Hlavní navigace

ČRa chystají certifikaci set-top-boxů pro bezproblémový příjem DVB-T

7. 11. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
7. 11. 2008

Řada set-top-boxů na českém trhu, zvláště těch levnějších, má problémy s příjmem zemského digitálního vysílání v parametrech, jak je 31. října spustily České Radiokomunikace v multiplexech 1 a 2. Firma se proto rozhodla certifikovat typy přijímačů, které zvládají příjem DVB-T v tuzemských podmínkách bez problémů. Serveru DigiZone.cz to řekla mediální zástupkyně ČRa Marie Fianová.

Budeme rozšiřovat sekci set-top-boxů na našich webových stránkách i počet nabízených přijímačů. Vyjednáváme s dodavatelem, který pro nás provozuje eshop. Přijímače, které budou v nabídce tohoto eshopu, budou prověřené, řekla Fianová. Podle Kamila Levinského, ředitele Úseku pro transformaci ČRa, by měla Národní koordinační skupina pro digitalizaci zajistit nezávislé posuzování a udělování certifikátů u všech typů digitálních přijímačů na českém trhu.

CIF23

Teď je docela problém, že set-top-boxy, které byly opravdu levné a stály do 600 nebo 700 korun, obchodníci markantně zdražili, třeba na dvojnásobek. Čili ani podle ceny není možné odhadnout, co je a co není kvalitní výrobek, konstatuje Marie Fianová. Diváci si podle mluvčí ČRa kupují set-top-box dražší jednoho tisíce korun s představou, že je kvalitnější, ale v mnoha případech tomu tak není.

Ceny jsou obrovsky nadsazené a člověk v domnění, že si koupí za 1 500 korun kvalitní set-top-box, potom spláče nad výdělkem. Navíc v supermarketech a velkých obchodech tomu prodejci nerozumí a neumí zákazníkům poradit. Neznají vstupy do set-top-boxu, neumí nic vysvětlit, dodala Fianová. Myslím si, že problém může být hlavně se staršími typy set-top-boxů, doplnil Jan Hamáček, vedoucí útvaru vysílacích služeb ČRa.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).