Hlavní navigace

Český rozhlas dementoval informace LN o omezování regionálních zpráv

30. 7. 2011
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
30. 7. 2011

Regionální zprávy Českého rozhlasu nečeká žádné omezování, ale efektivnější koordinace vysílání jednotlivých regionálních stanic ČRo. V reakci na sobotní článek Lidových novin „Rozhlas omezí zprávy z regionů“ to v oficiální reakci sdělil ředitel Odboru marketingu a vnějších vztahů ČRo René Zavoral. Bohužel některé teze – zvláště tu o údajném omezování regionálního zpravodajství – si autorka zcela upravila po svém a takovými chybnými informacemi pak zcela mystifikuje veřejnost, konstatuje.

K TÉMATU: Staronový ředitel Českého rozhlasu chystá radikální změny. Začne už dnes

Novinářka podle Zavorala zřejmě nedávala během čtvrtečního veřejného slyšení Petra Duhana před volbou generálního ředitele rozhlasu pozor, protože jeho teze ohledně úpravy vysílání regionů překroutila. Jinak by totiž věděla, že projekt ředitele Duhana stojí právě na posílení zpravodajství z regionů. Nově zvolený generální ředitel Českého rozhlasu vnímá regionální zpravodajství a vysílání za zásadní a velmi významný prvek programové nabídky ČRo a za silnou stránku rozhlasu veřejné služby, píše Zavoral.

GLOSA: Duhanova volba

Duhan při slyšení řekl, že by rád integroval jednotlivá krajská studia ČRo do celoplošné sítě, která by po část dne vysílala společný program a regiony by se do ní jednou či dvakrát denně připojovaly na několik hodin se svým místním vysíláním. Zavoral v oficiálním komuniké zdůrazňuje, že Duhan považuje regionální stanice za „klenot rozhlasu“ a že se „několikrát se v tomto duchu na adresu regionálního vysílání Českého rozhlasu i vyjádřil“. Během slyšení před Radou ČRo však Duhan také prohlásil, že regiony mají příliš mnoho autonomie, dělají si, co chtějí a zbytečně utrácejí za výrobu zábavných pořadů, které se dublují.

ČTĚTE TAKÉ: Rozhlas bude vymáhat na neplatičích poplatky. Prý méně drasticky než ČT

Podle Zavorala si je ale Duhan zcela vědom ukotvení regionálních studií v zákoně o ČRo, v němž se praví, že veřejnoprávní rozhlas musí mít své studio v každém krajském městě. Zákon už ale neříká, zda mají tato studia vysílat samostatně jako individuální rozhlasové stanice, nebo sdílet kmitočty, jako se to děje v případě studií v Brně a Zlíně, Plzni a Karlových Varech, případně v Ústí nad Labem a Liberci. Regionální studia ČRo navíc už nyní vysílají v noci společný celoplošný program, od kterého se odpojují v pět hodin ráno.

NAPSALI JSME: Digitalizace je na příští tři roky pasé, tvrdí nový šéf Českého rozhlasu

KL23 hlasovani

To, o čem (Peter Duhan) ve spojitosti s regionálním vysíláním ČRo hovořil ve svém kandidátském projevu, bylo volání po efektivní koordinaci vysílání regionálních stanic a o vhodnosti sdílení některých programových prvků. Modelů síťového fungování regionálního vysílání najdeme u evropských veřejnoprávních rádií řadu. Inspirací je pak Petru Duhanovi zejména dánský model, kde je regionální vysílání na stanici P4 nejposlouchanějším okruhem tamního rozhlasu veřejné služby, přiblížil Zavoral.

Peter Duhan byl ve čtvrtek zvolen šesti hlasy rozhlasových radních řádným generálním ředitelem ČRo. Těsně po volbě na dotaz serveru DigiZone.cz řekl, že počínaje pátkem přebírá přímé vedení ředitelů regionálních studií ČRo, kteří dosud spadali pod kompetenci programového ředitele rozhlasu. V pátek také uspořádal se všemi řediteli krajských studií první poradu prostřednictvím telekonference.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).