Hlavní navigace

ČT 1 dnes zařadí do analogu z Prahy/Žižkova piktogram

6. 2. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
6. 2. 2009

Česká televize chce potvrdit slova šéfa projektu digitalizace ČT Pavla Hanuše a vypnout analogový kanál ČT 1 z vysílače Praha – Žižkov skutečně 30. dubna. Proto by se měl ještě během dneška objevit ve vysílání tohoto programu piktogram, který znají diváci z dob vypínání analogové ČT 2. Piktogram v podobě čtyř čtverců se objeví v pravém spodním rohu obrazovky. V průběhu února nebude zařazen trvale, mizet bude při vysílání filmů a dalších pořadů, u nichž by výrazněji narušil divácký zážitek, upřesnil Štěpán Janda z tiskového oddělení ČT.

K TÉMATU: ČT 1 vypne 30. dubna analogové vysílání ze Žižkova, ať se děje, co chce

Od března však bude piktogram zobrazen trvale a objeví se také informační lišta s textem. Oba grafické prvky vidí na svých obrazovkách vždy pouze ti lidé, kteří skutečně přijímají analogové zemské vysílání z vysílače, jenž bude vypnut, ujistil Janda. V Praze je nutné ještě přeladit několik dokrývačů, které přijímají signál primárně ze Źižkova. Proto se nejprve zobrazí i na jejich obrazovce v určitém čase piktogram, ale po „převodu“ na jiný zdroj signálu tento symbol zmizí. Jde konkrétně o lokality Vokovice (44. kanál), Žvahov (49. kanál), Zdice (32. kanál) a Loděnice (49. kanál).

BRAND23 Workshop

ČTĚTE TAKÉ: Pražany zavalí statisíce letáků k vypnutí analogového vysílání

Síť sekundárních analogových vysílačů (převaděčů) se bude vypínat až po komplexním zhodnocení dostupnosti digitálního zemského vysílání sítě 1 (multiplexu veřejné služby) z hlavních vysílačů, respektive po zvážení výstavby sekundárních digitálních vysílačů pro dané lokality, upřesnil Janda. Do 15. února by měly do vysílání zařadit speciální symbol také komerční televize Nova a Prima. Nedávno to na tiskové konferenci k přechodu na digitální vysílání oznámil národní koordinátor Zdeněk Duspiva.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).