 200 korun.

Jiří Macich ml.

10. 9. 2007 6:41
Doba čtení: do minuty

Pozvánky na konference o ENUM a novinkách Microsoftu

Máme tu dvě pozvánky na akce, který by mohly čtenáře Lupy zajímat. První je na ENUM Day, kterou pořádá sdružení CZ.NIC. Ve středu 12. září v Galerii Louvre na Národní třídě v Praze budou od 9:00 do 16:00 probíhat prezentace a diskuze o technologii ENUM. Kapacita konference je omezená, zájemci by si proto měli co nejdříve rezervovat své místo, a to přes registrační web, který jsme dnes spustili, upozorňuje Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC. Celodenní vstupenka vyjde na 200 korun. …

Jiří Macich ml.

23. 8. 2007 6:14
Doba čtení: 1 minuta

Jak funguje nový registrační systém domény .cz?

Sdružení CZ.NIC oznámilo začátkem dubna přechod na nový systém správy registru domén CZ. Obsah stávajícího systému DSD (Distribuovaná správa domény) provozovaného outsourcingovým partnerem bude ke konci září tohoto roku přenesen do nového systému DSDng (Distribuovaná správa domény – nová generace). Systém DSDng byl v průběhu roku 2006 vybudován na „zelené louce“. Podívejme se tedy, jak takový registrační systém vypadá.

Pavel Tůma

27. 6. 2007 6:30
Doba čtení: 7 minut

Co přinese nový systém správy domén .cz

Na říjen tohoto roku plánuje sdružení CZ.NIC výměnu stávajícího registračního systému doménových jmen .cz za systém zcela nový, jménem FRED (Free Registry for ENUM and Domains). Ten byl v průběhu minulého roku vyvinut zaměstnanci sdružení. Jak je patrno z názvu, již dnes se systém používá pro správu českých ENUM domén.

Martin Peterka

14. 6. 2007 6:25
Doba čtení: 6 minut