Hlavní navigace

Enumdroid otevírá cestu k least cost routingu

7. 7. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Britský Nominet vytvořil a uvolnil open source program Enumdroid určený komunikátorům s otevřenou platformou Android. Enumdroid při každém vytočení čísla pošle dotaz do DNS na ENUM záznamy a pokud nějaké najde (což bohužel není zrovna častý případ), zobrazí možnosti jak volat přes Internet. Uživatel si potom může vybrat cestu, kterou chce zvolit, popisuje novinku Pavel Tůma, projektový manažer technologie ENUM ze sdružení CZ.NIC. Podle něj je Enomdroid pěknou ukázkou technologie ENUM a její…

Britský Nominet vytvořil a uvolnil open source program Enumdroid určený komunikátorům s otevřenou platformou Android. Enumdroid při každém vytočení čísla pošle dotaz do DNS na ENUM záznamy a pokud nějaké najde (což bohužel není zrovna častý případ), zobrazí možnosti jak volat přes Internet. Uživatel si potom může vybrat cestu, kterou chce zvolit, popisuje novinku Pavel Tůma, projektový manažer technologie ENUM ze sdružení CZ.NIC. Podle něj je Enomdroid pěknou ukázkou technologie ENUM a její propagací, ale zároveň je to prý i první krůček ke směrování nejlevnější cestou (tzv. least cost routingu).

To by znamenalo, že telefon dokáže podle přednastavených pravidel vyhodnotit, která cesta je v daném okamžiku nejlevnější a rovnou touto cestou bude směrovat hovor. Představte si např. takováto pravidla: ‚Pokud je přihlášeno k WiFi a číslo je v ENUM, volej vždy přes Internet‘, ‚Pokud je přihlášeno k WiFi, číslo není v ENUM a je to pevná linka, volej pomocí VoIP operátora‘ a ‚Pokud není v dosahu WiFi a číslo je mobilní, volej přes GSM.‘, vysvětluje Pavel Tůma. Otázkou je, kdy se taková pravidla budou moci v praxi použít, protože rychlost rozšiřování technologie ENUM mezi širší veřejnost zatím není úplně optimální. (.blog)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.