Hlavní navigace

Číňané útočí?

12. 5. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

V poslední době se na Internetu i jinde začínají často objevovat zprávy o útocích proti vládním a státním informačním systémům pocházejících z Říše Středu. Máme se začít bát žlutého nebezpečí?
Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

USA, Anglie, nejnověji Belgie. Tam všude se setkali s náznaky útoků na státní a správní informační systémy které vypadají, jako kdyby měly původ v Číně. Zdá se, že klíčovou infrastrukturu, která je důležitá pro zabezpečení chodu státu a pro jeho obranu, postupně ochutnávají čínští hackeři, a ve vzduchu visí otázka, nakolik jsou spřízněni s tamní vládou. Máme se i my jich bát? Rozhodla se Čína, že obsadí světové počítače? Dovolte mi představit možnou šokující odpověď.

Podle bezpečnostních expertů je hrozba čínských útoků proti informačním infrastrukturám reálná a vážná. Čína je světová velmoc. Ale velmoc, jež je založená z velké části na znalostech ostatních. Čínské stíhačky jsou kopie ruských. Čínští thaikonauti startují do vesmíru v odvozeninách ruských kosmických lodí nesených čínskou raketou sestavených v takřka přesné kopii amerického VABu. Čínské zboží pravidelně zabavují celníci, aby z něj mohli následně strhat falešné proužky a háčky. Když se podíváte na stránky českého výrobce nákladních automobilů, najdete tam dokument [PDF, 1,28 MB] varující před nebezpečím neoriginálních dílů – hádejte, odkud přišly.

Takřka všichni chodíme v čínských tričkách. To, že je něco „designed in Sweden“ (IKEA), případně „California“ (Apple), neznamená, že to není vyrobeno v PRC (People’s Republic of China). Čína vyrábí, ale s vymýšlením je to horší. Její představitele to musí štvát stejně, jako by to štvalo představitele jakéhokoliv jiného státu.

ICTZ23

Proto i laika snadno napadne. Chce-li se velmoc, nejlidnatější stát světa, stát ještě mocnějším, kam se poohlédne? Tam, kde jsou ukryta tajemství. To znamená do armádních a vládních počítačů po celém světě. Vzrůstající počet hlášených útoků, jež možná pocházejí z Číny, by mohl ukazovat na možnost, že hlad draka po informacích stoupá. Máme se bát žlutého nebezpečí, před nímž kdysi varoval již Karel Čapek, a které nyní přichází místo v podobě salamandrů po optických kabelech? Myslím, že jsem na to konečně přišel!

Domnívám se, že pravda je doslova šokující! Tak jako náhradní díly na Tatru nejsou to pravé ořechové, a jako Ad’did’asky po půl roce chození odejdou na smetiště, ani v oblasti počítačového softwaru se ne vždy vše podaří okopírovat podle představ. A tak možná zrovna čínská kopie jistého známého nástroje pro šifrování dat a jejich ochranu proti hackerům, používaná mnoha tamními firmami místo toho, aby chránila jejich citlivá data, necitlivě útočí proti vládním počítačům po celém světě. A nejen na ně, také třeba na CNN. To je rána! (Ale nevěřte mi…)

Autor článku

Autor je sociolog, odborný publicista, poradce, a lektor.