Hlavní navigace

Prostor pro novou platformu

21. 4. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Dovolte mi předložit vám jeden – nestydím se za to označení – „hospodský nápad“ k posouzení a k laskavému vypískání. A nebo k realizaci, záleží na tom, zda jste příznivci malých šíleností.
Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Svět výpočetní techniky je neobyčejně rychle se vyvíjejícím, dynamickým, aktivním (blá blá blá) prostředím. Toto si můžete v různých podobách přečíst ve všech periodikách, které se IT nějak zabývají, Lupu nevyjímaje. Přesto jedna věc v tomto širém světě zůstává rigidní neměnnou konstantou přinejmenším posledních dvacet pět let. Víte, co to je?

Dámy a pánové, představují vám… počítač alias PC. Existuje v milionech konfigurací a podob. PC jsou veliká, maličká, silná, slabá, historická i futuristická, ale pořád jsou to PC. Jeho architektura je geniální v tom, že je otevřená a neskutečně variabilní, PC tvoří drtivou většinu pracovních stanic, v upravených konfiguracích a podobách fungují v desítkách jiných účelů od herních konzolí (první generace XBoxu) přes měřící a řídící přístroje až po jukeboxy. PC je všude.

Kdybychom hledali v současné době používanou srovnatelnou platformu, najdeme Mac. Ale i ten je od přechodu společnosti Apple na procesory Intel v podstatě počítačem PC. Existovaly pracovní stanice SGI, i ty se změnily k obrazu již jmenovaného. Existují specifické pracovní počítače, kterých je však zoufale málo. Existují tenké klienty jako třeba SUN Ray, ale ty jsou závislé na serveru a navíc jsou určeny pro korporátní klientelu a nikam jinam se nehodí. Architektura specifických webových set-top-boxů s vlastním operačním systémem se neujala… Svět IT je možná dynamický, ale geniální a staré PC je gravitačním středem, okolo nějž se otáčí.

A tady je náš hospodský nápad. Je v dnešní době možné navrhnout, postavit a úspěšně prodávat alternativní platformu, která by dokázala PC konkurovat? Mám tím na mysli ucelený klientský počítač s operačním systémem použitelný jako pracovní stanice, herní přístroj, nebo prostě „general purpose“ kancelářské NEPC. Platforma by si přitom z architektury PC nevzala nic, nebo jen absolutní minimum technologií. Zní to možná šíleně, ale možné to je.

ICTZ23

Když IBM začala prodávat svá PC, existovala celá řada jiných platforem a počítačů, pokrývajících takřka všechny tehdejší činnosti. Počítač PC byl prostě jeden další, a i jeho autoři byli překvapeni úspěchem, jehož dosáhl. Jsme sice o dvacet sedm let dále, ale co se z principu změnilo? Rozvinul se Internet, technologie, rychlost procesorů se mnohokrát umocnila. To však nic nemění na faktu, že stále (a tím spíše) je možné navrhnout něco zcela nového. Otázka zní: jak to prosadit? Nová architektura by mohla přinést nové funkce, vyšší bezpečnost, odolnost proti poruchám, při zachování kompatibility dat a na webu založených aplikací. Avšak současně by byla nemalou investicí. A škarohlídná myšlenka, že nic jiného se neuchytí, naráží na protiargument, že i v rámci PC existují a dokonce se rozvíjejí alternativní operační systémy. Tak proč ne hardware?

Co myslíte? Je zde prostor pro novou platformu? Já myslím, že ano.

Autor článku

Autor je sociolog, odborný publicista, poradce, a lektor.