Hlavní navigace

Prostor pro novou platformu

Vojtěch Bednář

Dovolte mi předložit vám jeden – nestydím se za to označení – „hospodský nápad“ k posouzení a k laskavému vypískání. A nebo k realizaci, záleží na tom, zda jste příznivci malých šíleností.

Doba čtení: 2 minuty
Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Svět výpočetní techniky je neobyčejně rychle se vyvíjejícím, dynamickým, aktivním (blá blá blá) prostředím. Toto si můžete v různých podobách přečíst ve všech periodikách, které se IT nějak zabývají, Lupu nevyjímaje. Přesto jedna věc v tomto širém světě zůstává rigidní neměnnou konstantou přinejmenším posledních dvacet pět let. Víte, co to je?

Dámy a pánové, představují vám… počítač alias PC. Existuje v milionech konfigurací a podob. PC jsou veliká, maličká, silná, slabá, historická i futuristická, ale pořád jsou to PC. Jeho architektura je geniální v tom, že je otevřená a neskutečně variabilní, PC tvoří drtivou většinu pracovních stanic, v upravených konfiguracích a podobách fungují v desítkách jiných účelů od herních konzolí (první generace XBoxu) přes měřící a řídící přístroje až po jukeboxy. PC je všude.

Kdybychom hledali v současné době používanou srovnatelnou platformu, najdeme Mac. Ale i ten je od přechodu společnosti Apple na procesory Intel v podstatě počítačem PC. Existovaly pracovní stanice SGI, i ty se změnily k obrazu již jmenovaného. Existují specifické pracovní počítače, kterých je však zoufale málo. Existují tenké klienty jako třeba SUN Ray, ale ty jsou závislé na serveru a navíc jsou určeny pro korporátní klientelu a nikam jinam se nehodí. Architektura specifických webových set-top-boxů s vlastním operačním systémem se neujala… Svět IT je možná dynamický, ale geniální a staré PC je gravitačním středem, okolo nějž se otáčí.

A tady je náš hospodský nápad. Je v dnešní době možné navrhnout, postavit a úspěšně prodávat alternativní platformu, která by dokázala PC konkurovat? Mám tím na mysli ucelený klientský počítač s operačním systémem použitelný jako pracovní stanice, herní přístroj, nebo prostě „general purpose“ kancelářské NEPC. Platforma by si přitom z architektury PC nevzala nic, nebo jen absolutní minimum technologií. Zní to možná šíleně, ale možné to je.

KL2018 Tip nominace

Když IBM začala prodávat svá PC, existovala celá řada jiných platforem a počítačů, pokrývajících takřka všechny tehdejší činnosti. Počítač PC byl prostě jeden další, a i jeho autoři byli překvapeni úspěchem, jehož dosáhl. Jsme sice o dvacet sedm let dále, ale co se z principu změnilo? Rozvinul se Internet, technologie, rychlost procesorů se mnohokrát umocnila. To však nic nemění na faktu, že stále (a tím spíše) je možné navrhnout něco zcela nového. Otázka zní: jak to prosadit? Nová architektura by mohla přinést nové funkce, vyšší bezpečnost, odolnost proti poruchám, při zachování kompatibility dat a na webu založených aplikací. Avšak současně by byla nemalou investicí. A škarohlídná myšlenka, že nic jiného se neuchytí, naráží na protiargument, že i v rámci PC existují a dokonce se rozvíjejí alternativní operační systémy. Tak proč ne hardware?

Co myslíte? Je zde prostor pro novou platformu? Já myslím, že ano.

Našli jste v článku chybu?