Hlavní navigace

ČT ani Prima nepočítají s dřívějším vypínáním velkých analogových vysílačů

30. 3. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
30. 3. 2010

Česká televize ani Prima neurychlí vypínání analogových vysílačů velkého výkonu oproti termínům, které určuje Technický plán přechodu ze zemského analogového na zemské digitální televizní vysílání (TPP). Na konferenci „Digitální televize přichází na Pardubicko“ to v pátek v Pardubicích řekli techničtí ředitelé obou televizí, Rudolf Pop a Patrik Slavík.

ROZHOVOR K TÉMATU: Kamil Levinský: Předčasné vypínání analogu je možné, ale jen podle smlouvy

Nepočítáme s tím, že bychom ukončovali analogové vysílání na hlavních vysílačích dříve, než je udáno v Technickém plánu přechodu. Budeme vysílat po celou dobu souběžně jak analogově, tak digitálně, uvedl Pop. U termínů vypínání vysílačů velkého výkonu postupujeme podle Technického plánu přechodu, zrovna tak jako ČT. Jiný přístup jsme zvolili u vysílačů malého výkonu, reagoval Slavík.

KL22 hlasovani

Prima podle Slavíka v případě, že v daném místě je dostatečné pokrytí digitálním signálem, a jde o analogové převaděče závislé na signálu vypínaného analogového vysílače velkého výkonu, tyto dokrývače vypíná souběžně s velkým vysílačem. Čili většina malých analogových vysílačů Primy, které by mohly být podle TPP provozovány až do listopadu 2011, ukončuje svůj provoz jako vysílače velkého výkonu, to znamená v případě vysílačů na Pardubicku 30. června 2011, řekl Slavík.

Strategie Primy je podle předsedy Rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Pavla Dvořáka pochopitelná, protože v digitálním vysílání má tato televize mnohem větší pokrytí než v analogovém. Je to televize, která z pohledu množství diváků, kteří mohou přijímat její signál, tak na digitalizaci nejvíce vydělává, dodal Dvořák.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.