Hlavní navigace

ČT a ČRa vydají návod pro diváky, jak předejít problémům s příjmem DVB-T

3. 12. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 322915
3. 12. 2008

Česká televize společně s Českými Radiokomunikacemi chystají obšírnou tiskovou zprávu, v níž divákům poradí s nejčastějšími chybami při příjmu zemské digitální televize. Vycházet budou ze stížností diváků, ale také zkušeností popisovaných na různých webech zabývajících se digitální televizí. Serveru DigiZone.cz to řekl Jiří Vykydal, vedoucí útvaru rozvoje a investic ČRa.

Snažíme se společně s ČT specifikovat, několikrát jsme prověřovali streamy, několikrát jsme měřili pokrytí a všechny testy a analýzy jsou negativní. Jinak řečeno, všechno běží, jak má. Registrujeme na různých webech stížnosti a problémy u diváků, kteří tu a tam nemohou z různých důvodů naladit digitální vysílání, nebo jeden z multiplexů, nebo zaregistrovali problém, který vznikl po 31. říjnu. Tyto všechny analýzy vyšly ve prospěch technologie, měření na naší straně neindikuje žádný problém, říká Vykydal.

ČRa se proto společně s ČT soustředí n vyhodnocování různých typů problémů na příjmové straně. Vychází nám z toho několik oblastí a podobných problematik, které diváci řeší, a které jsou zatím ve 100 procentech případů způsobeny nějakým problémem na příjmové straně. Ať už je to zesilovač, nebo špatný vstup na set-top-boxu, nebo nějaká jiná vlastnost. Samozřejmě velkou specifickou skupinu tvoří společné televizní antény (STA), uvedl Vykydal.

Snažíme se to teď utřídit, a předpokládáme, že v relativně brzké době bychom vydali s ČT obsáhlejší tiskovou zprávu, ve které bychom všechny tyto oblasti problémů pojmenovali a chtěli bychom k nim dát, jak jen to bude v té obecné rovině možné, nějaké návody, rady, tipy, co by ti diváci měli v prvním kroku udělat, než se rozhodnou k tomu, že si zavolají odborníka a budou mu muset zaplatit, dodal Vykydal.

MM socky3

Jednou z nejčastějších příčin špatného nebo vůbec žádného příjmu digitálního signálu jsou podle ČRa „přebuzené“ přijímače v místech, kde je signál velmi silný. Důvodem jsou většinou zesilovače, které už tak dost silný signál ještě zesílí. Pravděpodobně tam na zesilovači a nebo na samotném vstupu set-top-boxu dochází ke generování intermodulačních produktů, které poškodí ten signál tak, že se to projevuje jako kostičkování a občasné zamrzání obrazu, míní Vykydal.

Podobný návod jako ČRa a ČT, ale zaměřený na správné technické parametry set-top-boxů, integrovaných digitálních televizorů a USB přijímačů zemské digitální televize, tento týden vydala Národní koordinační skupina pro digitalizaci televizního vysílání (NKS). Takzvaný D-book obsahuje doporučení, jaké normy by měl splňovat digitální přijímač, aby bez problému zachytil digitální vysílání. Dokument zpracovala technická skupina NKS pod vedením předsedy Rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Pavla Dvořáka.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.