Hlavní navigace

ČRa: vyšší poplatky za kmitočty ohrozí nové digitální televize

31. 3. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

31. 3. 2008

Českým Radiokomunikacím (ČRa) se nelíbí návrh vládní vyhlášky, podle které by se měly poplatky za využívání kmitočtů pro zemské digitální televizní vysílání desetinásobně zdražit. Podle Kamila Levinského, ředitele pro transformaci ČRa, je tento návrh velmi nevýhodný pro nové digitální televize. Vyhláška měla původně donutit současné velké televize, aby předčasně opustily analogové kmitočty a přešly na digitální vysílání.

Chtěl bych poopravit ten předpoklad, že digitální vysílání bude výrazně levnější, protože se do multiplexu vleze víc programů. V návrhu, který jsme dostali a měli jsme příležitost ho komentovat, je zdražení digitálních kmitočtů desetinásobné. A podle našich propočtů by to v konečném důsledku znamenalo zdražení frekvenčních poplatků i v případě, že se do multiplexu vejdou čtyři televize, řekl Levinský v rozhovoru pro server DigiZone.cz.

Nové televize nebudou mít podle Levinského úplně stabilní financování a minimálně tři roky se budou pohybovat ve ztrátě. My vnímáme rozumnou míru zdražení tak, aby nedošlo k výpadku na straně státu, na 2,5-násobku nynějších poplatků, dodal k poplatkům za využívání kmitočtů pro zemské digitální televizní vysílání.

cif-tip-firmy

Vyhláška také počítá s tím, že pokud analogová televize poruší termín základního souběhu analogového a digitálního vysílání podle návrhu Technického plánu přechodu (TPP), zdraží jí stát poplatky za využívání analogových kmitočtů třicetinásobně. Na stonásobek se poplatek vyšplhá v případě, že televize bude vysílat analogově i po termínu úplného vypnutí analogového vysílání v České republice.

Rozhovor s ředitelem pro transformaci ČRa Kamilem Levinským čtěte zítra na DigiZone.cz

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.