Hlavní navigace

Český rozhlas za pomoci posluchačů zkoumá komunikaci papoušků

Jaký je přirozený projev papoušků, které lidi chovají doma jako opeřené mazlíčky? Do tajů komunikace těchto ptačích druhů proniká veřejnoprávní Český rozhlas 2 – Praha a digitální stanice Leonardo. Tvůrci pořadu Meteor společně s Fakultou humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze vyzvali posluchače, aby zasílali zvukové nahrávky papoušků při jejich přirozeném projevu v domácnosti.

K TÉMATU: Odhalení: tak trochu jiná reality show Českého rozhlasu

Nahrávku předáme odborníkům na hlasovou komunikaci zvířat z Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze, kteří ji prozkoumají a spolu s dalšími nahrávkami vyhodnotí, slibují autoři pořadu Meteor. U papoušků by mělo jít o pětiminutový záznam, nejlépe z rána, kdy je papoušek nejčilejší. Na záznamu by neměla být komunikace chovatele s papouškem, ale pouze ptačí projevy. Záznam je možné uložit také na webovou stránku Meteoru, kde je k dispozici už osm nahrávek ptáků a kočky.

Budeme vděčni především majitelům papoušků šedých (žako), když se do našeho projektu zapojí, protože lepší znalosti o tomto ptačím druhu jsou velmi potřebné a jinde než v domácnostech se dají tito ptáci jen obtížně zkoumat, říká Jitka Lindová, vedoucí Laboratoře mezidruhové komunikace při Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy. Redakce Meteoru ale uvítá i nahrávky psů a koček v různých situacích, které by ale měly být u zvukového záznamu popsány.

Nahrávky zvířat a jejich hodnocení lze poslechnout každou sobotu od 8:10 hod. v pořadu Meteor na ČRo 2 – Praha nebo od 9:00 na stanici Leonardo.

Našli jste v článku chybu?