Hlavní navigace

Týdenní revize: propojení sociálních sítí a webu

17. 5. 2008
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 29
T-Mobile drží prvenství v počtu aktivních SIM karet, Telefónica O2 má ale vyšší výnosy. Jak probíhá proces převzetí české portálové trojky? Některé projekty Atlasu jsou nyní přesměrovány na adresu „centrum.cz“. Google přišel s návrhem na propojení sociálních sítí se zbytkem webu, máme se bát o naše data? Minoritní akcionáři mohou přispět k opětovnému jednání o prodeji Yahoo do rukou Microsoftu.

Česká pobočka T-Mobilu si i v prvním čtvrtletí letošního roku udržela vedoucí postavení na trhu s mobilními službami, co se týče počtu zákazníků, přesněji aktivních SIM karet. Ačkoli počet zákazníků ve zmiňovaném období stoupl T-Mobilu meziročně pouze o 3,2 procenta, díky náskoku z minulosti i nadále eviduje největší počet aktivních SIM karet v České republice. Naproti tomu Telefónica O2 (TO2 CR) si za první tři měsíce roku 2008 meziročně v počtu zákazníků polepšila o 6,6 procent. Za první čtvrtletí získala TO2 CR 33 000 nových zákazníků, kdežto T-Mobile je 2000. Celkový rozdíl v počtu zákazníků (aktivních SIM karet) mezi T-Mobile a TO2 CR se od začátku roku 2007 neustále snižuje. Situace kolem čtvrtletních výnosů hovoří naopak pro TO2CR, která sice na konci minulého roku nakrátko přepustila svou pozici T-Mobilu, ale jak ukazují hospodářské a ekonomické výsledky, v prvním čtvrtletí letošního roku dosáhla TO2CR opět lepších výnosů než její konkurent.

Evropská komise vyzývá všechny zainteresované subjekty, tedy regulátory, operátory i samotné uživatele, aby přispěli do diskuse o dopadech loňského regulačního nařízení v oblasti mobilního roamingu. Evropská komise totiž chce zjistit, jak účinné bylo schválené opatření a zda-li nemělo i některé negativní dopady. V této souvislosti se například zajímá o to, zda-li mobilní operátoři nepřešli u roamingu na pro zákazníky méně výhodný způsob tarifikace hovorů. Dosavadní nařízení platí do 30. června 2008 a eurokomisaři se prostřednictvím veřejné konzultace chtějí dozvědět názor na možnost prodloužení jeho platnosti, či rozšíření regulace roamingu i v oblasti SMS a datových služeb.
Jiří Peterka: Stalo se: T-Mobile přišel o prvenství ve výnosech

Neustále sofistikovanější mobilní telefony, které svou hardwarovou a softwarovou výbavou připomínají spíše multifunkční zařízení, s sebou přináší kromě řady užitečných funkcí i určitá bezpečnostní rizika. Dnes je mobilní telefon spíše miniaturním počítačem, u něhož je volání jen zlomkem všech funkcí. Operační systémy, mobilní platformy poskytující prostor programátorům a koncové plnohodnotné programy se mohou stát terčem různých bezpečnostních útoků, na které jsou uživatelé zvyklí z osobních počítačů. Podle zprávy společnosti McAfee se majitelé mobilů nejvíce obávají zasílání nevyžádaného obsahu prostřednictvím SMS zpráv, zachycení citlivých informací, zneužití Bluetooth či nakažení virem některého z kolegů nebo přátel. Na možné bezpečnostní hrozby již reagují někteří výrobci antivirů, kteří nabízí produkty určené speciálně pro mobilní telefony.
Ondřej Bitto: Mobilní telefony: skryté nebezpečí budoucnosti?

Známé zpravodajské zdroje neposkytují dostatek informací pro nejrůznější menšiny, naštěstí existují velmi úzce zaměřené zpravodajské zdroje. Ty přinášejí informace národnostním menšinám, homosexuálům nebo seniorům. Sestavili jsme pro vás seznam českých zpravodajských webů pro minority, které přináší svým čtenářům informace, jež se do zpravodajství velkých webů často vůbec nedostanou.
Jan Handl: Co nabízejí zpravodajské weby pro minority?
Blog Michala Černého na Lupě: Křesťanské zpravodajské servery

Když letos v únoru koupil vlastník portálu Centrum i konkurenční Atlas, hovořilo se o zachování všech značek, vzájemném propojení a společném rozvíjení služeb. Časem se však ukázalo, že v případě propojování služeb může být problém. Server Mujblog.cz provozovaný původně Atlasem se měl objevit také na Centru, ale prozatím z tohoto záměru sešlo, protože blogovací systém běží na Microsoft .NET, kdežto nové vedení sjednocené firmy dalo do budoucna přednost technologii PHP4, C/C++, Bash a Perl, kterou pro vývoj používá Centrum. Tak vznikl spor mezi programátory z Atlasu a vedením, který vyústil v odchod části vývojového týmu a dalších zaměstnanců Atlasu a založení webu odpojeni.cz. Proces integrace obou společností ale i nadále pokračuje a do konce května by mělo proběhnout sestěhování do společných prostor. Změny jsou patrné také na Internetu. Některé obsahové weby Atlasu míří s URL adresou pod doménu Centrum.cz. Důvod je prozaický, Centrum si tímto způsobem navyšuje statistiky návštěvnosti. Naopak v případě zpravodajských webů podobné přesměrování nefunguje a dokonce ani není plánováno sjednocení zdrojů. Z hlediska nákladů by bylo logické, aby Azprávy Atlasu ukončily spolupráci s vydavatelstvím Vltava-Labe-Press, a. s. a začaly odebírat obsah od Aktuálně.cz. K tomu však nedojde, protože podle vedení nového holdingu mají oba zpravodajské servery odlišné zaměření, které bude do budoucna zachováno. Jak se přesměrování odrazilo na návštěvnosti Centra?
Radim Hasalík: Atlas a Centrum na rozcestí
Jiří Macich: NetCentrum má nového ředitele pro inzerci

Největší český online prodejce zájezdů získal nedávno finančního investora z Polska a za rok plánuje vstoupit na varšavskou burzu. Podle jejího výkonného ředitele je však český trh se zájezdy zdeformovaný nízkými cenami. „Naše vize do budoucna je dělat takový malý business angel pro začínající projekty“, říká Michal Drozd.
Aleš Miklík: Michal Drozd: chceme dát peníze českým start-upům

Google podobně jako dříve jeho konkurenti představil svoji vizi propojení sociálních sítí se zbytkem webu. Aplikace Friend Connect vznikla jako nástroj, který umožní uživatelům přenášet své profily mezi jednotlivými sociálními sítěmi. Důvody, které stojí za podobnými aplikacemi nejen z dílny Googlu souvisí s tím, že současný web fungující jako tisíce izolovaných ostrůvků již není prakticky použitelný. Jenže podobné aplikace ukrývají i určitá bezpečnostní rizika, která v případě Googlu platí dvojnásob. Friend Connect je totiž také o sbírání dat o uživatelích. Google se tak dostane i k osobním údajům těch uživatelů, kteří nepoužívají jím provozovanou sociální síť.
Daniel Dočekal: Google Friend Connect je jenom začátek
Blog Jana Horny na Lupě: Dataportability – vezměte si svá data a běžte někam

Pro celosvětovou spolupráci operátorů VoIP by byl ideálním řešením veřejný infrastrukturní ENUM, by mohl nahradit směrování pomocí SS7 signalizace a umožnit VoIP operátorům vzájemnou výměnu hovorů v IP síti. Odpadla by tím nutnost směrování přes klasické telefonní sítě. Další výhodou pro operátory by bylo snížení nákladů u stávajících služeb. Rozšíření však brání například administrativní náročnost správy databází či nutnost technických úprav na straně ENUM klientů. Alternativami řešení k I-ENUMU, které se ve světě běžně využívají, jsou privátní ENUM a VoIP peering. Na jakém principu fungují?
Jan Rudinský: Číňané útočí?

Ačkoli Microsoft nedávno oznámil, že stáhl nabídku na koupi Yahoo, z důvodu neochoty šéfa Yahoo Jerryho Yanga přistoupit na cenu 33 dolarů za jednu akcii, nemusí to znamenat, že softwarový obr svůj boj o vyhledávač vzdává. Představitelé Microsoftu sice prohlašují, že už o Yahoo zájem nemají, ale zda-li mluví pravdu či jsou jejich vyjádření součástí taktiky jak nakonec firmu ovládnout, je těžké odhadnout. Microsoft se ale může spolehnout na některé investory, kteří drží nemalý objem akcií Yahoo a byli by buď ochotni prodat své podíly i za nabídnutých 33 dolarů za akcii nebo využít svůj vliv a vytvořit tak půdu pro tzv. nepřátelské převzetí. Jaká náhradní řešení se Microsoftu nabízí? A neposiluje nejistá situace kolem Yahoo, lídra trhu vyhledávání, společnost Google?
Libor Nováček: Microsoft si hledá nový cíl, Yahoo však stále není mimo hru

BRAND

Nigel Bannister, astronom z univerzity v britském Leicesteru, spočítal, že přenos textu pomocí SMS vyjde v Británii dráž než stáhnout stejné množství dat z Hubbleova dalekohledu. Zhruba čtyřikrát. V Česku přitom vychází porovnání ještě hůře. Je otázka, proč tomu tak je, tj. proč zrovna SMS nezasáhl všeobecný pokles cen v informačních technologiích a telekomunikacích. SMS zprávy by s rozšířením sofistikovanějších mobilů s přístupem na Internet mohly dokonce teoreticky postupně úplně vymizet. Uživatelé by totiž mohli pro komunikaci využít ICQ či další programy pro zasílání zpráv a nebo si namísto SMS jednoduše posílat e-mail.
Pavel Houser: Poslat text jako SMS je dražší než ho stáhnout z Hubbleova dalekohledu

Už je to více než rok, co na českém trhu působí čtvrtý mobilní operátor – Mobilkom, se značkou U:fon. Doposud nabízel pouze datové a pevné hlasové služby, ale v létě hodlá spustit i své mobilní hlasové služby. Jakou technologii pro přenos hlasu zvolí? V současné době U:fon pokrývá 75 procent obyvatel hlasovými a 60 procent obyvatel datovými službami. Na jaké procento pokrytí se ale U:Fon bude chtít dostat, než začne nabízet své hlasové služby v mobilním provedení?
Jiří Peterka: U:fon chystá mobilní hlasové služby

Může podle vás Google získat na sporu mezi Yahoo a Microsoftem?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).