Hlavní navigace

Domény ENUM slaví v Česku dva roky v komerčním provozu

Jiří Macich ml.

Už to jsou dva roky, co sdružení CZ.NIC spustilo do komerčního provozu systém ENUM. Aktuálně CZ.NIC eviduje 4 834 ENUM domén, jejich počet se tak oproti loňskému roku zvýšil o 55 procent.Přestože ENUM a volání přes Internet nabízí oproti klasické telefonii mnoho výhod, je IP telefonie stále ještě pořád doménou technicky zdatných uživatelů či firem. Situace a podmínky na trhu se ale postupně mění v její prospěch, a to nejen proto, že firmy i domácnosti uvažují nad tím, jak nejvíce ušetřit. Právě…

Už to jsou dva roky, co sdružení CZ.NIC spustilo do komerčního provozu systém ENUM. Aktuálně CZ.NIC eviduje 4 834 ENUM domén, jejich počet se tak oproti loňskému roku zvýšil o 55 procent.Přes­tože ENUM a volání přes Internet nabízí oproti klasické telefonii mnoho výhod, je IP telefonie stále ještě pořád doménou technicky zdatných uživatelů či firem. Situace a podmínky na trhu se ale postupně mění v její prospěch, a to nejen proto, že firmy i domácnosti uvažují nad tím, jak nejvíce ušetřit. Právě cena je totiž jednou z řady předností volání přes Internet. Na trhu se objevují mobilní telefony schopné volat přes Internet, rozšiřuje se rychlé připojení k Internetu, uživatelé se už nenechávají odradit těmi, kteří o IP telefonii šíří zkreslené informace, tvrdí Pavel Tůma, projektový manažer technologie ENUM v České republice.

Prý by v blízké budoucnosti měla vzniknout v mezinárodní spolupráci značka, podle níž se pozná, zda je daný produkt nebo služba vhodná pro telefonování po Internetu. Tato značka usnadní zájemcům orientaci v nabídce na trhu a zjednoduší tak přechod k IP telefonii, říká Pavel Tůma. U nás v současnosti domény ENUM registruje 21 registrátorů. Více o této technologii v našich dřívějších článcích Pavel Tůma: firmy se zatím ENUM nenaučily využívat, Spolupráce VoIP operátorů se rozbíhá, ENUM pro operátory nebo Jak se volá přes ENUM?. (Tisková zpráva)

Našli jste v článku chybu?
23. 1. 2009 12:14
petr_p (neregistrovaný)
ENUM vám přinese tu výhodu, že když vám bude někdo telefonovat, tak jeho hovor k vám nebude muset jít přes relativně drahou PSTN, ale přes levnější IP síť, takže on na tom ušetří. (Pak to ještě umožňuje věci jako „přesměrování“ hovoru na zařízení, které je momentálně dostupné (tj. stejný číslo budete mít na osobní počítač, na pevnou linku i na mobil a když vše selže, tak se volající dozví vaší e-mailovou adresu), ale to už jsou detaily.)
23. 1. 2009 9:16
Asi me tu ukamenujete, ale pres vsechny clanky zde i jinde jsem doposud nepochopil, jakou by mi ENUM prineslo vyhodu. Bud tam zadna neni, nebo CZ.NIC nezvlada ji srozumitelne komunikovat.