Hlavní navigace

Computer Press chystá portál

3. 5. 2001
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Nepříliš velký ohlas způsobila minulý týden zpráva o tom, že se společnost Computer Press chystá v nejbližší době spustit svůj vlastní internetový portál. To, co se za celou věcí skrývá, je přitom velmi zajímavé: půjde zřejmě o druhou reinkarnaci serveru U Zdroje, přičemž naposledy se o to pokoušel Mobil server.
Aktivity Computer Pressu v oblasti Internetu jsou rozsáhlé a sahají poměrně dlouho do minulosti: Computer Press sice nepatří mezi „otce zakladatele“, ale Internet objevil poměrně záhy, mnohem dříve než většina dnešních poskytovatelů obsahu. Vzhledem k jeho zázemí v oblasti tištěných počítačových médií bylo celkem pochopitelné, že se i na Internetu od počátku věnoval především vydávání zpravodajských serverů (Živě, posléze také Mobilmania či Pauza) – a také elektronickému obchodu (Vltava). Tento druh serverů má sice zajímavý příjmový potenciál, ale na rozdíl od freemailů či vyhledávačů z principu neoslovuje masy uživatelů – takovým službám se Computer Press doposud spíše vyhýbal.

Jak se ale zdá, právě tohle by se nyní mělo změnit. Výsledkem bude další portál v českém Internetu, který by chtěl Computer Press – podle vyjádření Jiřího Hlavenky pro Euro – spustit v řádu týdnů. Není na to přitom sám: na pomoc si vzal společnost Remet, což je provozovatel skupiny serverů pod značkou Xprojekt (mj. chat, bazar atd.). Právě tento krok je přitom velmi kontroverzní, protože se jedná o firmu s velmi pochybnou pověstí, která svou činnost na Internetu založila na okopírování cizích vzorů (zejména původního Xchatu) a částečném parazitování na cizí značce (tím je myšleno ono X na začátku: Xpoint, Xrande apod.). Computer Press nyní v této společnosti koupil majetkový podíl, jeho výše však nebyla zveřejněna.

Přesný obsah portálu zatím není jasný, leccos však naznačuje již zmiňovaný Jiří Hlavenka v Euru. Význam portálů se podle něj zbytečně zveličuje, pro Computer Press to bude jen střecha nad již postaveným domem. To tedy znamená, že půjde především o integraci stávajících služeb Computer Pressu pod jednu značku. Z klasických „portálových služeb“ mu dnes chybí v podstatě jen free-mail a je otázkou, zda jej právě teď jeho programátoři staví na zelené louce, nebo zda se tento nedostatek pokusí vyřešit spoluprací s nějakou stávající službou (např. E-mail.cz).

CIF23

Předběžně je také znám název nového portálu: U zdroje. Slovo nový by si přitom v tomto případě zasloužilo minimálně uvozovky, ve skutečnosti jde totiž o nejstarší katalogový server v českém Internetu (ano, ještě krátce před Seznamem), který ovšem za posledních pět let doopravdy fungoval dohromady tak 10 měsíců. Naposledy šlo přitom o aktivitu Mobil serveru, který napřed s plnou parádou oznámil jeho obnovení, aby jej posléze po pár měsících nechal opět potichu usnout.

Otázkou zůstává, zda má další portál šanci se uplatnit – už teď všichni tvrdí, že je přeportálováno. Osobně je mi však přístup Computer Pressu sympatický: nesnaží se vyrukovat s bombastickými cíli ani netvrdí, že budou do roka jednička (snad až na trochu velikášská slova o tom, že za pár týdnů půjde o nejlepší portál v ČR). Pokud svůj portál skutečně berou jen jako střechu nad ostatními aktivitami, neměla by je realita zaskočit.

Computer Press sice své cíle halasně nevyhlašuje, ale schválně: kolikátý podle vás bude jeho portál do roka a do dne v žebříčku návštěvnosti?

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).