Hlavní navigace

Consumer Watchdog volá po nuceném rozdělení Googlu

27. 4. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Nezisková organizace Consumer Watchdog, která se zabývá ochranou práv spotřebitelů, se obrátila na americké ministerstvo spravedlnosti, od nějž žádá antimonopolní zásah proti společnosti Google. Argumenty přitom nejsou úplně nelogické – tedy pokud zohledníme silné postavení Googlu na americkém poli vyhledávačů a trhu s online reklamou. Consumer Watchdog upozorňuje, že Google je dnes coby nejpoužívanější vyhledávač v USA pro tamní uživatele de facto takovou branou do Internetu a díky s tím…

Nezisková organizace Consumer Watchdog, která se zabývá ochranou práv spotřebitelů, se obrátila na americké ministerstvo spravedlnosti, od nějž žádá antimonopolní zásah proti společnosti Google. Argumenty přitom nejsou úplně nelogické – tedy pokud zohledníme silné postavení Googlu na americkém poli vyhledávačů a trhu s online reklamou. Consumer Watchdog upozorňuje, že Google je dnes coby nejpoužívanější vyhledávač v USA pro tamní uživatele de facto takovou branou do Internetu a díky s tím souvisejícím příjmům z online reklamy je schopen zadarmo poskytovat různé služby, kterým se tak jen velmi těžko dá konkurovat.

Consumer Watchdog doslova žádá americké ministerstvo spravedlnosti, aby zastavilo zneužívání inzerentů a uživatelů, kterého se má Google dopouštět. Google je přitom v hledáčku amerických antimonopolních orgánů již nějakou dobu – viz kauza kolem Google Books a dohody s vydavateli. Po nástupu kabinetu Baracka Obamy do funkce se všeobecně očekával větší zájem úředníků o chování Googlu na trhu. Consumer Watchdog vidí cestu například v nuceném rozdělení firmy na několik částí. Google je prý zkrátka dnes už moc silný a Internet se pozvolna stává hřištěm jedné firmy. (Tisková zpráva)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).