Hlavní navigace

Co řekl hlas lidu? Kompletní výsledky a pár postřehů z ankety Mobilní aplikace roku

3. 6. 2011
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Českou Mobilní aplikací roku 2011 je Oskárek, univerzální rozesílač SMS zdarma. O vítězi rozhodlo 4 868 účastníků ankety, kterou uspořádalo sdružení TUESDAY Business Network (součást společnosti Internet Info, jež vydává i Lupu). Ještě zajímavější než tato zpráva, kterou jste už možná slyšeli, je pořadí a počet hlasů v devíti kategoriích. Co se dá z podrobných výsledků vyčíst a co jsme se dozvěděli ve středu večer při vyhlášení, na němž se sešla stovka vývojářů a fanoušků mobilních aplikací?

Potvrdilo se, že aplikace pro mobily jsou v kurzu, píší a reportáže o nich natáčejí i mainstreamová média, vyvíjejí je studenti i programátoři s dvacetiletou praxí, banky i velká vydavatelství, univerzitní pracoviště, dravé startupy i léta zavedené softwarové firmy. Málokdo na nich ale zatím umí postavit udržitelný byznys. Vývojáři jsou lidé neobyčejně vynalézaví – a také zvědaví. Na Twitteru a v poště se organizátorům od středečního večera množí dotazy: O kolik hlasů jsme prohráli? Jak dopadla konkurence? Zveřejníte kompletní výsledky? Proč ne, tady jsou: Kompletní výsledky ankety Mobilní aplikace roku 2011.

Anketě Mobilní aplikace roku se díky otevřenému systému nominací podařilo sesbírat zatím asi nejrozsáhlejší kolekci 171 titulů, které pro různé platformy od Androidu a iOS přes Symbian až po Samsung Bada a HTML5 vznikají v Česku a na Slovensku. Jako u každé ankety ale platí: je to jen anketa, nikoli úplný nebo reprezentativní průzkum. Zábavná hra a jeden z možných výchozích bodů k pozorování a úvahám o směřování české mobilní scény. 

Vítězové ankety Mobilní aplikace roku 2011
Mobilní aplikace roku 2011 Oskárek Luboš Mačenka
Cena odborné poroty iKatastr Jiří Kamínek
Čestné uznání odborné poroty Meteoradar CZ Kryštof Celba, Lukáš Ronge, Jan Šlesinger
kategorie Doprava Pubtran František Hejl
kategorie Hry a zábava Piškvorky Nextwell, s.r.o.
kategorie Komunikace Oskárek Luboš Mačenka
kategorie Mapy a navigace c:geo Radovan Paška
kategorie Média ČT24 pro iPhone a Android Inmite, s.r.o.
kategorie Nástroje APNDroid Martin Adámek
kategorie Peníze a nakupování Pojišťovna eMan, s.r.o.
kategorie Práce, obchod, podnikání AKatastr Jiří Procházka
kategorie Životní styl Meteoservis Radim Fryč

Při pohledu na vítěze v jednotlivých kategoriích je zřejmé, že drtivá většina zajímavých aplikací vzniká dnes i v Česku takřka výhradně pro iOS a Android. Z oceněných byly jen Meteoservis Radima Fryče a Oskárek Luboše Mačenky původně vyvíjeny na jiných platformách (Windows Mobile, respektive Java) – i oni už ale mají vlastní verze pro Android.

„WM ještě není platforma mrtvá, ale rozhodně umírající. Uvidíme, jak se uchytí Windows Phone,“ řekl v debatě s vítězi Radim Fryč, který si pro cenu v kategorii Životní styl přijel až z Opavy. Na stupních vítězů chybí také zástupce Symbianu, ačkoli je Nokia stále nejrozšířenější značkou mobilů. Jenže její majitelé aplikace z Ovi Storu buď příliš nestahují, nebo je nechytily za srdce tak, aby jim poslali hlas.

And the winner is…

Autor Oskárka Luboš Mačenka přebírá hlavní cenu z rukou Jána Simkaniče.
Autor: Ondřej Hošt

Luboš Mačenka přebírá hlavní cenu za Oskárka z rukou Jána Simkaniče.

Stejně jako se gurmánům zdá nepochopitelné, že tolik lidí nakupuje v Lidlu, kroutí někteří geekové vybavení iPhony a Nexusy hlavou nad vítězstvím Oskárka. Určitě mu pomohlo, že na rozdíl od většiny konkurentů jej spustíte i na obyčejném starém mobilu s Javou. Luboš Mačenka jej vyvíjí už sedm let a během hlasování se mu podařilo v diskusních fórech mobilizovat početnou komunitu uživatelů. Pravidla ankety to dovolují. Nejsilnější zbraní Oskárka je ale to, že nabízí funkci, po které je opravdu mohutná a trvalá poptávka, totiž snížení účtů za telefon. „Oskárek už svým uživatelům ušetřil 75 milionů korun,“ řekl autor při představování své aplikace. „Ani operátoři z toho ale nemusí být smutní. Znamená to, že uživatelé si u nich objednali datový tarif.“ A také odpovědi na esemesky odeslané z Oskárka si operátoři nejspíš budou moci naúčtovat. Kdyby totiž měly datový tarif obě strany, psaly by si nejspíš maily nebo rychlé zprávy přes mobilní internet.

Napjatým vztahům mezi operátory a vývojáři mobilních aplikací se ve své úvodní přednášce věnoval také šéfredaktor Lupy Patrick Zandl. Operátoři podle něj trh aplikací dlouhá léta dusili a musel přijít „arogantní chlapík v roláku“ Steve Jobs, aby jej znovu probudil k životu. „Operátoři se umí starat jen o síť. Nerozumí placení, aplikacím, mobilům a většinou ani svým zákazníkům,“ řekl. 

O tom, že SMS za pár halířů místo obvyklých pár korun jsou tou rozšiřující funkcí, kterou by na svých telefonech uvítalo největší  množství lidí, svědčí vedle vítězství Oskárka i celkově druhé místo stejně zaměřeného Free SMS Senderu pro Android. Vítězství v kategorii Komunikace i hlavní cena mu utekly o pouhých 21 hlasů a dvě hodiny před koncem hlasování o půlnoci 18. května dokonce ještě vedl.

Třináctiletý Kryštof Celba představuje aplikaci Meteoradar CZ.
Autor: Ondřej Hošt

Třináctiletý Kryštof Celba představuje aplikaci Meteoradar CZ.

Jako protiváha nevyzpytatelnému „hlasu lidu“ posloužila cena odborné poroty složené z členů programového boardu COMMUNICATION WEDNESDAY. Ta vybrala technicky propracovaný – a zároveň v praxi skvěle použitelný – iKatastr, který vzniká v Ústavu geoinformačních technologií Mendelovy univerzity v Brně. Umožňuje v terénu snadno nahlížet do map nejen katastrálních, ale také historických, astronomických, lesnických či do dat CENIA. To je největší přednost, ale zároveň omezení, jež aplikaci brání prorazit v cizině. „Jsme pevně svázáni s českými poskytovateli dat. Kolegové v zahraničí se často diví, že jsou u nás volně dostupná v takovém množství a kvalitě,“ řekl autor iKatastru Jiří Kamínek.

Vůbec největší potlesk ze všech jedenácti prezentovaných aplikací skli­dil v závěru večera Meteoradar CZ. Aplikaci, která získala čestné uznání poroty, totiž za trojici autorů představil teprve třináctiletý nadaný programátor Kryštof Celba. Už loni vyhrál s aplikací Éčka soutěž serveru Root

Jak vydělat?

Jakkoli hemžení kolem mobilních aplikací připomíná občas zlatou horečku, vydělávat na nich u nás umí málokdo. Když v závěrečné debatě padla otázka, kdo se mobilní tvorbou uživí, zvedli z deseti přítomných vítězů ankety ruce jen dva: Michal Šrajer ze společnosti Inmite, která bodovala s aplikací ČT24 pro iPhone a Android a Jiří Horyna, zástupce firmy eMan vyvíjející oceněnou aplikaci Pojišťovna pro hlášení dopravních nehod České pojišťovně. Soustavný vývoj aplikací na zakázku pro velké firmy je dnes v Česku jediný způsob, jak v tomto oboru vybudovat dlouhodobě životaschopný byznys, shodli se vývojáři.

Content 23

Pro ostatní jsou zatím aplikace buď koníčkem nebo nepříliš ziskovou aktivitou přidruženou k jinému podnikání. David Formánek z os­travské společnosti Nextwell odhadl, že aplikace pro iPhone tvoří asi dvě procenta jeho byznysu – přesto, že se mu už před dvěma lety podařilo prorazit ve světě s originální hrou iSperm a letos uspěl v českém App Store s Piškvorkami, které zároveň zvítězily v kategorii Hry a zábava. Dosud se mu podařilo prodat 2 404 kusů po 79 eurocentech. Stačilo to na první místo mezi placenými aplikacemi v českém App Store. A na Slovensku se Piškvorky dostaly na druhé místo s pouhými 12 prodanými kusy.

Martin Adámek naprogramoval Karla Gotta mezi aplikacemi v Android Marketu.
Autor: Ondřej Hošt

Martin Adámek naprogramoval Karla Gotta mezi aplikacemi v Android Marketu.

Výjimkou mezi vývojáři, kteří na zakázku pro korporace pracovat nechtějí, je Martin Adámek. Daří se mu solidně vydělávat na vlastní pěst. Jeho APNDroid, jednoduchá utilita, která vypíná datové připojení, bude mít brzy v Android Marketu dva miliony stažení a je také vítězem ankety Mobilní aplikace roku v kategorii Nástroje. „Je to takový Karel Gott mezi aplikacemi,“ řekl Martin Adámek. APNDroid je ve světě populární bez ohledu na to, že stejnou funkci už nové verze Androidu nabízejí přímo v systému. Křivka neklesá, denně si APNDroid stahují čtyři a půl tisíce lidí. Martin experimentuje s různými reklamními systémy a zároveň přes známého z Británie nabízí placenou verzi (Google českým ani slovenským vývojářům stále neumožňuje oficiální prodej aplikací). „Už jsem si myslel, že se tím budu živit. Jednu dobu mi APNDroid vydělával až 400 euro za den. Teď ale příjmy z reklamy prudce spadly, takže je to spíš 40. Na hypotéku a běžné výdaje to zatím stačí. Teď chystám novou verzi a musím najít výnosnější reklamní systém.“ Starosti má také se zdejšími daňovými zákony. Jejich autoři nepočítali s tím, že by mezi námi mohli jednou žít živnostníci s příjmy z desítek zemí světa, a tak musí ten, kdo s aplikací uspěje v globálním měřítku, vyplňovat do souhrnného hlášení k DPH každou zemi, ze které pramení jeho příjmy, i kdyby si tam jeho aplikaci za pár centů stáhl třeba jen jeden člověk. 

Autor článku

Novinář. Zajímá se o digitální technologie a pozoruje, co s námi dělají. | LinkedIn | Twitter

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).