Hlavní navigace

ČRa: V roce 2013 kompletně přejdeme na DVB-T2 a MPEG-4

29. 5. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 322915
29. 5. 2008

Zemská digitální síť 2, ve které bude vysílat televize Nova a další minimálně tři komerční televize, přejde v roce 2013 na nový vysílací formát DVB-T2 a kompresi MPEG-4. Všechny televizní programy v multiplexu 2 by pak měly vysílat ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV), a to v takzvaném „full HD“ s 1080 řádky. Na setkání s vybranými novináři to ve středu prohlásil Kamil Levinský, ředitel pro transformaci Českých Radiokomunikací, které jsou operátorem multiplexu 2.

ČTĚTE TAKÉ: ČT odložila výběr technického operátora na květen. Kvůli MPEG-4 a DVB-T2

Systém DVB-T2 dosud nebyl standardizován, a očekávaný termín v letošním červnu nebude podle mých informací dodržen. Přesto s ním do budoucna počítáme a vysílací technologie, kterými osazujeme naše vysílače, lze jednoduše upravit na vysílání v tomto systému, řekl Levinský. Změna ale bude nutná i na straně televizních přijímačů, tedy diváků, dodal.

Po přechodu na DVB-T2, který na rozdíl od nyní používaného standardu DVB-T ušetří až 30 procent datového toku, se podle Radiokomunikací vyplatí vysílat všechny programy v HD kvalitě. Začátkem roku 2011 se bude cena přijímačů HD ready pohybovat na úrovni cen dnešních základních set-top-boxů, míní Levinský. Pozemní vysílání HDTV, a to i celoplošné, se podle něj časem vyplatí i volně šířeným programům.

VÍCE: Samsung vyvíjí televizory s digitálním tunerem pro formát DVB-T2

České Radiokomunikace nyní zvažují, že by na začátku roku 2010 spustily pilotní multiplex ve standardu DVB-T2, a to buď v Praze nebo Brně. Musel by to být ale úplně nový multiplex, rozhodně bychom tuto technologii netestovali na stávající digitální síti 2, ujistil Levinský. Po zkušebním období by následoval podobný přechod jako nyní z analogového na digitální vysílání, jenom s tím rozdílem, že by se přecházelo z DVB-T a kompresního standardu MPEG-2 na DVB-T2 a standard MPEG-4 s vysokým rozlišením.

MMF tip early

K TÉMATU: ČT zavede zemské HDTV asi až v DVB-T2

Rekonfigurace multiplexu 2 na DVB-T2 by mohla proběhnout v roce 2013. V té době už budou v českých domácnostech převládat televizní přijímače schopné přijímat vysílání HDTV. Počítáme s tím, protože obnova televizorů v domácnostech v současné době probíhá tak po čtyřech letech, vysvětlil Levinský.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).