Hlavní navigace

Česká pirátská strana kritizuje zabezpečení virtuálních voleb na Aktuálně.cz

12. 10. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Zpravodajský server Aktuálně.cz pořádal v termínu zrušených předčasných voleb volby virtuální – volby naNETčisto. Přestože šlo o pouhou anketu, objevil se pokus o zmanipulování výsledků ve prospěch České pirátské strany, konkrétně v Jihomoravském kraji. S pomocí našich IT odborníků jsme dokázali identifikovat několik tisíc hlasů, které byly odevzdány nikoli reálnými uživateli, ale s použitím automatu, a to během necelé půlhodiny před koncem voleb. Tyto hlasy jsme ze sčítání vyřadili jako…

Zpravodajský server Aktuálně.cz pořádal v termínu zrušených předčasných voleb volby virtuální – volby naNETčisto. Přestože šlo o pouhou anketu, objevil se pokus o zmanipulování výsledků ve prospěch České pirátské strany, konkrétně v Jihomoravském kraji. S pomocí našich IT odborníků jsme dokázali identifikovat několik tisíc hlasů, které byly odevzdány nikoli reálnými uživateli, ale s použitím automatu, a to během necelé půlhodiny před koncem voleb. Tyto hlasy jsme ze sčítání vyřadili jako neplatné, píše Pavel Tomášek, produktový manažer Aktuálně.cz.

Česká pirátská strana se od tohoto pokusu distancuje, považujeme podobné praktiky vedoucí k manipulaci výsledků různých anket a výzkumů za neetické, uvádí Česká pirátská strana ve svém dnešním tiskovém prohlášení. Zároveň kritizuje zabezpečení celé ankety: ČPS tuto údajnou manipulaci výsledků nezpůsobila, nicméně je možné, že některý z našich příznivců si vzal za své dokázat kvalitu zabezpečení a aplikace samotné. Nemůžeme také vyloučit, že výsledky ostatních stran nebyly jejich IT gramotnými příznivci sofistikovaně manipulované. Naše analýzy ukazují, že chyby, které obsahuje anketa Volby naNETčisto jsou využitelné i masivním a zcela neviditelným způsobem.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.