Hlavní navigace

ČT 1 nesmí nasazovat reklamu, ale podle vysílací rady zákaz porušila Pawlovská

9. 1. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

UVNITŘ VIDEO – Spisovatelka, herečka, moderátorka a scénáristka přátelsky promlouvá k divákům a de facto tak přímo propaguje produkt značky ETA.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) zahájila s Českou televizí správní řízení týkající se minipořadu „Minutky paní Haliny“, jejichž zadavatelem je výrobce užitkové elektroniky ETA. Podle vysílací rady totiž tento formát splňuje prvky reklamního bloku, a to přesto, že veřejnoprávní médium už má klasické komerční prezentace až na výjimky zakázáno ze zákona vysílat na ČT 1 i ČT 24. Reklamu může v omezené míře vysílat pouze na kanálech ČT 2 a ČT Sport. Cílem minipořadu je právě propagace produktu ETA Gratus, přičemž pořad se ovšem tváří, jako kdyby komerčním blokem nebyl.

Halina Pawlovská při natáčení nového kulinářského pořadu TV Nova
Autor: TV Nova

Halina Pawlovská při natáčení nového kulinářského pořadu TV Nova

Obsah tohoto minipořadu, v němž protagonistka hovoří o výhodách a přednostech kuchyňského stroje, ve spojení s označením sponzora, fakticky informujícím, kde je možné takový výrobek zakoupit, vytváří reklamní celek, resp. reklamu, která však byla do vysílání zařazena tak, že nebyla pro diváka jako reklama rozeznatelná a jako reklama nebyla ve vysílání oddělená od ostatních částí vysílání, konstatovala vysílací rada, jež konkrétně upozornila na nasazení „minipořadu“ na ČT 1 dne 14. prosince 2014. Halina Pawlovská, která je hlavním a jediným protagonistou kampaně, je aktuálně tváří televize Nova.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.