Hlavní navigace

ČSSD je pro diginovelu, ale odmítá zkrácené řízení ve sněmovně

10. 8. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
10. 8. 2007

Vládní návrh „digitální“ novely zákona o rozhlasovém a televizním vysílání má podporu opoziční sociální demokracie, ČSSD však odmítá projednání této novely ve zkráceném řízení, tedy hned v prvním čtení bez možnosti poslaneckých pozměňovacích návrhů. S odvoláním na některé zástupce strany to uvedla agentura ČTK.

Náš postoj je v této věci konstruktivní, rozhodně to nechceme brzdit. Ale musíme trvat na určitém prostoru a řekl bych důstojnosti toho procesu projednávání, prohlásil například místopředseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD). V tomto případě si nedokážu představit zkracování lhůty, jak bylo navrhováno, protože pak bychom to nemohli seriózně projednat, dodal.

ČSSD podle Zaorálka podporuje některé body v diginovele, například zachování reklamy ve vysílání veřejnoprávní České televize. To je pole, kde je veliký společný základ dohody, tam můžeme pokračovat a je možné se dohodnout, řekl místopředseda sněmovny. Stejného názoru je i členka senátní komise pro sdělovací prostředky a předsedkyně senátorského klubu ČSSD Alena Gajdůšková.

MMF tip early

Podle Gajdůškové je možné i při standardním způsobu projednání novely a pozměňovacích návrzích návrh schválit tak, aby novela mohla platit od 1. ledna 2008. Ale obáváme se jedné věci – abychom nespěchali a neznamenalo to pak, že se na dlouho zastavíme. To, co bude schváleno sněmovnou a poté senátem, musí být skutečně právně čisté, řekla senátorka agentuře ČTK. Gajdůškové se například nelíbí, že by rozhodování o tom, jaké digitální televize budou reálně vysílat, přešlo na operátory multiplexů.

Senátorka se obává, že by operátoři vybírali pouze finančně nejsilnější zájemce nebo silně komerční projekty, například erotické kanály. Poslanecká sněmovna se má diginovelou zabývat na mimořádné schůzi 16. srpna.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).