Hlavní navigace

Commodore 64 právě slaví třicet let

2. 1. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Je to právě třicet let od chvíle, kdy byl na veletrhu CES 1982 představen počítač Commodore 64 jako nástupce modelů VIC-20 a PET. Na trh přišel v srpnu téhož roku za necelých 600 dolarů, tehdy ale měl dolar ještě úplně jiný kurz. A za tuto cenu nabízel královských 64KB paměti. Dokoupit jste si mohli páskovou jednotku, ukládající data na kazetu, později i jednotku disketovou. Počítače se do roku 1994 vyrobilo podle odhadů kolem patnácti milionů kusů a stal se nejprodávanějším počítačem všech dob…

Je to právě třicet let od chvíle, kdy byl na veletrhu CES 1982 představen počítač Commodore 64 jako nástupce modelů VIC-20 a PET. Na trh přišel v srpnu téhož roku za necelých 600 dolarů, tehdy ale měl dolar ještě úplně jiný kurz. A za tuto cenu nabízel královských 64KB paměti. Dokoupit jste si mohli páskovou jednotku, ukládající data na kazetu, později i jednotku disketovou. Počítače se do roku 1994 vyrobilo podle odhadů kolem patnácti milionů kusů a stal se nejprodávanějším počítačem všech dob a počítač se přestal vyrábět ne proto, že by o něj byl malý zájem, ale proto, že mateřská společnost Commodore zkrachovala. Dodnes se objevují různé pokusy legendu vzkřísit, je například dostupný emulátor pro PC i pro Apple iOS a také se objevila firma, která koupila značku Commodore a snaží se vzkřísit prodej počítačů jako Commodore 64 nebo Amiga, ovšem již postavených na platformě Intel. Ovšem emulovat osmibitový procesor nevysokého taktu na dvojádrovém Intelu je … zvláštní, bez ohledu na to, že lze na takovém C64 provozovat i Windows.

Další informace najdete zde na Wikipedii, zde je český web o Commodore C64 včetně historie počítače.  

Měl jsem (nebo u kamarádů používal):

Autor článku

Autor byl v letech 2008 – 2012 šéfredaktorem serveru Lupa.cz. Stál u zrodu řady projektů. Je spoluzakladatelem Energomonitoru, v CZ.NIC vedl projekt Turris. Je předsedou místní organizace Pirátské strany v Brandýse – Staré Boleslav.