Hlavní navigace

Česká pirátská strana chce nevyžádané filtrování stránek postavit mimo zákon

17. 8. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Telefónica O2 svým přistoupením k blokování některých webových stránek (viz dnešní článek Stalo se: Už i Telefónica přistoupila k blokování nebo páteční zprávička Telefónica O2 potvrdila filtrování stránek) nepřímo nahrála na smeč České pirátské straně, která se chystá do podzimních předčasných voleb do PSP ČR. Ve víkendovém prohlášení se nechala slyšet, že postup Telefóniky O2 považuje za porušení práva na svobodný přístup k informacím: Údajně jde o filtrování nelegálního obsahu. V…

Telefónica O2 svým přistoupením k blokování některých webových stránek (viz dnešní článek Stalo se: Už i Telefónica přistoupila k blokování nebo páteční zprávička Telefónica O2 potvrdila filtrování stránek) nepřímo nahrála na smeč České pirátské straně, která se chystá do podzimních předčasných voleb do PSP ČR. Ve víkendovém prohlášení se nechala slyšet, že postup Telefóniky O2 považuje za porušení práva na svobodný přístup k informacím: Údajně jde o filtrování nelegálního obsahu. V demokratické společnosti ale o tom, co je nelegální, rozhoduje jen a pouze nezávislý soud. Ne soukromé společnosti nebo zahraniční neziskové organizace.

KL24

Terčem kritiky je i utajování seznamu blokovaných stránek. Není tedy možné ověřit, jestli stránky uvedené na seznamu opravdu nabízejí obsah porušující zákony České republiky, nebo jsou jen nepohodlné pro provozovatele této ‚služby‘ nebo někoho dalšího, uvedla Česká pirátská strana. Totožné námitky zazněly už při nasazení blacklistu od Internet Watch Foundation u mobilního připojení od Vodafonu. Tehdy ale protistrana argumentovala tím, že zveřejnění seznamu by udělalo přesně opačný efekt, než má mít blokování: přilákalo by k potíranému obsahu větší pozornost a provozovatele stránek s (údajně) nelegálním obsahem by upozornilo na opatření.

Jenže příklady z minulosti ukázaly, že mylné nebo přinejmenším sporné zařazení stránek na blacklist Internet Watch Foundation je docela dobře možné. Pak samozřejmě vzniká problém pro majitele či provozovatele takto chybně zablokovaných stránek, kteří třeba musí čekat i až na zpětnou vazbu od uživatelů. Česká pirátská strana bude všemi zákonnými prostředky usilovat o postavení nevyžádaného filtrování Internetu mimo zákon a ochranu všech Ústavou zaručených práv. Nebudeme nečinně přihlížet návratu cenzury pod záminkou boje proti terorismu a dětské pornografii. To je věcí výhradně policie a soudů, komentuje Česká pirátská strana ve svém prohlášení.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).