Hlavní navigace

Domény ENUM slaví v Česku dva roky v komerčním provozu

22. 1. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Už to jsou dva roky, co sdružení CZ.NIC spustilo do komerčního provozu systém ENUM. Aktuálně CZ.NIC eviduje 4 834 ENUM domén, jejich počet se tak oproti loňskému roku zvýšil o 55 procent.Přestože ENUM a volání přes Internet nabízí oproti klasické telefonii mnoho výhod, je IP telefonie stále ještě pořád doménou technicky zdatných uživatelů či firem. Situace a podmínky na trhu se ale postupně mění v její prospěch, a to nejen proto, že firmy i domácnosti uvažují nad tím, jak nejvíce ušetřit. Právě…

Už to jsou dva roky, co sdružení CZ.NIC spustilo do komerčního provozu systém ENUM. Aktuálně CZ.NIC eviduje 4 834 ENUM domén, jejich počet se tak oproti loňskému roku zvýšil o 55 procent.Přes­tože ENUM a volání přes Internet nabízí oproti klasické telefonii mnoho výhod, je IP telefonie stále ještě pořád doménou technicky zdatných uživatelů či firem. Situace a podmínky na trhu se ale postupně mění v její prospěch, a to nejen proto, že firmy i domácnosti uvažují nad tím, jak nejvíce ušetřit. Právě cena je totiž jednou z řady předností volání přes Internet. Na trhu se objevují mobilní telefony schopné volat přes Internet, rozšiřuje se rychlé připojení k Internetu, uživatelé se už nenechávají odradit těmi, kteří o IP telefonii šíří zkreslené informace, tvrdí Pavel Tůma, projektový manažer technologie ENUM v České republice.

Prý by v blízké budoucnosti měla vzniknout v mezinárodní spolupráci značka, podle níž se pozná, zda je daný produkt nebo služba vhodná pro telefonování po Internetu. Tato značka usnadní zájemcům orientaci v nabídce na trhu a zjednoduší tak přechod k IP telefonii, říká Pavel Tůma. U nás v současnosti domény ENUM registruje 21 registrátorů. Více o této technologii v našich dřívějších článcích Pavel Tůma: firmy se zatím ENUM nenaučily využívat, Spolupráce VoIP operátorů se rozbíhá, ENUM pro operátory nebo Jak se volá přes ENUM?. (Tisková zpráva)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.