Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa velkých IT firem. Co se událo v tomto týdnu?
Commerzbank v Česku transformuje interní IT divizi do samostatné společnosti Commerz Systems, do které hledá desítky nových softwarových specialistů. Firma se zabývá vývojem, testováním a provozem bankovních aplikací. Už nyní v Commerz Systems pracuje 190 lidí.
Dell hledá kupce divize Perot Systems, informuje Re/code. Dell firmu zabývající se outsourcingem IT pro vlády i firmy koupil v roce 2009 za 3,9 miliardy dolarů, nyní by rád za prodej získal kolem pěti miliard. Firma se chce zbavit některých částí, aby dokázala lépe financovat odkup EMC za 67 miliard dolarů. Kupec Perotu se zatím nenašel, cena je možná dost vysoká.
Akce Dell a EMC má ještě jednu novou fázi – VMware se rozhodl, že nebude součástí podniku Virtustream. Ten byl vytvořen krátce poté, co Dell a EMC oznámily spojení. Virtustream měl být společným joint venture EMC a právě VMware na provoz cloudů. Akcionářům se to nijak nelíbilo a do celé komplikované situace to přineslo další zmatky. Více o dění ve VMwaru v nedávném článku.
Oracle a jeho poslední kvartál: meziroční propad tržeb o šest procent, prodej nových licencí propad o sedm procent, hardware propad o 16 procent, služby pád o osm procent. Vliv měl i kurz. Výrazně roste pouze cloud, konkrétně o 31 procent. Do něj teď Oracle masivně investuje, v Česku na něj najme sto lidí. Více o Oraclu a cloudu v nedávném článku.
IBM otevírá v Mnichově světovou centrálu pro divizi internetu věcí (Watson IoT). Jde o velkou evropskou investici. IoT a takzvaný cognitive computing je pro IBM směr vývoje. Jen IoT divize v březnu dostala do základu tři miliardy dolarů. IBM se transformuje a lidé z firmy často říkají, že vlastně neví, co v této fázi přerodu vlastně mají prodávat.
Bývalí členové nejvyššího vedení Cisca, kteří z firmy odešli poté, co neuspěli v souboji o nejvyšší křeslo (po Johnu Chambersovi ho dostal Chuck Robbins), se uchytili v zajímavých projektech. Bývalá technologická šéfka Padmasree Warrior se stala výkonnou ředitelkou čínské firmy NextEV, která chce s elektroautomobily konkurovat Tesle. Rob Lloyd zase vede Muskův projekt Hyperloop.
Kyberbezpečnostní firma Sophos za 32 milionů dolarů kupuje společnost SurfRight. Její antivir umí na počítačích hledat neplechy bez signatur, on-premise i skrze cloud. Produkt HitmanPro používá 20 milionů lidí.
New York Times si všímají české eurokomisařky Věry Jourové a její práce na reformě ochrany dat. Ameriku to hodně zajímá, nová pravidla budou mít dopad na Facebook či Google. Podle kritiků se ale tyto velké firmy se změnami vyrovnají nejrychleji, zatímco dopad na menší evropské firmy bude značný.