Hlavní navigace

Credo Ventures zřizují druhý fond. Mají v něm připravenu miliardu korun

28. 4. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: StartupYard
Hlavně technologické startupy má hledat Credo 2. Nadějné firmy chce fond hledat stále především ve střední Evropě.

Před pěti lety se rozjel jeden z prvních fondů, který se primárně zaměřil na nově vznikající startupový ekosystém. S osmnácti miliony eur v zádech se mu povedlo provést šestnáct investic

Největší obchod, který má tým pod vedením Ondřeje Bartoše za sebou, je prodej třicetiprocentního podílu v Cognitive Security. Další úspěšně odprodané podíly jsou podle serveru TechCrunch ze startupů Klick2Contact, Intellitix and Beepl.

Credo 2 má být podle Bartoše zaměřen na rozjíždějící se startupy. „Cílíme na středoevropské startupy v počáteční fázi rozvoje. Jsme připraveni podepisovat šeky začínající na 50 tisících eur, ale můžeme jít až k šesti milionům eur,“ vysvětluje TechCrunchi Bartoš s tím, že letos by měl nový fond vstoupit přibližně do pěti startupů. 

Tématické zaměření má být v podstatě stejné jako v prvním fondu. „Zůstáváme věrni IT. První fond měl možnost investovat i do oblasti zdravotnictví, ale během pěti let jsme nenašli moc vhodných investičních příležitostí, a tak od toho úmyslu upouštíme,“ doplňuje pro Lupa.cz Bartoše jeho kolega Andrej Kiska.

Credo 2 podle něj vzniklo v podstatě proto, aby peníze z prvního fondu mohla využívat spíš šestnáctka již zainvestovaných startupů a Credo investoři se mohli vrhnout na hledání dalších příležitostí. 

Investorů víc než startupů?

Credo Ventures tak potom, co se stejně jako většina startupových rezidentů odstěhovali z TechSquare, posiluje svou pozici na tuzemské VC scéně. 

Do investování se během posledních pár let pustilo plno nových firem i úspěšných podnikatelů. Kromě pražských Rockaway nebo Springtide a J&T Ventures je tu i silná brněnská jízda v podobě Y Soft Ventures nebo investorů z řad bývalých manažerů AVG nebo Avastu

Content tip EARLY

A právě investorští solitéři se podílejí i na novém fondu Credo Ventures. Podle Hospodářských novin do Credo Stage 2 vložila peníze asi desítka známých jmen české byznysové scény. 

„Největším investorem jsou zatím lidé z RSJ Private Equity, především pak zakladatel společnosti RSJ Karel Janeček a její druhý největší akcionář Václav Dejčmar. Peníze do fondu investovali také Eduard Kučera a Pavel Baudiš, zakladatelé známé české IT společnosti Avast, nebo šéf softwarové společnosti Adastra Jan Červinka,“ píše Petr Kain v HN. 

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).