Hlavní navigace

Kybernetický zločin nemusí být vůbec sofistikovaný

Pavel Houser

V centru naší pozornosti obvykle uváznou velké síťové útoky na známé cíle, velká část kyberzločinů však nejspíš probíhá „mimo záznam“. A co víc: ke zničujícímu účinku není vůbec potřeba velkých odborných znalostí. Stačí jen vědět, kdy a kde dát ten správný signál druhé straně.

Pavel Houser - karikatura

Ilustrace: Nenad Vitas

Jean-Michel Louboutin z Interpolu poskytl americkému Computerworldu rozhovor na téma kybernetické kriminality. V téhle souvislosti se jako téma samozřejmě přímo nabízí mezinárodní povaha internetových zločinů a fakt, že i jejich účinný postih tedy vyžaduje nejspíš policii, jejíž působnosti není omezena státními hranicemi; o tom ale řeč nebyla. Louboutin zato v rozhovoru boří představy o internetové kriminalitě jako činnosti primárně nějak odborné.

Nejde zdaleka jen o to, že různé nástroje pro páchání nepravostí jsou dnes použitelné i pro mírně pokročilé uživatele. Nejnebezpečnější zločiny, páchané dnes s pomocí Internetu, jsou podle Louboutina totiž úplně „normální“ povahy.

Věnujeme pozornost útokům DDoS na televizní stanice nebo kriminalitě spojené s aktuálními událostmi, jako jsou olympijské hry či blížící se prezidentské volby v USA (viz jedna z prognóz bezpečnostních hrozeb na rok 2008. Samotná síť Interpolu čelí denně asi 100 000 pokusům o vniknutí, které však doposud byly neúspěšné. Jenže jsou nebezpečnější věci než vyřadit server CNN (útok na CNN, útok na Svobodnou Evropu) na pár hodin z provozu, a přitom tyto činy nevyžadují žádné zvláštní technické dovednosti.

Louboutin tvrdí, že například teroristé do Afganistánu se dnes rekrutují převážně pomocí Internetu. Zřídit někde propagační stránku je snadné, docílit jejího vyřazení z provozu naopak obtížné a trvá to dlouho, možný postih autora je v případě jeho jen minimální ostražitosti téměř nulový. Totéž pak platí pro komunikaci teroristů pomocí Internetu – jistě, mohou používat šifrování nebo různé zástupné výrazy, ale nic z toho není nezbytně nutné.

Jean-Michel Louboutin v této souvislosti poněkud pochybuje i o tom, že by beze zbytku platila teze o profesionalizaci kybernetické kriminality. Stále probíhá řada útoků, za nimiž stojí spíše fanatismus a destruktivní politický aktivismus než peníze (například útoky na samotnou síť Interpolu mohou někomu jen těžko přinést finanční prospěch). To je samozřejmě nepříjemné – racionálně postupujícího zločince-profesionála lze odradit tím, že systém zabezpečíme natolik, aby pro něj příslušná aktivita nebyla efektivní.

Marcom

Tato glosa nemá vyznít způsobem, jímž v minulosti o Internetu s oblibou referovala masmédia – jak je ten Internet nebezpečný a jaké že je to semeniště zločinu. Pokud dnes Internet používají prakticky všichni, dá rozum, že tak budou činit i zločinci (stejně jako třeba telefonují). Pokud se webová stránka používá k propagaci výrobků firmy XY, bylo by divné, kdyby se technologie nepokusili ke své propagaci využít i teroristé. Podle Louboutina jde spíše o to si uvědomit, že aktivity vyžadující pouze uživatelské ovládání počítače mohou způsobit větší katastrofy než nějaký sofistikovaný hacking – a těžko proti nim bojovat lepším firewallem. Takže, říká Louboutin, větší hrozbou než technicky propracovaný útok na server olympijských her je „kybernetický zločin“ spočívající ve výměně pár e-mailů nebo vět někde v zapadlém chatu, v jehož důsledku pak dojde na olympiádě k útoku fyzickému.

Pracovat v Interpolu, tak mi tohle pořádně hne žlučí. Všemožné bonmoty hovoří o tom, jak je důležité mít ty správné nepřátele, asi jako Sherlock Holmes měl profesora Moriartyho. Je tak nějak důstojnější se potýkat se zvrhlým géniem v jakési obdobě šachové partie, než mít co do činění s blbcem, co zvládne akorát tak odeslat e-mail a pak někde odpálí bombu…

Našli jste v článku chybu?
9. 5. 2008 0:50
:-) (neregistrovaný)
Že teroristé používají také internet o tom je snad úplně zbytečné psát, ne? Zrovna tak využívají určitě běžné obchody s potravinami, oblečením atd. Jinak by umřeli hladem a zimou a žádní by nebyli :-DDDDDD Co se týče těch "blbců" tak blbec je člověk, kterej má takovej názor - stojíte proti lidem, kteří jsou ještě o dvě úrovně nad Holmesem. Jejich metoda spočívá v tom, že dokáží ke svým cílům přesvědčit jiné lidi třeba i z jiných zemí a ti už pak samotný útok provedou... a je celkem je…
10. 5. 2008 19:11
uživatel si přál zůstat v anonymitě
Jak to vite? Nikdy nebylo dokazano, kdo stal za 11 zarim. Tedy skoro dokazane to je, ale hodne se to lisi od officalni verze. Ale zadny soud, zadne skutecne nezavisle vysetrovani a druhy den uz vedet koho bombardovat, to se moc hodi skutecnym teroristum. Nikde neni receno, ze nedosahli politicke moci - USA.